Znaleziono 41 wyników

Powrót

autor: Cez
30 lip 2019, o 22:09
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Os. Witosa (Górki)

Ciekawe, skąd się wzięła ta relacja o Baumeierze? Po raz pierwszy ta postać pojawiła się w moim poście 5 lat temu >> https://dawnytczew.pl/forum/viewtopic.php?f=126&t=2034&start=10#p52797 To, co widnieje w tamtym poście, było efektem mojej wizyty u radnego osiedla Górki, który mi o tych wsz...
autor: Cez
31 lip 2019, o 18:55
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Ludność miasta

Wklejam tabelki z "Historii Tczewa" pod redakcją W. Długokęckiego z 1998 roku. W tabelce najstarsza data to 1772 roku, ale wcześniej w tekście na str. 160 pojawiają się pierwsze dwie daty z liczbą mieszkańców: 1570 rok - ok. 1230 mieszkańców (jeszcze przed pożarem z 1577) 1662 rok - 862 mi...
autor: Cez
10 sie 2019, o 14:25
Skocz do działu
Skocz do tematu

Układ przestrzenny przed budową infrastruktury kolejowej

Porównałem współczesną mapę Tczewa z projektem budowy dworca, mostów i torów kolejowych z połowy XIX wieku. Na tej archiwalnej mapce jest oznaczony układ dróg i wzniesień sprzed budowy infrastruktury kolejowej. Na współczesnej mapie zaznaczyłem na czerwono dawne fortyfikacje z epoki napoleońskiej, n...
autor: Cez
12 sie 2019, o 16:21
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Tczewskie syreny

Mapa syren alarmowych i ich zasięgu. Ostatnio było je słychać 1 sierpnia o 17:00.
autor: Cez
15 sie 2019, o 15:42
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Zmiana granic miasta

Rokitki mają szansę stać się częścią Tczewa Polecam mojego telewizyjnego newsa na ten temat: https://www.youtube.com/watch?v=z9wCEiQWF08 Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych lat moje marzenie (właściwie marzenie od zawsze, od dzieciństwa) zrealizuje się - że Tczew powiększy swoje granice :) Jest t...
autor: Cez
15 sie 2019, o 18:41
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Zmiana granic miasta

Na koniec bonus - na podstawie powyższych ustaleń nałożyłem na współczesne zdjęcia satelitarne dawne granice. W przypadku granic sprzed 1908 roku niektóre fragmenty zaznaczyłem przerywanymi liniami, bo nie mam pojęcia jak przebiegała np. granica między Starym Miastem a Czyżykowem. Granicę obejmującą...
autor: Cez
16 sie 2019, o 11:30
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Budowa "starego" mostu przez Wisłę

Zawartość kapsuły czasu była znana przed jej otwarciem! :D Jestem naprawdę zaskoczony tym odkryciem - przez 3 miesiące czekaliśmy na otwarcie, gdybaliśmy co się w niej może znaleźć, a odpowiedź cały czas była w książce wydanej w 2004 roku pt. "Tczewski Genius loci" autorstwa Stanisława Mr...
autor: Cez
20 sie 2019, o 15:38
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Obecny most kolejowy

Montaż czy demontaż ESTB? Na moje oko raczej końcówka 50tych ./download/file.php?id=55383 Krótko przed demontażem. Zdjęcie pochodzi z pracy magisterskiej Ryszarda Hardta z 1986 r. pt. "Dzieje powstania i rozwoju węzła kolejowego Tczew od 1852 do 1985 roku". W pracy tej jest więcej takich ...
autor: Cez
20 sie 2019, o 16:01
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Odbudowa mostów 1945-1947 r.

W styczniu 1948 roku most drogowy zaczął być przejezdny tylko dlatego, że między ostatnim zabytkowym przęsłem od strony Tczewa a mostem kolejowym zbudowano 40-metrową kładkę łączącą oba mosty. Podobna kładka istniała w czasie wojny, ale była wąska, przeznaczona tylko dla pieszych i była zamontowana ...
autor: Cez
20 sie 2019, o 16:25
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Przęsła ESTB

Kiedyś już pisałem o tym, w jaki sposób podejmowano w epoce PRL decyzję o przesunięciu ESTB z mostu kolejowego na drogowy >> https://dawnytczew.pl/forum/viewtopic.php?f=57&t=538&start=20#p38771 Zamieszczam kolejne materiały. Ciekawy plan sytuacyjny z 1947 roku. Wówczas chyba jeszcze myślano,...