Zagospodarowanie Parku Miejskiego

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Zagospodarowanie Parku Miejskiego

#1

Post autor: Jadzia »

Znalezione:
http://krakow.naszemiasto.pl/archiwum/1 ... z_nastepny
Artykuł z dnia 18.IX.2008 r. Cosik słabo im idzie realizacja nowej koncepcji... Może to i dobrze, bo nie do końca koncepcja ta mi się podoba. Najgorsze, że jedno z założeń zostało zrealizowane, a mianowicie to: :ireful
4c520d53076ae_o.jpg
Zdjęcie ze strony: http://gniew.naszemiasto.pl/artykul/513500,tczew-czy-zegar-jest-potrzebny,id,t.html
4c520d53076ae_o.jpg (170.94 KiB) Przejrzano 1878 razy
Zdjęcie ze strony: http://gniew.naszemiasto.pl/artykul/513500,tczew-czy-zegar-jest-potrzebny,id,t.html
Zdjęcie ze strony: http://gniew.naszemiasto.pl/artykul/513500,tczew-czy-zegar-jest-potrzebny,id,t.html
4c520d53076ae_o.jpg (170.94 KiB) Przejrzano 1878 razy
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Zagospodarowanie Parku Miejskiego

#2

Post autor: LukaszB »

To brzydactwo (oficjalnie nazwane zegarem słonecznym) jest szczytem niedopasowania obiektu do otoczenia i marnotrawstwa publicznych pieniędzy - 200.000zł !!

Wydaje się, że zapomnieliśmy o pierwotnej funkcji parku jako oazy zieleni i rzadkich gatunków drzew. Teraz mamy w parku amfiteatr, ścieżkę policyjną (oficjalnie rowerową) i wspomniane paskudztwo. Tymczasem drzewostan i krzewostan ulega ciągłej degradacji . Teraz około 40% drzew do samosiejki klonu. Jestem jak najbardziej za przywróceniem pierwotnej funkcji parku i zatrudnieniem ogrodnika.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Łukasz
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 314
Rejestracja: 6 lut 2011, o 20:46
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 33 razy
Kontakt:

Re: Zagospodarowanie Parku Miejskiego

#3

Post autor: Łukasz »

Kto się zgodził na ten projekt albo miał w tym swój interes, albo ma nie do końca pod sufitem. Katastrofa.
Awatar użytkownika

treviss
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 158
Rejestracja: 19 lut 2011, o 15:48
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy
Kontakt:

Re: Zagospodarowanie Parku Miejskiego

#4

Post autor: treviss »

tymbardziej że na tym zegarze nie do końca da sie odczytac godzinę, bo bujne drzewa latem zasłaniają słońce :lol:
dramat!
Awatar użytkownika

Big Zbig
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 681
Rejestracja: 30 sty 2011, o 23:08
Znajomość języków obcych: rosyjski i niemnożko niemiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Zagospodarowanie Parku Miejskiego

#5

Post autor: Big Zbig »

Obok wspomnianej kompozycji pod tytułem "zegar słoneczny" ,która powoduje, że twórca parku z pewnością w grobie się przewraca, miał powstać niewspółmiernie tańszy obiekt w postaci tak zwanego "bulodromu" , czyli utwardzonej,gruntowej powierzchni 15 x 4 m do gry w boule ( "petanque"). Jak dotąd panuje cisza w tej sprawie. Próbowałem kilka lat temu zainteresować włodarzy miasta możliwością uzyskania pozwolenia na grę w boule w alejkach parku przy wieży ciśnień, lecz bez odzewu. Nie odważyłem się samowolnie wchodzić na ten teren, z uwagi na możliwość interwencji Straży Miejskiej (zakłócanie porządku i dewastacja).
Wiem,że w naszym mieście są osoby grające rekreacyjnie w tą starożytną grę, w różnych przypadkowych miejscach, głównie na działkach i polnych drogach. Ja osobiście spotkałem się z tą grą przed laty, podczas pobytu w Karlsruhe , gdzie mieszkańcy tego miasta w jego centralnym, można rzec reprezentacyjnym jego punkcie , w sąsiedztwie pałacu książąt badeńskich namiętnie rozgrywali kolejne partie tej gry i nikt ich z tamtąd nie wypraszał.
Reakcją moją był zakup zestawu 6 kul ( cena około 45 zł na Allegro) oraz organizowanie zawodów w gronie rodzinnym podczas wyjazdów wakacyjnych na wieś, lub na działce. W 2006 roku zdobyłem puchar Burmistrza Pelplina w zawodach podczas Jarmarku Cysterskiego. Marzy mi się że i w Tczewie można będzie podobne zawody organizować , jak również gromadzić pasjonatów tej gry.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Zagospodarowanie Parku Miejskiego

#6

Post autor: Jadzia »

W parku przy Wieży Ciśnień IMO super. Przynajmniej coś by i w tym miejscu drgnęło. Natomiast w kwestii parku: temu co betonowe mówię NIE :nea
Awatar użytkownika

treviss
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 158
Rejestracja: 19 lut 2011, o 15:48
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy
Kontakt:

Re: Zagospodarowanie Parku Miejskiego

#7

Post autor: treviss »

gra w Boule dobra myśl, nie widziałem nigdy przenigdy w Polsce żeby ktoś w to grał niestety, przy wieży Ciśnień by było dobre miejsce na tą gre.
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Zagospodarowanie Parku Miejskiego

#8

Post autor: zet48 »

