Prawa Miejskie Tczewa

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 332
Rejestracja: 7 lip 2011, o 18:08
Lokalizacja: Niemcy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Prawa Miejskie Tczewa

#1

Post autor: tomek15 »

Wielu zainteresowanych historia naszego miasta zna publikacje Kodeks Tczewski z Lubeki ktory ukazal sie niewielki nakladem w 2009 roku.
Publikacja ta zawiera oraz ukazuje poczatki prawa dotyczacego miasta Tczew oraz zawiera tresc najprawdopodobniej pierwszego prawa miejskiego jakie ustalono dla miasta i mieszkancow nasego miasta. Kodeks Tczewski z Lubeki w 82 punktach regolowal co wolno czego nie wolno oraz to i jak ma byc wykonane w poszczegolnych przypadkach.
Wszyscy wiemy ze nasze miasto posiada bogata historie ktora byla ksztaltowana przez wiele stuleci jednak kazdy kto siegnie do jakichkolwiek publikacji szybko sie zorientuje ze w publikacjach drukowanych znajduje sie bardzo duzo bialych plam luk historycznych ktore jest bardzo ciezko zapelnic.
Nie jest to tylko moje osobiste stwierdzenie po przeczytaniu wielu swietnych publikacji na temat Tczewa pisanych przez Landowskiego, grupe pod kierownictwem Dlugokreckiego , Korthalsa czy wielu innych autorow piszacych miej lub wiecej na ten temat w jezyku polskim i niemieckim.
Wiele tekstow sie powtarza jest przepisywane i uzupelniane jednak ksiazka Kodeks Tczewski z Lubeki wprowadza do historii miasta zupelnie nowy temat, temat praw miejskich jakimi kierowalo sie nasze miasto.
Wczoraj z wielkim zadowoleniem przeczytalem cos czego jeszcze nigdy nie widzialem i o czym nie slyszalem a o czym chcialbym podzielisc sie z forumowiczami. Ku mojej wielkiej radosci wpadl mi w rece tkst Dr. O. Günther ktory juz w 1905 roku stwierdzil ze informacje na temat historii miasta Tczew sa malo dostepne a te ktore sa sa bardzo skromne.
Dr. Günther udalo sie jednak w 1905 roku dotrzec do dokumetu datowanego 26 kwietnia 1582 ktory jest niczym innym jak prawdopodobnie kolejnym rozwinieciem ... rozbudowa praw miejskich a tym samym Kodeksu Tczewskiego z Lubeki.
Prawo miejskie z 26 kwietnia 1582 roku zostalo juz 24 marca 1599 ponownie rozbudowane o dalsze przepisy i tak w prawie tym znajduje sie juz 149 punktow regulujacyh zycie i funkcjonowaie miasta Tczew.
Wsrod tych 149 zasad regulujacych zycie miasta jest miedzy innymi mowa o tym ze wszystkie dachy musza zostac pokryte dachowka jak i to jak maja wygladac i jaka powinna byc wysokosc komina. W szeregu punktow jest tez mowa o regulujacji szeregu oplat oraz kar pienieznych.
Kim byl Dr. Günther nie udalo mi sie jeszcze ustalic wiadomo jednak ze fascynowaly go prawa miejskie nie tylko Tczewa ale i innych miast co wynika z jego innych tekstow byc moze jest to wskazowka na to ze byl prawnikiem lub urzednikiem panstwowym.
W tekscie swoim o Tczewie okresla wspomiany dokumet jako "Prawo Krolewskiego MIasta Tczew"
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Prawa Miejskie Tczewa

#2

Post autor: LukaszB »

Świetna sprawa :ok
Dokument z 1582 roku, o którym piszesz, to zapewne wilkierz czyli zbiór praw lokalnych.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zunia
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 625
Rejestracja: 16 mar 2011, o 20:55
Lokalizacja: Tczew:Bajkowe
Podziękował;: 63 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Prawa Miejskie Tczewa

#3

Post autor: zunia »

tomek15 pisze:

Kim byl Dr. Günther nie udalo mi sie jeszcze ustalic wiadomo jednak ze fascynowaly go prawa miejskie nie tylko Tczewa ale i innych miast co wynika z jego innych tekstow byc moze jest to wskazowka na to ze byl prawnikiem lub urzednikiem panstwowym.
"
Przypuszczam, ze chodzi o Otto Günther’a (1864-1924), gdańskiego bibliotekarza, od 1896 r. kierownika, a od 1912 r. dyrektora Biblioteki Miejskiej (obecnej Biblioteki Gdańskiej PAN).
Miał dostęp do licznych rękopisów i starodruków. Napisał kilka opracowań historycznych m. in. dzieło o ustroju Gdańska (Die Verfassung der Stadt Danzig) oraz wydał drukiem katalogi rękopisów ze zbiorów biblioteki. W 1921 r. opuścił Gdańsk i we Wrocławiu objął posadę szefa biblioteki uniwersyteckiej.
Awatar użytkownika

makapaka
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 9
Rejestracja: 26 lis 2014, o 09:45
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Prawa Miejskie Tczewa

#4

Post autor: makapaka »

Jeśli interesuję, Cię wilkierz tczewski to odsyłam do pracy prof. Maciejewskiego Ustwaodastwo Wilkierzowe i stosunek do prawa chełmińskiego. Co do samego wilkierza to wydaję mi się, że jest znany tylko poprawiony/rozszerzony z 24 marca 1599r. tekst w języku polskim w Kociewskim Magazynie Regionalnym nr. 9, Tczew 1992. Swego czasu napisałem taki krótki tekst o wpływie wielkiego pożaru 1577 na wilkierz jak znajdę go w odmętach dysku to wyślę ;)
F.Franco do Hitlera: Sądziłem, że Niemcy są wyżsi.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 332
Rejestracja: 7 lip 2011, o 18:08
Lokalizacja: Niemcy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Prawa Miejskie Tczewa

#5

Post autor: tomek15 »

Dzieki za informacje, w miedzy czasie udalo mi sie nabyc oryginalne opracowanie Dr.Gümther z 1905 roku.
Ciekaw jestem czy dokument ten przetral okres wojen i przemian politycznych jakie przeszedl Gdansk bowiem w 1905 roku dokument ten byl w kolekcji Archiwum Ganskiego.
Awatar użytkownika

makapaka
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 9
Rejestracja: 26 lis 2014, o 09:45
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Prawa Miejskie Tczewa

#6

Post autor: makapaka »

Ten dokument ? Jeśli chodzi o Wilkierz to jest w APG, sygnatura APG, 300, R/W, k.30. Co do opracowania to nawet się nim nie interesowałem bo nie szprecham po niemiecku ;)
F.Franco do Hitlera: Sądziłem, że Niemcy są wyżsi.
ODPOWIEDZ