Strona 1 z 2

Gdzie dawniej tczewianie wyrzucali śmieci?

: 30 sty 2011, o 21:19
autor: karas79
Dawniej co można było spalić palono, rzeczy nieprzydatne wyrzucano. Początkowo wszystko lądowało w najbliższej okolicy, poźniej wilkierz regulował takie kwaestie. I tu pytanie; gdzie było wysypisko dla kilkunastotysięcznego miasta Tczewa przed 1939 r.? Po wojnie wiadomo przy ulicy Rokickiej, aż do czasów obecnych. Obiły mi się dwie lokalizacje zasłyszane. Pierwsza to pod tzw. Retmanem i trzema wieżowcami przy AL. Zwycięstwa.. W co trudno mi uwierzyć, gdyż przed 39 r. to już były przedmieścia. Więc dla mnie mało realne. Druga lokalizacja zasłyszana niedawno; teren za strzelnicą. Informacja niepotwierdzona.
Czy znacie pewne loalizacje. Dla przykładu dzikie wysypisko dla folwarku Piotrowo było w tym stawie przy Lidlu, ale to historia na inną opowieść.

Re: Gdzie dawniej tczewianie wyrzucali śmieci?

: 31 sty 2011, o 17:52
autor: zet48
Na przełomie XIX i XX wieku małe składowisko odpadów było w okolicy bulwaru (blisko ulicy Zamkowej) ...śmieci później w porcie trafiały na barki i były wywożone poza Tczew.

Re: Gdzie dawniej tczewianie wyrzucali śmieci?

: 31 sty 2011, o 21:55
autor: gociewiak
Witam
Jeśli chodzi o wysypisko śmieci za Strzelnicą to istniało ono jeszcze w połowie lat 60 na pewno bo sam tam się ganiałem .

Re: Gdzie dawniej tczewianie wyrzucali śmieci?

: 1 lut 2011, o 10:10
autor: gociewiak
Wczoraj szybko i na gorąco pisałem o wysypisku za Strzelnicą . Nie wiem czy było to wysypisko legalne czyli miejskie , lecz często widywałem tam samochody tak zwane śmieciarki .
Jeśli chodzi o inne wysypiska to było ich na terenie Tczewa sporo większość to chyba były dzikie lub takie miejsca które się do tego nadawały . Chociażby ul. Wyspiańskiego ta część od ul. Matejki na wschód tam jeszcze na początku lat 80 ubiegłego wieku okoliczni mieszkańcy wyrzucali dosłownie wszystko .
Zresztą znając z opowiadań starszych mieszkańców z tych okolic to cała ulica Wyspiańskiego , Kusocińskiego i dalej przez aktualnie Eaton biegł tak zwany parów , był on naturalnym zagłębieniem terenu które zresztą można zobaczyć na starych mapach . Dalszym ciągiem tego zagłębienia był teren za Strzelnicą , przed wojną zasypano częściowo teren wzdłuż ulicy Wyspiańskiego i Kusocińskiego resztę zaś zasypano już po wojnie .

Re: Gdzie dawniej tczewianie wyrzucali śmieci?

: 19 lut 2011, o 11:20
autor: Kristoph
Takie dzikie wysypisko było także na kanonce. Dzisiaj w tym miejscu stoi nasz Tczewski basen kryty.

Re: Gdzie dawniej tczewianie wyrzucali śmieci?

: 3 gru 2011, o 23:17
autor: Jadzia
Śmieci wysypywano także na ul. Bałdowskiej, w miejscu pod budowę stadionu :bober

Re: Gdzie dawniej tczewianie wyrzucali śmieci?

: 13 sty 2012, o 00:08
autor: Jadzia
Uzupełnię powyższy post cytatem ;) Dodam tylko, że autor wspomnień - p. J. Mrozek - o ile dobrze pamiętam, w rękopisie zastrzegł, że w jego pracy mogą pojawić się jakieś nieścisłości, gdyż pamięć bywa zawodna. Myślę jednak, że mogło to odnosić się do takich spraw jak, np. dokładność dat. :scratch
Tczew dotychczas nie posiadał stadionu sportowego, więc władze miasta wyznaczyły pod jego budowę teren przy ulicy Bałdowskiej, w miejscu dawnej żwirowni. Doły i nierówności po wybiórce żwiru przez kilka lat wypełniano śmieciami (było to miejskie śmietnisko), potem zwożono tam ziemię i cały teren zniwelowano.
Źródło: J. Mrozek „Moja młodość” K.M.R. nr 3, 1987 r.


W kwestii wyrzucania śmieci w czasach odleglejszych od XX w., a dokładnie lata trzydzieste osiemnastego wieku:
Ulic zapewne nie zastawiano skrzynkami z owocami albo po owocach, beczkami lub wozami podobnie jak sto lat temu, ale czy przestrzegano wilkierzowych zasad czystości w mieście, skoro w 1710 roku z łatwością wybuchła dżuma? Tuż za murami hałdy śmieci urosły tak wysoko, że podczas ataków wojska oblegające Tczew nadal korzystały z nich niby ze zwodzonych mostów.
Źródło: S. Mrozek „Tczewski Genius loci”

Myślę, że w tamtych czasach nie byliśmy odosobnieni w tworzeniu takich wysypisk :scratch Może się mylę?

Re: Gdzie dawniej tczewianie wyrzucali śmieci?

: 13 sty 2012, o 00:28
autor: LukaszB
Dzisiaj dowiedziałem się że w latach 70 -80 kanonka była wysypiskiem :o

Re: Gdzie dawniej tczewianie wyrzucali śmieci?

: 13 sty 2012, o 12:49
autor: Kristoph
W 80-tych latach napewno nie było na Kanonce wysypiska. Wiem napewno bo od 80-tego roku miałem co drugi dzień WF na Kanonce.
Kanonka była wtedy jednym wielkim żwirowiskiem. :)

Re: Gdzie dawniej tczewianie wyrzucali śmieci?

: 13 sty 2012, o 13:05
autor: Jadzia
Pytałam dzisiaj dwóch osób o "śmieciowe" miejsca. Jedna wspominała o ul. Targowej (lata 70/80). Druga natomiast mówiła, że od swoich dziadków kiedyś słyszała, że na Matejki (okolice Wybickiego). Dodam, że ci dziadkowie, to raczej okres przedwojenny.