Patriotyczne Graffiti

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Patriotyczne Graffiti

#31

Post autor: LukaszB »

Dyskusja nie toczyła się o polskość wąsów Piłsudskiego i Dmowskiego, ale o ideę którą reprezentuje graffiti. Może na ostateczny wizerunek miała wpływ ta "jałowa" dyskusja ;) Uważam, że całość prezentuje się naprawdę okazale i mam nadzieję, że chłopacy zaskoczą nas w ten sposób jeszcze nie raz :)
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 395
Rejestracja: 4 lut 2011, o 15:33
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Kontakt:

Re: Patriotyczne Graffiti

#32

Post autor: Michał »

Ależ sedno mojego głosu właśnie tkwi w tym, że często właśnie ową ideę sprowadzamy do poziomu owej przysłowiowej dyskusji o arcypolskość wąsów. Jak biało-czerwone, to znaczy, że patriotyczne, jak odwołanie do przeszłości, to znaczy, że tradycyjne itp. itd... Ale czy na pewno zawsze?

Mi graffiti wizualnie też się podoba. Fajna ozdóbka. Ale jak chcemy do niej dorabiać ideologię edukacyjną, uczynić z tego punkt postoju przechodzących od czasu do czasu wycieczek, to musimy wiedzieć, dlaczego właśnie to "Pan Roman" groźnie zerka obok wspomnienia o obrońcach Tczewa. Co łączy te dwa historyczne byty. I dlaczego autorzy właśnie je w tym miejscu chcą nam przypomnieć.

Argumentacja w stylu "patriotyzm, OWP, Dmowski", to dla mnie po prostu banał. Sprowadzający tą ideę z piedestału sztuki na grunt kolorowej dekoracji.

I stąd moje poprzednie zapytanie/zawezwanie do autorów, by nie sprowadzali własnego dzieła do banału, ale przy tworzeniu tego rodzaju dzieł mocno się zastanowili co chcą nam przekazać.
Awatar użytkownika

Jachu_LGFT
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 7
Rejestracja: 27 wrz 2012, o 00:44
Lokalizacja: Tczew/Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Patriotyczne Graffiti

#33

Post autor: Jachu_LGFT »

Otóż odpowiadamy że twarz Pana Romana pojawiła się tam ze względu na cytat który tam widnieje ponieważ jest on jego autorem. Po Drugie na jego twórczości literackiej ukształtowaliśmy swoją osobowość i jest to nam osoba z którą bardzo się utożsamiamy. A po trzecie nie będziemy oszukiwać że nie jesteśmy studentami ASP i nie potrafimy tak świetnie malować by namalować portret chociażby gen. Hallera, który może powstanie w przyszłości, a kontur widoczny na murze to szablon z ogólnie dostępnego w internecie dzieła. Również dziwi mnie na dyskusja o postaciach, nie mamy i nie mieliśmy na celu stworzenie alei Polskich patriotów przedwojennych, i nie rozumiem czemu tyle kontrowersji wzbudza podobizna pana Romana.
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Patriotyczne Graffiti

#34

Post autor: be-good »

Jachu_LGFT pisze:Również dziwi mnie na dyskusja o postaciach...
Główną ideą każdego forum jest dyskusja i wymiana poglądów; skoro pochwaliliście się tu Waszą inicjatywą - nie obawiajcie się czyichś spostrzeżeń, zwłaszcza że wydaje mi się że nie znajdziesz powyżej głosów nieprzychylnych a jedynie w różnym stopniu życzliwe.

Wracając do miejsca na kolejne wykazanie się inicjatywą, przypomnę ten kilkuletni rasistowsko-hitlerowski estetyczny koszmar z zaplecza ulicy J.Dąbrowskiego
viewtopic.php?p=30347#p30347" onclick="window.open(this.href);return false; ;
Obrazek

Jak wspomniałeś, ograniczeniem mogą być finanse - niniejszym deklaruję 50 złotych mojego wsparcia jeśli powstanie inicjatywa usunięcia tego żenującego napisu i zastąpienia go przekazem nie nawołującym do waśni lub propagującym zbrodnicze ideologie.
Namiary na właściciela podał wyżej Zet.
Pozdrawiam,
b.g.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Patriotyczne Graffiti

#35

Post autor: LukaszB »

Nikt nie podważa waszego prawa do decydowania o osobach, które umieszczacie na graffiti. Liczymy, że takich miejsc powstanie więcej i znajdą się na nich inni wielcy patrioci. Czy będą to tylko patrioci z nurtu endeckiego, których kilku poznaliście dzięki Michałowi (który zna również biografie wielu innych zasłużonych Polaków z naszego regionu) czy również inni? Moim zdaniem warto upamiętnić wszystkich bo POLSKA JEST JEDNA.

Co do wyboru miejsca na kolejne dzieło, to wam powinno najbardziej zależeć na ścianie proponowanej przez be-gooda. Zauważ, że napisy nazistowsko-rasistowskie pisała ta sam ręka co znak LGFT ....

