Dom Strzelecki (Strzelnica)

Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Dom Strzelecki (Strzelnica)

#11

Post autor: be-good »

Sprawdziłem wszystkie wątki dot. strzelectwa i aż się zdziwiłem - nie ma tam jeszcze tej pocztówki :) :
Załączniki
strzeln.jpg
strzeln.jpg (127.61 KiB) Przejrzano 2237 razy
strzeln.jpg
strzeln.jpg (127.61 KiB) Przejrzano 2237 razy
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Dom Strzelecki (Strzelnica)

#12

Post autor: LukaszB »

Na allegro pojawiło się unikatowe zdjęcie/pocztówka Strzelnicy
Załączniki
2020051159.jpg
2020051159.jpg (30.57 KiB) Przejrzano 2215 razy
2020051159.jpg
2020051159.jpg (30.57 KiB) Przejrzano 2215 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Big Zbig
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 681
Rejestracja: 30 sty 2011, o 23:08
Znajomość języków obcych: rosyjski i niemnożko niemiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Dom Strzelecki (Strzelnica)

#13

Post autor: Big Zbig »

W dniu dzisiejszym (05.10.2012) wykonałem poniższą fotografię, lecz tym razem od strony działek. Widać,że elewacja budynku ulega erozji. Według uzyskanych informacji, za kilka miesięcy internat SOSW przeniesiony zostanie na ul Grunwaldzką, natomiast dalsze losy tego obiektu, z którym historia obeszła się tak brutalnie, są niewiadome. Ignorancja historyczna a może celowe działanie doprowadziły do powstania budynku pozbawionego poprzedniego klimatu i charakterystycznych cech , wyróżniających go na tym terenie.
Załączniki
Zdjęcie1433.jpg
Stan budynku na dzień dzisiejszy(05.10.2012)
Zdjęcie1433.jpg (256.52 KiB) Przejrzano 2175 razy
Stan budynku na dzień dzisiejszy(05.10.2012)
Stan budynku na dzień dzisiejszy(05.10.2012)
Zdjęcie1433.jpg (256.52 KiB) Przejrzano 2175 razy
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Big Zbig
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 681
Rejestracja: 30 sty 2011, o 23:08
Znajomość języków obcych: rosyjski i niemnożko niemiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Dom Strzelecki (Strzelnica)

#14

Post autor: Big Zbig »

Po przebrnięciu przez gąszcz przepisów związanych z procedurami przetargowymi na wyposażenie nowo wybudowanego Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych ( na ul. Grunwaldzkiej), ma nastąpić zmiana lokalizacji Internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego. W związku z tym ciekaw jestem, jaka jest koncepcja zagospodarowania obiektu przy ulicy Targowej. Aż sie prosi, żeby chociaż do jednego pomieszczenia przenieść siedzibę Kurkowego Bractwa Strzeleckiego co byłoby zgodne z jego historycznym rodowodem. Wieża ciśnień przerasta aktualne możliwości właściwego wykorzystania i wyeksponowania tego obiektu przez Bractwo Kurkowe ( mimo składanych deklaracji). Uważam, że bardziej wieża ta nadaje się na cele będące efektem działalności na przykład Dawnego Tczewa ( o czym już wspominano na Forum). Można tam z powodzeniem tworzyć podwaliny pod muzeum miasta. Na dzień dzisiejszy stanowi ona niedostępny dla osob postronnych magazyn tarcz , akcesoriów i różnych gadżetów brackich. Nie o to chyba chodziło włodarzom miasta, przekazującym ten obiekt Bractwu Kurkowemu. Ciekaw jestem zdania innych forumowiczów w tej sprawie. :ireful
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Dom Strzelecki (Strzelnica)

#15

Post autor: Jadzia »

Big Zbig pisze:Ciekaw jestem zdania innych forumowiczów w tej sprawie. :ireful
Szczerze mówiąc, to los Bractwa Kurkowego w obecnym składzie jakoś mnie szczególnie nie martwi. Nie widać ich, nie słychać... Aktywność tej grupki osób jest bliska zeru. Nie zauważyłam, żeby w jakiś sposób trafiali do młodzieży - chociaż do tej części ludu, żeby uświadomić młodym kim Bractwo jest, jaka historia z nim się wiąże itp. Wieża Ciśnień traktowana jest jak magazyn i zaplecze dla własnych celów. Dlatego jakoś trudno jest mi się tu rozwodzić nad lokalem dla nich.
Z drugiej strony uważam, że powinni nadal istnieć i jak najszybciej wyjść z tego okresu marazmu i nicnierobienia - wszak to Bractwo jest częścią naszej historii. Twój pomysł z przeniesieniem ich siedziby do obiektu przy ul. Targowej jest bardzo dobrym pomysłem, to taki krok i ukłon w stronę historii Bractwa. Jednak do tego wszystkiego przydałoby się zmienić struktury tej organizacji oraz jej funkcjonowanie. Zamknęli się na ludzi w Wieży Ciśnień, to i na Targowej się zamkną.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Dom Strzelecki (Strzelnica)