Park Miejski musi poddać się operacji "liftingu" ...ale niech ograniczy się to do porządkowania zieleni (bez wycinania drzew), wymianie tych paskudnych zielonych latarni (np na takie które stanęły niedawno na ul. J. Dąbrowskiego), ustawienia nowych ławek (podobnych do tych z Bulwaru), wymiany części nawierzchni chodnika na kostkę (chociaż bardziej pasowałby kamienny bruk - tak historycznie), oraz wszelkich prac porządkowych ...oczywiście to ostatnie wykonywane muszą być systematycznie.
Do XIX wiecznego Parku nie pasują pola do mini golfa czy skateparki ...
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Big Zbig
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 681
Rejestracja: 30 sty 2011, o 23:08
Znajomość języków obcych: rosyjski i niemnożko niemiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Zagospodarowanie Parku Miejskiego

#9

Post autor: Big Zbig »

Wbrew pozorom , rekreacyjnie w boule (według szacunkowych danych) gra kilka milionów osób, wyczynowo około 600 tysięcy zawodników z 57 krajów, zrzeszonych w Federation de Petanque et Jeu Provansal. Pod względem liczby zarejestrowanych graczy, Federacja ta plasuje się na 4 miejscu wśród innych organizacji sportowych.
Od 2003 roku jej członkiem jest również Polska Federacja Petanque, zrzeszająca aktualnie około 25 klubów , z których najbliższy działa w Trójmieście (z siedzibą w Cedrach Wielkich).
Rodowodu tej gry należy szukać w starożytnej Grecji i Rzymie. Barbarzyńskie inwazje na Cesarstwo Rzymskie spowodowały,że "gra w kule" została na długi okres zapomniana. Jednak jak z przekazów średniowiecznych wynika, w XIV wieku była już tak popularna, że najpierw Karol IV a potem Karol V zakazali tej gry poddanym, uważając, że powinni oni zajmować się bardziej pożytecznymi sprawami. Później,jednak we wczesnych latach XVI wieku gra ta znalazła zwolennika w osobie papieża Juliusza II, stając się z czasem narodową grą Francuzów oraz mieszkańców basenu Morza Śródziemnego, gdzie funkcjonują nazwy: Boule , Petanque , Bocce.
W czasach wojen średniowiecznych a z pewnością i później wojska często zabawiały się, grając kulami armatnimi, co przedstawiają ryciny z tamtych czasów. Silną ostoją gry w kule były również klasztory. w których mnisi z upodobaniem oddawali się tej rozrywce. Należy przypuszczać, że tak jak cystersi pelplińscy, tak i tczewscy dominikanie również znali tą formę aktywnej rekreacji , mieszczącej się w formule zakonnej.
Boule to gra typowo plenerowa, nie wymagająca dużych nakładów. Niewielki płaski teren znaleźć można niemal wszędzie (alejka w parku , na działce, niewielkie place) natomiast komplety kul w dużym wyborze oferuje za niezbyt wygórowaną cenę Allegro.
Ten rodzaj rozrywki i rekreacji jest ze wszech miar godny rozpropagowania wśród mieszkańców naszego miasta, zarówno jako czynnik nawiązujący do przeszłości jak również pozwalający na korzystanie z tradycji ogóloeuropejskich
Awatar użytkownika

niespokojna66
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 1593
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:37
Podziękował;: 342 razy
Otrzymał podziękowań: 379 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Zagospodarowanie Parku Miejskiego

#10

Post autor: niespokojna66 »

LukaszB pisze:To brzydactwo (oficjalnie nazwane zegarem słonecznym) jest szczytem niedopasowania obiektu do otoczenia i marnotrawstwa publicznych pieniędzy - 200.000zł !!

Wydaje się, że zapomnieliśmy o pierwotnej funkcji parku jako oazy zieleni i rzadkich gatunków drzew. Teraz mamy w parku amfiteatr, ścieżkę policyjną (oficjalnie rowerową) i wspomniane paskudztwo. Tymczasem drzewostan i krzewostan ulega ciągłej degradacji . Teraz około 40% drzew do samosiejki klonu. Jestem jak najbardziej za przywróceniem pierwotnej funkcji parku i zatrudnieniem ogrodnika.
wystarczyłoby zasadzić rośliny wieloletnie cebulowe, których nie trzeba przesadzać i co roku dodawać nowe-tulipany, krokusy, irysy, lilie , szafirki, hiacynty,tylko ten pomysł jest zbyt prosty,,zasadzić nowe drzewa,krzewy, ogrodnika miejskiego mamy :o (nawet z wykształcenia zatrudniony przez urząd miasta), lecz do wszystkiego trzeba mieć pasję, bez tego wygląda ten nasz biedny park jak wygląda, został ostatni kasztanowiec czerwony,(jeden niestety padł ofiarą burzy_) jeden dąb czerwony, parę klonów polnych,akacje marnieją, ptaków nie ma, bo nie mają gdzie się schronić. W czasie kwitnienia zawilców(pod ochrona!) :facepalm wpuszczono traktory z takimi okrągłymi kosiarkami i wysokośc ustawiono tak,że wycięto wszystko do piachu :( ...to samo było pod koniec czerwca-sierpnia, września-potrafią tylko ciąć....na dodatek źle...
http://wolneforumgdansk.pl/viewtopic.ph ... 6459313a93
Naj­piękniej­szych chwil w życiu nie zap­la­nujesz. One przyjdą same../P.Bosmans/
ODPOWIEDZ