Znaleziono 37 wyników

Powrót

autor: Cez
27 sie 2019, o 15:34
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Zamek

Tak, zamek jest w rejestrze zabytków. Polecam opracowanie na temat ruin zamku w Tekach Kociewskich nr 8 z 2014 roku. Na stronie 231 rozpoczyna się temat o zamku >> https://issuu.com/skarbnicakociewska/docs/teki_kociewskie_2014_calosc_interne Zamieszczam też dwie grafiki, tę poniższą stworzyłem kiedy...
28 sie 2019, o 15:52
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Przęsła ESTB

Dobra i zła wiadomość na temat zarządzonej przez wojewódzkiego konserwatora zabytków ekspozycji fragmentu likwidowanego przęsła ESTB. Fatalny stan techniczny, korozja na poziomie 90%, według starostwa koliduje z planowaną wcześniej ekspozycją fragmentu przęsła w Tczewie lub po stronie Lisewa. Ze wzg...
31 sie 2019, o 15:00
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Planowana odbudowa mostu drogowego 2014-2017

W tym roku zakończy się etap IIA odbudowy mostów i na wiele miesięcy nad nurtem Wisły będzie dziura... W moim najnowszym materiale Tetki pytam starostę, kiedy możemy spodziewać się kolejnych środków na etap IIB z rezerwy subwencji ogólnej. Szkoda, że w grę nie mogą wchodzić środki unijne. Przydałoby...
11 wrz 2019, o 19:35
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Most Tczewski jak Westerplatte - petycja o przejęcie mostu

Problem polega na tym, że mimo iż odbudowa już trwa, to posuwa się zbyt długo, już od 7 lat, a końca nie widać. To co odbywa się dziś, czyli demontaż przęseł ESTB to nawet nie cały etap, a półetap. Do tej pory powiat dwukrotnie stosował rozwiązanie polegające na uzyskaniu z rządowej rezerwy subwencj...
16 wrz 2019, o 20:11
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Odbudowa mostów 1945-1947 r.

Trafiłem dziś na unikalne zdjęcie, którego chyba tu jeszcze nie było. Na zdjęciu widzimy wyłaniającą się zza mostu drogowego końcówkę przęsła ESTB w osi mostu kolejowego. To prawdopodobnie moment krótko po katastrofie w 1947 r. spowodowanej krą - most drogowy został zarwany, a w osi mostu kolejowego...
5 paź 2019, o 17:12
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Obecny most kolejowy

Zawsze zastanawiałem się, skąd Ryszard Hardt w swojej pracy magisterskiej z 1986 r. pt. "Dzieje powstania i rozwoju węzła kolejowego Tczew od 1852 do 1985 roku" wziął plan Niemców związany z ostateczną odbudową mostu kolejowego - plan ten zakładał zburzenie trzech ocalałych przęseł soczewk...
5 paź 2019, o 21:10
Skocz do działu
Skocz do tematu

Będą trzy posty na ten temat, wklejam unikalne grafiki związane z mostem kolejowym. W tym poście plan z 1955 roku. W latach 50-tych XX wieku most kolejowy składał się m.in. z czterech 98-metrowych przęseł ESTB. Były one jednotorowe, więc ich przepustowość była bardzo mała. W połowie lat 50-tych zapa...
5 paź 2019, o 21:22
Skocz do działu
Skocz do tematu

I na koniec kolejny projekt odbudowy mostu kolejowego z 1967 roku, różni się od powyższego tym, że ukazuje most kolejowy nie z boku, a z góry. Dzięki temu widzimy, jakim wąskim gardłem były dwa ESTB i dwie kładki. 1967b-1.jpg Jak przyjrzymy się temu projektowi, to widać osie dwóch torów, które znajd...
5 paź 2019, o 21:42
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Odbudowa mostów 1945-1947 r.

Wklejam fragment rysunku mostu drogowego z 1948 roku. Był to czas, kiedy odbudowano prowizorycznie most kolejowy za pomocą m.in. czterech przęseł ESTB, z kolei mostu drogowego nie odbudowano. Aby umożliwić przejazd aut, przerzucono pomiędzy mostami kładkę o takiej szerokości, by auta mogły przejecha...
16 lis 2019, o 19:04
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Zamek

Zamieszczę grafiki, które przygotowałem na potrzeby powyższego newsa Telewizji Tetka, którego wkleił Łukasz. Zamek5.jpg Na czerwono zaznaczyłem odkryte w 2009 r. relikty zamku krzyżackiego. Ciemniejszym czerwonym zaznaczyłem hipotetyczny kształt całego zamku - oczywiście wielkość tego czworokąta moż...