Znaleziono 92 wyniki

Powrót

autor: Big Zbig
15 gru 2016, o 21:19
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Tczew w okresie stanu wojennego (1981-1983 r.)

W jednym z wcześniejszych postów załączyłem skan prasy z pierwszych dni stanu wojennego. Dzisiaj przedstawiam dwa skany w lepszej rozdzielczości . Jednocześnie przepraszam Jadzię ,że dopiero teraz, ale musiałem gazety te ponownie odszukać w moim "piwnicznym archiwum ".
autor: Big Zbig
9 sty 2017, o 21:16
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Historia w gazetach ukryta

Ojciec mój przed wojną pracował w sklepie Borkowskiego w Nowem jako subiekt. Do drukowania wywieszek na poszczególne towary miał kasetę z czcionkami w specjalnej skrzynce. Pod kasetą znalazłem kilka fragmentów gazety "Pomorzanin" na których sprawdzano prawidłowość ustawienia czcionek. Egze...
autor: Big Zbig
17 sty 2017, o 23:43
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Wytwórnia Wyrobów Metalowych "Arkona"

W jednej z moich książek odnalazłem niepozorną kartkę papieru obustronnie zadrukowaną. Jest to mianowicie pismo do Zarządu Miejskiego w Tczewie z dnia 29.03.1946 , informujące o zwołaniu na dzień 2 kwietnia 1946 roku komisji szacunkowej majątku Fabryki Wyrobów Metalowych "Arkona" w Tczewie...
autor: Big Zbig
6 lut 2017, o 14:16
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Piekarnie i cukiernie

Roman Landowski w swojej książce "Tczew w czasie i przestrzeni" osobny rozdział ("Ławą do cechu") poświęcił tczewskiemu rzemiosłu. Poczesne miejsce zajmowali piekarze, którzy w cech zorganizowali się w XV wieku. W drugiej połowie XVI wieku wyodrębniły się trzy specjalizacje: piek...
autor: Big Zbig
24 lut 2017, o 20:46
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Dokumenty, listy, pisma urzędowe, znaczki i stemple

Po śmierci mojej teściowej (maj 2011) przypadło mi w udziale uporządkowanie strychu, gdzie oprócz tak zwanych "gratów" znalazłem kilka moim zdaniem wartościowych (dla historyka - amatora) rzeczy. Do nich należałoby zaliczyć "Katechizm religji katolickiej dla djecezji chełmińskiej"...
autor: Big Zbig
28 lut 2017, o 19:07
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Koszary wojskowe

Kamuflaż już nie potrzebny- jednostki wojskowej już nie ma. Wąwóz przyda się jako wysypisko gruzu po koszarach, zwłaszcza,że tamtędy ma przebiegać ulica.
autor: Big Zbig
3 mar 2017, o 12:11
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: 1% podatku

Korzystając z okazji, że na Forum poruszono również temat przekazania 1% podatku, załączam prośbę w imieniu mojej wnuczki Julki i jej rodziców.
autor: Big Zbig
17 mar 2017, o 00:35
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Wiatrak

Pożar i rozbiórka "Retmana" pozwolił na ponowną ekspozycję wiatraka w perspektywie z lat 70 ubiegłego wieku.
autor: Big Zbig
18 mar 2017, o 14:22
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Kolejowe Wieże Ciśnień

Do 1945 roku w sąsiedztwie budynku byłej przychodni kolejowej stała wieża ciśnień. Była to typowa konstrukcja, jakich wiele powstało pod koniec XIX i na początku XX wieku na zapleczu dworców kolejowych. Podobna, wręcz bliźniacza wieża stoi do dziś w Smętowie. Inne zbliżone kształtem można zobaczyć (...
autor: Big Zbig
3 kwie 2017, o 10:20
Skocz do działu
Skocz do tematu

Wojskowe Bataliony Górnicze

Podczas marcowego spotkania rodzinnego mąż mojej szwagierki dal się namówić na wspomnienia z okresu , gdy został zmuszony do 27 miesięcznej służby w Wojskowym Batalionie Górniczym w Bytomiu. Wydobywał węgiel w kopalni Bobrek i Rozbark, gdzie pracowali również jego rówieśnicy z Tczewa: Drążek i Frelk...