Przedmioty z naszej młodości

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Big Zbig
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 681
Rejestracja: 30 sty 2011, o 23:08
Znajomość języków obcych: rosyjski i niemnożko niemiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Przedmioty z naszej młodości

#71

Post autor: Big Zbig »

Korzystając z okazji,że dziś rozpoczął się 2019 rok, chciałbym wszystkim forumowiczom złożyć najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności w życiu osobistym, zawodowym i sukcesów w działalności społecznej.
Z datą 2019 łączy się również "okrągła"- 70 rocznica moich urodzin. Z tej okazji odnalazłem wśród zbiorów kalendarz "Przyjaciółki" z 1949 roku. Zawiera on oprócz informacji politycznych również porady praktyczne, przydatne w gospodarstwie domowym. Sporo miejsca zajmują również reklamy i humor.
Załączniki
IMG_20190101_0001.jpg
IMG_20190101_0002.jpg
Za ten post autor Big Zbig otrzymał podziękowania (total 2):
Ciotka Idalia (2 sty 2019, o 09:07) • mieczy (22 mar 2019, o 14:21)
Ocena: 25%
Awatar użytkownika

Big Zbig
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 681
Rejestracja: 30 sty 2011, o 23:08
Znajomość języków obcych: rosyjski i niemnożko niemiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Przedmioty z naszej młodości

#72

Post autor: Big Zbig »

Ś.p. teściowa przechowywała naczynie do rozrabiania piany do golenia, jako pamiątkę po swoim przedwcześnie zmarłym mężu (zawał w drodze z pracy 23.12.1953). Dojeżdżał z Pelplina do Elektrometalu na Górkach.Dla mojej żony, która miała wtedy 4 lata ,jest to jedyna pamiątka po swoim ojcu. Naczynie wykonane jest z alpaki przez firmę Hacker.
Załączniki
20190126_081536(3).jpg
Za ten post autor Big Zbig otrzymał podziękowanie:
riot (2 lut 2019, o 03:32)
Ocena: 12.5%
Awatar użytkownika

Big Zbig
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 681
Rejestracja: 30 sty 2011, o 23:08
Znajomość języków obcych: rosyjski i niemnożko niemiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Przedmioty z naszej młodości

#73

Post autor: Big Zbig »

Kalendarz o którym wcześniej pisałem zawiera między innymi datę moich urodzin, których 70 rocznicę dziś obchodzę. W roku 1949 Wielkanoc obchodzono 17 i 18 kwietnia. W związku z tym w kalendarzu tym od 28 lutego kolejne niedziele nazwano następująco:
20 luty - Mięsopustna
27 luty - Zapustna
6 marca - Wstępna
13 marca - Sucha
20 marca - Głucha
2 marca - Środopustna
3 kwietnia - Czarna
10 kwietnia - Palmowa
Kto jeszcze dziś pamięta te nazwy ?
Załączniki
IMG_20190320_0002(2).jpg
Za ten post autor Big Zbig otrzymał podziękowania (total 2):
LukaszB (22 mar 2019, o 08:21) • mieczy (22 mar 2019, o 14:21)
Ocena: 25%
Awatar użytkownika

Big Zbig
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 681
Rejestracja: 30 sty 2011, o 23:08
Znajomość języków obcych: rosyjski i niemnożko niemiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Przedmioty z naszej młodości

#74

Post autor: Big Zbig »

Niedziela Środopustna to oczywiście 27 marca ("zjadłem" 7 ).
Awatar użytkownika

Big Zbig
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 681
Rejestracja: 30 sty 2011, o 23:08
Znajomość języków obcych: rosyjski i niemnożko niemiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Przedmioty z naszej młodości

#75

Post autor: Big Zbig »

Między stronicami jednej z książek znalazłem fotografię , wykonaną wiosną 1963 roku na terenie szkoły w Smętowie. W przededniu ukończenia nauki uwiecznieni zostali na niej uczniowie VII klasy, do której również ja uczęszczałem. Na fotografii
w centralnym miejscu widoczna jest osoba kierownika szkoły - Józefa Kiżewskiego, który uczył nas historii i muzyki. O sobie mówił niewiele.Dopiero w późniejszych latach ( już po jego śmierci ), natrafiłem na biografię, spisaną przez Józefa Milewskiego.Urodził się 15,02.1901 roku w Lubni (pow. Chojnice). W okresie międzywojennym był kierownikiem szkoły powszechnej w Osieku. Brał udział w kampanii wrześniowej w stopniu ppor rezerwy w 2 Baonie Strzelców w Tczewie. Działalność konspiracyjną rozpoczął już w styczniu 1940 roku, ukrywając się w Borach Tucholskich. Aresztowany 02.06.1942 , uciekł z więzienia i utworzył niewielki oddział partyzancki, który współdziałał z TOW Gryf Pomorski i AK. W szeregach tego oddziału chronili się i walczyli również dezerterzy z Wehrmachtu. Po wojnie wrócił do zawodu nauczycielskiego , będąc najpierw kierownikiem szkoły podstawowej w Lalkowach i później w Smętowie. Zmarł 08.03.1966 i spoczywa na cmentarzu parafialnym w Smętowie.
Załączniki
Klasa VII Szkoły Podstawowej w Smętowie - rok 1963,z jej kierownikiem - Józefem Kiżewskim.
Klasa VII Szkoły Podstawowej w Smętowie - rok 1963,z jej kierownikiem - Józefem Kiżewskim.
Za ten post autor Big Zbig otrzymał podziękowanie:
LukaszB (30 wrz 2019, o 22:23)
Ocena: 12.5%
Awatar użytkownika

