Stanisław Feisel - nauczyciel i harcerz

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Stanisław Feisel - nauczyciel i harcerz

#1

Post autor: LukaszB »

Otrzymaliśmy prośbę przez fb

Witam, czy mogę poprosić szanowne grona o pomoc w ustaleniu, czy zdjęcia które posiadam zostały wykonane w Tczewie? Próbuje odtworzyć losy przyrodniego brata mojego ojca, który mieszkał w latach 1933-35 w Tczewie. Niestety został zamordowany przez UPA i zostało tylko kilka zdjęć na pamiątkę.

Rodzinne stare dokumenty praktycznie nie istnieją po repatriacji z kresów na Dolny Śląsk. Pozostały skrawki opowieści mojej śp. babci. Poszukiwana osoba to STANISŁAW FEISEL. był nauczycielem i harcerzem. Zdołałam ustalić, że w latach 1933-1935 był komendantem hufca w Tczewie. Następnie został przeniesiony do Lwowa. Podczas wojny ukrywał się, zginął zamordowany na przełomie 1943/44

W 1935 roku na pewno był na zjeździe harcerzy w Spale, prawdopodobnie z druzyną z Tczewa.
Do tej chwili nie udało mi się ustalić gdzie został pochowany.
Gdyby przypadkiem trafili państwo na jakiś ślad, to bardzo proszę o informację. dobrze byłoby rozwikłać chciaz jedną rodzinną sprawę z przeszłości. Dziekuję - Małgorzata
Załączniki
1.jpg
2.jpg
3.jpg
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

niespokojna66
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 1593
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:37
Podziękował;: 342 razy
Otrzymał podziękowań: 379 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Stanisław Feisel - nauczyciel i harcerz

#2

Post autor: niespokojna66 »

Szukałam, lecz znalazłam tylko potwierdzenie faktów, że pan Stanisław Feisel był komendantem hufca w Tczewie i o tym, że przeniesiono go do Lwowa.

http://kpbc.uci.umk.pl/dlibra/plain-content?id=161926 "Sprawozdanie Oddziału Pomorskiego Związku Harcerstwa Polskiego za rok 1933"
Teki Kociewskie Nr 7/2013 artykuł Jana Kulasa "Dyrektor Antoni Tomczyk.Żywot człowieka niepospolitego."
Załączniki
gjcuhyc.jpg
oywstkt.jpg
efefrdi.jpg
Za ten post autor niespokojna66 otrzymał podziękowania (total 2):
LukaszB (13 sty 2019, o 12:36) • be-good (13 sty 2019, o 16:17)
Ocena: 25%
Naj­piękniej­szych chwil w życiu nie zap­la­nujesz. One przyjdą same../P.Bosmans/
Awatar użytkownika

zunia
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 625
Rejestracja: 16 mar 2011, o 20:55
Lokalizacja: Tczew:Bajkowe
Podziękował;: 63 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Stanisław Feisel - nauczyciel i harcerz

#3

Post autor: zunia »

1930- zwolniony od obowiązków nauczycielskich z powodu zaciagnięcia do odbycia normalnej służby wojskowej (już pracował w Tczewie):
Dziennik Urzedowy Kuratorjum Okręgu Szkolnego Pomorskiego Toruń 1 września 1930
Dziennik Urzedowy Kuratorjum Okręgu Szkolnego Pomorskiego Toruń 1 września 1930
https://jbc.bj.uj.edu.pl/Content/394317 ... 786646.pdf

Z książki "Panorama Harcerstwa Tczewa i Powiatu Tczewskiego w latach 1921-2011". pod red. Jana Kulasa, Bożeny Deja-Gałeckiej i Kazimierza Ickiewicza:

1933, Hufiec Tczewski pod komendą Stanisława Feisla liczy 350 harcerzy, obejmując ośrodki harcerskie w Tczewie, Gniewie i w Pelplinie; w Hufcu Żeńskim było 100 harcerek.

1934, na Walnym Zjeździe Harcerstwa Pomorskiego odznaczeni zostali m.in. tczewscy harcerze dh Józefa Traczewska, dh Stanisław Feisel i dh Merdasiński.

Stanisław Feisel (1906-1939) - pochodził z Kresów Wschodnich (Brzeżany), miał pochodzenie chłopskie, po L0 odbył służbę w Szkole Podchorążych, uzyskał stopień ppor. rezerwy, z zawodu nauczyciel, do Tczewa przybył w 1932 roku, uczył w SP nr 4, z miejsca podjął współpracę z tczewskim harcerstwem, był drużynowym 45. Pomorskiej Drużyny, wkrótce podjął pracę w Komendzie Hufca, już w listopadzie 1933 roku został mianowany Komendantem Hufca Tczewskiego, troszczył się o szkolenie kadr i powoływanie nowych drużyn, w maju 1934 roku brał udział w Walnym Zjeździe ZHP w Wilnie, przewodniczył odprawie drużynowych w Gdyni oraz odprawie drużynowych Chorągwi Pomorskiej w Chojnicach, 4 marca 1935 roku został mianowany podharcmistrzem, organizował liczne narady i szkolenia Komendy Hufca, 10-24 lipca 1935 roku uczestniczył z podopiecznymi w Międzynarodowym Zlocie Harcerzy w Spale, 30 sierpnia tego samego roku przeniesiony służbowo do Okręgu Szkolnego Lwowskiego, nadal służył harcerstwu, we wrześniu 1939 roku zginął na „Polu Chwały"

Podpis Stanisława Feisela znajduje się na adresie hołdowniczym Szkoły nr 3:
1934- Józefowi Piłsudskiemu_ Archiwum Akt Nowych
1934- Józefowi Piłsudskiemu_ Archiwum Akt Nowych
I jeszcze to ogłoszenie. Nie wiem, czy dotyczy tej samej osoby (różne daty urodzenia):
Spotkania Świrzan Nr 78
Spotkania Świrzan Nr 78
www.wbc.poznan.pl/dlibra/plain-content?id=93202
Za ten post autor zunia otrzymał podziękowania (total 2):
be-good (13 sty 2019, o 16:17) • riot (15 sty 2019, o 17:04)
Ocena: 25%
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Stanisław Feisel - nauczyciel i harcerz

#4

Post autor: LukaszB »

Wielkie dzięki @zunia :ok
Czy rozpoznajecie budynki ze zdjęć?
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