#16

Post autor: LukaszB »

Budynek jest wystawiony na sprzedaż wraz z terenem, zakupienie dawnej siedziby byłoby ukłonem obecnych członków wobec tradycji Bractwa Kurkowego. Są tam majętni ludzie więc kto wie. O obecnej roli wieży ciśnień pisaliśmy w temacie jej poświęconym. Niestety tamte konkluzje są cały czas aktualne.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Big Zbig
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 681
Rejestracja: 30 sty 2011, o 23:08
Znajomość języków obcych: rosyjski i niemnożko niemiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Dom Strzelecki (Strzelnica)

#17

Post autor: Big Zbig »

Tczewskie Bractwo Kurkowe od chwili jego reaktywowania (1996), na własne życzenie stało się organizacją "tułaczą", bez stałej bazy . Pierwszą siedzibą było pomieszczenie na poddaszu, w byłym budynku LOK, które za mojej "prezesury" na bardzo dogodnych warunkach udostępnił Urząd Miejski. Niestety później (po roku 2000), gdy mnie już w Bractwie nie było,kolejny prezes dążył, aby siedzibą znajdowała się w jego firmie (!). Firma upadła i Bractwo ulokowało się na terenie biurowca Metrixu, gdzie pracował kolejny (i aktualny) prezes. Moim zdaniem zbyt mało uwagi poświęcono na stworzenie trwałej bazy do działalności statutowej. Dziś nawet nie ma gdzie strzelać, gdyż przywiązanie do strzelnicy wojskowej skończyło się kompletną klapą wraz z przebazowaniem batalionu saperów do Niska.Wiele Bractw w Polsce wszelkimi sposobami starało się z większym lub mniejszym skutkiem odzyskać historyczne siedziby lub ich rekompensaty, angażując jednocześnie własny wysiłek i środki. Znam wiele takich przykładów, chociaż współczesne przepisy tym działaniom nie pomagają.(załącznik).
Załączniki
0000001-63.JPG
Artykuł w dodatku do" Rzeczypospolitej" sprzed kilku lat
0000001-63.JPG (499.44 KiB) Przejrzano 2119 razy
Artykuł w dodatku do" Rzeczypospolitej" sprzed kilku lat
Artykuł w dodatku do" Rzeczypospolitej" sprzed kilku lat
0000001-63.JPG (499.44 KiB) Przejrzano 2119 razy
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Dom Strzelecki (Strzelnica)

#18

Post autor: LukaszB »

Piękna pocztówka Strzelnicy z allegro http://allegro.pl/tczew-strzelnica-ok-1 ... 02898.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Załączniki
3115802898.jpg
3115802898.jpg (217.49 KiB) Przejrzano 2089 razy
3115802898.jpg
3115802898.jpg (217.49 KiB) Przejrzano 2089 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Dom Strzelecki (Strzelnica)

#19

Post autor: zet48 »

Ciekawy dokument Dyrekcji Kolei Państwowych skierowany do Magistratu w Tczewie. Dowiadujemy się z niego kiedy kładziono rury wodociągowe do ogrodu strzelców - swoją drogą już wtedy mieli obsuwę :P
Załączniki
DSC_9173.jpg
Archiwum Państwowe w Gdańsku
DSC_9173.jpg (225.92 KiB) Przejrzano 2055 razy
Archiwum Państwowe w Gdańsku
Archiwum Państwowe w Gdańsku
DSC_9173.jpg (225.92 KiB) Przejrzano 2055 razy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Dom Strzelecki (Strzelnica)

#20

Post autor: be-good »

Kilka lat po wojnie. Dawny Tczewianin bawi się wiatrówką na, jak widać, wciąż używanej Strzelnicy.
schtznhs.JPG
schtznhs.JPG (390.05 KiB) Przejrzano 2039 razy
schtznhs.JPG
schtznhs.JPG (390.05 KiB) Przejrzano 2039 razy
ODPOWIEDZ