Big Zbig
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 681
Rejestracja: 30 sty 2011, o 23:08
Znajomość języków obcych: rosyjski i niemnożko niemiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Przedmioty z naszej młodości

#76

Post autor: Big Zbig »

Na przedstawionej powyżej fotografii , około 15 uczniów (dokładnej liczby nie pamiętam) dalszą edukację kontynuowało w tczewskich szkołach ( Technikum Mechaniczne,Liceum im. A. Mickiewicza, Technikum Ekonomiczne , Zasadnicza Szkoła Kolejowa).
Część z nich kontynuowała dalej swój mariaż z Tczewem, rozpoczynając tu swoją pierwszą pracę zawodową głównie ze względu na dogodny dojazd. Do dziś spotykam czasem "na mieście" swoje szkolne koleżanki i kolegów, którzy tak jak ja, swój los związali z Tczewem. I na koniec chciałbym dodać,że na fotografii,po prawej ręce kierownika szkoły siedzi jego córka Hanka , w której "podkochiwała się" męska część klasy. Dalsze jej losy nie są mi znane.
Awatar użytkownika

mieczy
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 589
Rejestracja: 5 mar 2011, o 12:35
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 221 razy
Otrzymał podziękowań: 101 razy
Kontakt:

Re: Przedmioty z naszej młodości

#77

Post autor: mieczy »

Big Zbig pisze: 1 paź 2019, o 11:52 I na koniec chciałbym dodać,że na fotografii,po prawej ręce kierownika szkoły siedzi jego córka Hanka , w której "podkochiwała się" męska część klasy. Dalsze jej losy nie są mi znane.
No i wcale się nie dziwię męskiej części klasy. ;)

nina_hz
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 2
Rejestracja: 15 paź 2023, o 09:46
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Kontakt:

Re: Przedmioty z naszej młodości

#78

Post autor: nina_hz »

Ten budynek to może być dwór Żukowskich w Lalkowych. Czy ktoś jest w stanie to potwierdzić? Może ktoś na forum posiada więcej zdjęć?

Wałasz
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 271
Rejestracja: 15 lis 2012, o 08:51
Podziękował;: 249 razy
Otrzymał podziękowań: 322 razy
Kontakt:

Re: Przedmioty z naszej młodości

#79

Post autor: Wałasz »

nina_hz pisze: 15 paź 2023, o 16:33 Ten budynek to może być dwór Żukowskich w Lalkowych. Czy ktoś jest w stanie to potwierdzić? Może ktoś na forum posiada więcej zdjęć?
Chodzi o ten budynek?
Big Zbig pisze: 23 lip 2012, o 19:25 Obrazek
Sprawdziłem w książce p. Reginy Kotłowskiej pt. "Majątek Żukowskich w Lalkowach na Kociewiu". Konstrukcją dachu i portyku/ganku nie przypomina ani dworu, ani domu administratora, które widoczne są na projektach lub zdjęciach. Natomiast może być to jeden z budynków mieszkalnych dla robotników lub inny obiekt gminny w Lalkowach, chyba że po drodze miały miejsce jakieś przebudowy.
Za ten post autor Wałasz otrzymał podziękowania (total 2):
LukaszB (16 paź 2023, o 22:12) • nina_hz (25 paź 2023, o 19:02)
Ocena: 25%

nina_hz
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 2
Rejestracja: 15 paź 2023, o 09:46
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Kontakt:

Re: Przedmioty z naszej młodości

#80

Post autor: nina_hz »

Ja z Panią Reginą rozmawiałam osobiście. Przekazała mi wszystkie swoje materiały dotyczące Lalkowych. Zrobiłam o tym wpis na swojej stronie: https://dipp.info.pl/baza-dipp/pomorski ... a-kociewiu

Pani Regina stwierdziła, że właśnie to może być dwór . . .
Za ten post autor nina_hz otrzymał podziękowania (total 2):
LukaszB (25 paź 2023, o 20:42) • mirek_tcz (28 paź 2023, o 08:15)
Ocena: 25%
ODPOWIEDZ