Strona 5 z 12

Re: Militaria poza Tczewem

: 20 gru 2011, o 16:24
autor: mig21
Twierdza Kłodzko - pierwsza wzmianka o budowli drewniano-kamienno-ziemnej tworzącej gród na Górze Zamkowej pochodzi z 981 r. W następnych wiekach postępuje rozbudowa grodu i twierdzy. Na przełomie XV i XVI w wybudowano dwie basteje, północną i południową. Do 1808 r wybudowano raweliny, bastiony wraz z kurtynami, chodniki minerskie, reduty, kaponiery oraz Donżon typu kleszczowego z wieżą widokową. Całość była imponującą budowlą. W następnych latach potężna twierdza traciła znaczenie militarne. Od 1960 roku uznana za zabytek i udostępniona turystom. Obecnie twierdza poddawana jest pracom renowacyjnym i przyczynia się do rozwoju turystyki na ziemi kłodzkiej. Po zwiedzeniu twierdzy warto też przejść ciekawą podziemną trasę turystyczną pod Kłodzkiem.

Re: Militaria poza Tczewem

: 9 lut 2012, o 20:43
autor: zielu
zet48 pisze:Ja polecam zwiedzenie Muzeum Obrony Wybrzeża na półwyspie Helskim
Kilka moich "mignięć" fortyfikacji Cyplu Helskiego:
hel 1.jpg
hel 1.jpg (280.84 KiB) Przejrzano 1556 razy
hel 1.jpg
hel 1.jpg (280.84 KiB) Przejrzano 1556 razy
hel 2.jpg
hel 2.jpg (233.98 KiB) Przejrzano 1556 razy
hel 2.jpg
hel 2.jpg (233.98 KiB) Przejrzano 1556 razy
hel 3.jpg
hel 3.jpg (267.81 KiB) Przejrzano 1556 razy
hel 3.jpg
hel 3.jpg (267.81 KiB) Przejrzano 1556 razy
hel 4.jpg
hel 4.jpg (335.31 KiB) Przejrzano 1556 razy
hel 4.jpg
hel 4.jpg (335.31 KiB) Przejrzano 1556 razy
hel 5.jpg
hel 5.jpg (299.97 KiB) Przejrzano 1556 razy
hel 5.jpg
hel 5.jpg (299.97 KiB) Przejrzano 1556 razy
hel 6.jpg
hel 6.jpg (297.2 KiB) Przejrzano 1556 razy
hel 6.jpg
hel 6.jpg (297.2 KiB) Przejrzano 1556 razy

Re: Militaria poza Tczewem

: 9 lut 2012, o 20:55
autor: zielu
Ciąg dalszy Helu:
hel 7.jpg
hel 7.jpg (261.27 KiB) Przejrzano 1555 razy
hel 7.jpg
hel 7.jpg (261.27 KiB) Przejrzano 1555 razy
hel 8.jpg
hel 8.jpg (122.13 KiB) Przejrzano 1555 razy
hel 8.jpg
hel 8.jpg (122.13 KiB) Przejrzano 1555 razy
hel 9.jpg
hel 9.jpg (264.72 KiB) Przejrzano 1555 razy
hel 9.jpg
hel 9.jpg (264.72 KiB) Przejrzano 1555 razy
hel 10.jpg
hel 10.jpg (293.81 KiB) Przejrzano 1555 razy
hel 10.jpg
hel 10.jpg (293.81 KiB) Przejrzano 1555 razy
Na samym końcu półwyspu przywitał nas Dar Młodzieży :)
hel 11 dar.jpg
hel 11 dar.jpg (194 KiB) Przejrzano 1555 razy
hel 11 dar.jpg
hel 11 dar.jpg (194 KiB) Przejrzano 1555 razy

Re: Militaria poza Tczewem

: 9 lut 2012, o 23:23
autor: mig21
Mamerki - Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH). W latach 1940-1944 dla potrzeb 40 najwyższych generałów i feldmarszałków, 1500 oficerów i żołnierzy zbudowano ok. 250 obiektów w tym 30 schronów żelbetonowych, które niezniszczone zachowały się do teraz. Z tej kwatery generał Friedrich Paulus realizował plan "Barbarossa". Zachowały się tu bunkry dokładnie takie jak wysadzony w powietrze bunkier Hitlera w niedalekim "Wilczym Szańcu" koło Gierłoży.Dysponując latarkami można je zwiedzać, naprawdę warto. Przepraszam za marną jakość zdjęć ale dysponowałem wtedy tylko malutką cyfrówką.