Jeżeli jest problem to załatwienie zgody własciciela na piśmie biorę na siebie.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Patriotyczne Graffiti

#36

Post autor: zet48 »

Dodam więcej :)
Właściciel nie będzie maił nic przeciwko temu, aby ktoś z własnej woli zmienił wygląd ściany jego budynku na lepszy. Niestety stan całej ściany jest fatalny, odpada tynk, w wielu miejscach widać cegły ...jednym słowem nie ma na czym malować kolejnego graffiti, potrzebny jest remont. Ja niestety nie wiem czy właściciel budynku wesprze finansowo to przedsięwzięcie.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 332
Rejestracja: 7 lip 2011, o 18:08
Lokalizacja: Niemcy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Patriotyczne Graffiti

#37

Post autor: tomek15 »

Moim zdaniem to Urzad Miejski i Straz Miejska sa odpowiedzialne za nakazanie wlascicielowi domu usuniecia takich tekstow. Uwarzam, ze wlasciciel budynku moze sobie pozwolic na zakup wiadra farby aby to watpliwe w wymowie dzielo sztuki usunac.
Mysle tez, ze nienalezy od Jachu_LGFT i jego kolegow wymagac aby zabrali sie za restaurowanie Tczewskich komienic skoro wlasciciele budynkow niepoczuwaja sie do odpowiedzialnosci usuniecia roznych dziwactw ze swoich scian.

Czy tego typu akcje maja w przyszlosci wchodzic w zakres dzialania DW ? moim zdaniem nie.
DW skupia wielu milosnikow miasta oraz ludzi chetnych do dzialania ktorzy swoja praca do tej pory zdobyli sobie uznanie w miescie, akcja malowanie fasady budynku ktory nalezy do dewelopera jest blednym podejsciem do sprawy.
Awatar użytkownika

aga_piet
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 670
Rejestracja: 30 sty 2011, o 17:30
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Kontakt:

Re: Patriotyczne Graffiti

#38

Post autor: aga_piet »

Zgadzam się z Tomkiem. Napisy na tym budynku namalowano ponad 2 lata temu. Nie rozumiem jak do tej pory nie udało się skłonić właściciela do ich zamalowania. Wszak to Stare Miasto i obszar objęty rewitalizacją!
Wracając do graffiti. Może jestem osamotniona w swej ocenie, uważam jednak, że murale w bardziej odsłoniętych częściach ulic powinny być konsultowane lub wykonywane pod okiem osoby bardziej... "uplastycznionej" ;)
Skoro sylwetka Dmowskiego nie została wykonana odręcznie, lecz oparła się na jakimś szablonie, może warto by było przy kolejnych muralach w równym stopniu dopracować projekty pod względem plastycznym? Wasz pomysł ma duże poparcie, na pewno znajdą się osoby chętne do pomocy. Nie trzeba być studentem ASP, to są czasem bardzo proste "myki" ;)
Nie ma smalcu! Z dżemem są puree!
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Patriotyczne Graffiti

#39

Post autor: LukaszB »

Tomku ja wyznaje zasadę, że jeżeli ktoś coś zniszczył to powinien to naprawić. Nie miasto, urząd czy właściciel, ale własnie sprawca. Znak LGFT nie pozostawia złudzeń z jakiej grupy wywodzi się autor napisów. Skoro jego koledzy zajęli się tworzeniem graffiti to można obie sprawy połączyć w tym właśnie miejscu. Może rzeczywiście się rozpędzamy

DT zajmuje się także kwestiami estetyki naszego miasta. Oczywiście nie będziemy odnawiali elewacji ;) ale chcemy na pewno działać na rzecz odnowy historycznych budynków takich jak "bohater" naszej dyskusji.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Jachu_LGFT
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 7
Rejestracja: 27 wrz 2012, o 00:44
Lokalizacja: Tczew/Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Patriotyczne Graffiti

#40

Post autor: Jachu_LGFT »

Be good nam ten bazgroł również się nie podoba ale obecnie rozjechaliśmy się na uczelnie i cięzko nam poświęcić tyle czasu co jeszcze we wrześniu. Wiec póki co chyba sie nie podejmiemy jakiejkolwiek inicjatywy a i zima się zbliża. Pewnie na wiosnę ruszymy dalej. W planach jest bardziej ambitny projekt na ścianie za kioskiem, tam gdzie mocca i mamy nadzieje na wsparcie miasta z funduszu rewitalizacji SM.
Ustalenie sprawcy narysowanie tego hakenkrezua jest raczej nie możliwe i również nie uważam by właściciel był zobligowany do jego zamalowania, idąc logicznym tropem myślenie miasto powinno zamalować wszystkie nie cenzuralne wrzuty na mieście by dać przykład a jak wiadomo tego nie robi.
Aga ale narysowanie i wytnięcie tego szablonu też zajęło koledze kupę czasu a i tak uważam że całość prezentuję się bardzo estetycznie.
ODPOWIEDZ