Nagrobki

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nagrobki

#61

Post autor: be-good »

Drugi dzisiejszy ślad, nadający się do stuprocentowej weryfikacji przy pomocy USC - Goertz zmarły/a w lutym 1913.
Goertz.JPG
Goertz.JPG (89.84 KiB) Przejrzano 2002 razy
Goertz.JPG
Goertz.JPG (89.84 KiB) Przejrzano 2002 razy
O nazwisku pisało mi się już na forum:

Obrazek

viewtopic.php?p=4495#p4495
viewtopic.php?p=5549#p5549
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nagrobki

#62

Post autor: be-good »

Istnieje strona http://www.goerke.us, na której można znaleźć, między innymi, upublicznione zbiory fotografii związanych z rodzinną historią ludzi o tym nazwisku.

Ciekawostką jest, że Goerke - autor strony zwiedza nasze rewiry, był tu rok temu na wiosnę - sądząc po fotografiach w jego folderach genealogicznych.

A jego nazwisko jest nam CHYBA znane:

Obrazek

Patrz: viewtopic.php?p=13337#p13337
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nagrobki

#63

Post autor: LukaszB »

Niestety, wykorzystywanie nagrobków jako materiał budowlany cały czas jest akceptowane na miejskich cmentarzach. Przykład z cmentarza komunalnego
fot. Stanisław Zaczyński.jpg
fot. Stanisław Zaczyński.jpg (217.54 KiB) Przejrzano 1991 razy
fot. Stanisław Zaczyński.jpg
fot. Stanisław Zaczyński.jpg (217.54 KiB) Przejrzano 1991 razy
napisze pismo do zarządcy z pytaniem CZY NAGROBKI SĄ DOBRYM MATERIAŁEM NA PODJAZD I CO MYŚLI NA TEMAT DEPTANIA NAPISU AVE MARIA ?
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nagrobki

#64

Post autor: LukaszB »

Bulma pisze:Nie wiem, czy to tu powinnam podjąć ten wątek, mama nadzieję że mnie nie wyklniecie :) Czy ktoś z Was słyszał może o cmentarzu ewangelickim, który znajdował się ponoć w miejscu "ogrodu" obecnego hospcjum, a dawnego szpitala kolejowego? Wcześniej widziałam na stronce wzmiankę o kościele baptystów na rogu Sambora. Moja babcia, która mieszka na Nowej twierdzi, że słyszała kiedyś, że właśnie tam w ogrodzie składali oni ponoć swoich zmarłych. Nikt kogo pytałam tego nie potwierdził, więc chciałam spytać kogoś innego kto interesuje się dawnymi losami miasta ;)
To może odpowiedź :scratch viewtopic.php?p=25569#p25569" onclick="window.open(this.href);return false;
Załączniki
ThemBonesSłowo Pomorskie 1930.08.27 R.10 nr 197.jpeg
ThemBonesSłowo Pomorskie 1930.08.27 R.10 nr 197.jpeg (175.14 KiB) Przejrzano 1953 razy
ThemBonesSłowo Pomorskie 1930.08.27 R.10 nr 197.jpeg
ThemBonesSłowo Pomorskie 1930.08.27 R.10 nr 197.jpeg (175.14 KiB) Przejrzano 1953 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nagrobki

#65

Post autor: LukaszB »

Na 30go Stycznia przed Muzeum Wisły w kilku miejscach jest zrywany asfalt. Z opowieści mieszkańców wynika, że mogą tam być fragmenty nagrobków - zachowajcie czujność !!
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nagrobki

#66

Post autor: be-good »

Wczoraj skojarzyłem pewien szczegół - kiedy przeglądaliśmy fragmenty rozbitych nagrobków pojawił się tam też taki:
DSCF3031.JPG
DSCF3031.JPG (463.83 KiB) Przejrzano 1969 razy
DSCF3031.JPG
DSCF3031.JPG (463.83 KiB) Przejrzano 1969 razy
Nie umieszczajmy go w ewentualnym miejscu upamiętniającym - inskrypcja to urwana nazwa gdańskiego producenta nagrobka, tak jak w tych przypadkach:

CZYTAJ: viewtopic.php?p=23434#p23434" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrazek
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Nagrobki

#67

Post autor: zielu »

be-good pisze:Wczoraj skojarzyłem pewien szczegół - kiedy przeglądaliśmy fragmenty rozbitych nagrobków pojawił się tam też taki:
I jeszcze tutaj: viewtopic.php?p=26701#p26701" onclick="window.open(this.href);return false; :)

Obrazek
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nagrobki

#68

Post autor: LukaszB »

LukaszB pisze:Na 30go Stycznia przed Muzeum Wisły w kilku miejscach jest zrywany asfalt. Z opowieści mieszkańców wynika, że mogą tam być fragmenty nagrobków - zachowajcie czujność !!
Roboty drogowe rozpoczęły się na dobre, w kilku miejscach zerwano asfalt, ale nagrobków pod nim brak.
Załączniki
bruk.jpg
bruk.jpg (341.78 KiB) Przejrzano 1923 razy
bruk.jpg
bruk.jpg (341.78 KiB) Przejrzano 1923 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Nagrobki

#69

Post autor: zet48 »

Wiadomo już kiedy mniej więcej ruszy budowa ronda przy Wieży Ciśnień? - wtedy odsłonią najwięcej, warto przyglądać się tej sprawie
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Nagrobki

#70

Post autor: zielu »

zet48 pisze:Wiadomo już kiedy mniej więcej ruszy budowa ronda przy Wieży Ciśnień?
Ma ruszyć jeszcze w tym roku...
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
ODPOWIEDZ