Re: Militaria poza Tczewem

: 3 mar 2012, o 14:01
autor: Blondi
Polecam zwiedzić Okręt Muzeum ORP BŁYSKAWICA w Gdyni.
Oprócz armat pokładowych, pod pokładem też możemy znaleźć militaria:

Re: Militaria poza Tczewem

: 3 mar 2012, o 17:31
autor: Blondi
ORP Błyskawica - moim zdaniem najciekawiej było w maszynowni okrętu.

Re: Militaria poza Tczewem

: 6 mar 2012, o 20:50
autor: cesna
TWIERDZA SREBRNA GÓRA - największa górska twierdza w Europie.
Twierdza Srebrna Gόra jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Powstała w 1763-1785r. i należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Największy podziw budzi potężny Donjon, który jest jednym z najciekawszych obiektόw fortyfikacji epoki nowożytnej.
Twierdza ta w rzeczywistości nie jest jednym obiektem, a całym zespołem wznoszących się nad miasteczkiem fortόw. Składa się ona aż z sześciu fortόw i kilku bastionόw. Głόwny jej trzon tworzy zespół bastionόw z Donjonem w środku. Obiekt ten posiadał 151 pomieszczeń fortecznych ( kazamat) rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Ogromne magazyny, studnie, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownia czynił for całkowicie samodzielnym i samowystarczalnym. W jego wnętrzu mieściło się 3,756 żołnierzy, olbrzymie zapasy amunicji, opału i żywności. Do obrony służyły 264 działa moździerze. W obrębie twierdzy wydrążono 9 studni, w tym najgłębsza (84m) na terenie fortu Ostróg. Rozległość tego systemu i jego lokalizacja pozwala zaliczyć twierdzę do największych gόrskich założeń obronnych Europy.
Obiekt godny polecenia, turystów odwiedzających twierdzę oprowadzają przewodnicy-żołnierze, którzy prezentują zwiedzającym broń oraz eksponują znaleziska militarne i gόrnicze z okolic Srebrnej Gόry.
Zdjęcia nasze są jednak mało wyraźne, ponieważ w dniu, w którym zwiedzaliśmy Twierdzę była niesamowicie gęsta mgła, przez co ograniczyła widoczność zwiedzanych obiektów oraz pięknych widoków na okoliczne góry.

Re: Militaria poza Tczewem

: 20 mar 2012, o 14:34
autor: zet48
Gdański Szaniec Jezuicki z połowy XIX wieku ...dziś zaniedbany i zaśmiecony

Re: Militaria poza Tczewem

: 20 mar 2012, o 16:30
autor: mig21
W Gdańsku stoi też taki bunkier (ul.Zawodzie) niewiadomego przeznaczenia.

Re: Militaria poza Tczewem

: 20 mar 2012, o 16:41
autor: be-good
Ciekawostka :o
W Sieci w kilku miejscach piszą o nim tak:

"Jest to bunkier z 1943 roku. Żelbetowy, kilkukondygnacyjny schron (A-Werk - grubość stropu ponad 4 m.) zapasowej elektrowni, wyposażonej w kilka potężnych agregatów prądotwórczych, awaryjnie mogących zasilać Gdańsk po nalotach bombowych, w razie uszkodzenia głównej elektrowni na Ołowiance w centrum miasta. Na bocznicy kolejowej przy schronie, stało zazwyczaj kilka cystern z olejem napędowym do zasilania agregatów. Konstrukcja schronu zabezpieczała przed zniszczeniem wnętrza, nawet w przypadku bezpośredniego trafienia bombą dowolnej wagi, stosowanej w II WŚ przez aliantów...
Jedyny tego typu schron w Polsce. Unikalny przykład fortyfikacji obronnej."