Strona 5 z 12
Re: Militaria poza Tczewem
: 20 gru 2011, o 16:24
autor: mig21
Twierdza Kłodzko - pierwsza wzmianka o budowli drewniano-kamienno-ziemnej tworzącej gród na Górze Zamkowej pochodzi z 981 r. W następnych wiekach postępuje rozbudowa grodu i twierdzy. Na przełomie XV i XVI w wybudowano dwie basteje, północną i południową. Do 1808 r wybudowano raweliny, bastiony wraz z kurtynami, chodniki minerskie, reduty, kaponiery oraz Donżon typu kleszczowego z wieżą widokową. Całość była imponującą budowlą. W następnych latach potężna twierdza traciła znaczenie militarne. Od 1960 roku uznana za zabytek i udostępniona turystom. Obecnie twierdza poddawana jest pracom renowacyjnym i przyczynia się do rozwoju turystyki na ziemi kłodzkiej. Po zwiedzeniu twierdzy warto też przejść ciekawą podziemną trasę turystyczną pod Kłodzkiem.
Re: Militaria poza Tczewem
: 9 lut 2012, o 20:43
autor: zielu
Re: Militaria poza Tczewem
: 9 lut 2012, o 20:55
autor: zielu
Re: Militaria poza Tczewem
: 9 lut 2012, o 23:23
autor: mig21
Mamerki - Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH). W latach 1940-1944 dla potrzeb 40 najwyższych generałów i feldmarszałków, 1500 oficerów i żołnierzy zbudowano ok. 250 obiektów w tym 30 schronów żelbetonowych, które niezniszczone zachowały się do teraz. Z tej kwatery generał Friedrich Paulus realizował plan "Barbarossa". Zachowały się tu bunkry dokładnie takie jak wysadzony w powietrze bunkier Hitlera w niedalekim "Wilczym Szańcu" koło Gierłoży.Dysponując latarkami można je zwiedzać, naprawdę warto. Przepraszam za marną jakość zdjęć ale dysponowałem wtedy tylko malutką cyfrówką.
Re: Militaria poza Tczewem
: 3 mar 2012, o 14:01
autor: Blondi
Polecam zwiedzić Okręt Muzeum ORP BŁYSKAWICA w Gdyni.
Oprócz armat pokładowych, pod pokładem też możemy znaleźć militaria:
Re: Militaria poza Tczewem
: 3 mar 2012, o 17:31
autor: Blondi
ORP Błyskawica - moim zdaniem najciekawiej było w maszynowni okrętu.
Re: Militaria poza Tczewem
: 6 mar 2012, o 20:50
autor: cesna
TWIERDZA SREBRNA GÓRA - największa górska twierdza w Europie.
Twierdza Srebrna Gόra jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Powstała w 1763-1785r. i należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Największy podziw budzi potężny Donjon, który jest jednym z najciekawszych obiektόw fortyfikacji epoki nowożytnej.
Twierdza ta w rzeczywistości nie jest jednym obiektem, a całym zespołem wznoszących się nad miasteczkiem fortόw. Składa się ona aż z sześciu fortόw i kilku bastionόw. Głόwny jej trzon tworzy zespół bastionόw z Donjonem w środku. Obiekt ten posiadał 151 pomieszczeń fortecznych ( kazamat) rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Ogromne magazyny, studnie, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownia czynił for całkowicie samodzielnym i samowystarczalnym. W jego wnętrzu mieściło się 3,756 żołnierzy, olbrzymie zapasy amunicji, opału i żywności. Do obrony służyły 264 działa moździerze. W obrębie twierdzy wydrążono 9 studni, w tym najgłębsza (84m) na terenie fortu Ostróg. Rozległość tego systemu i jego lokalizacja pozwala zaliczyć twierdzę do największych gόrskich założeń obronnych Europy.
Obiekt godny polecenia, turystów odwiedzających twierdzę oprowadzają przewodnicy-żołnierze, którzy prezentują zwiedzającym broń oraz eksponują znaleziska militarne i gόrnicze z okolic Srebrnej Gόry.
Zdjęcia nasze są jednak mało wyraźne, ponieważ w dniu, w którym zwiedzaliśmy Twierdzę była niesamowicie gęsta mgła, przez co ograniczyła widoczność zwiedzanych obiektów oraz pięknych widoków na okoliczne góry.
Re: Militaria poza Tczewem
: 20 mar 2012, o 14:34
autor: zet48
Gdański Szaniec Jezuicki z połowy XIX wieku ...dziś zaniedbany i zaśmiecony
Re: Militaria poza Tczewem
: 20 mar 2012, o 16:30
autor: mig21
W Gdańsku stoi też taki bunkier (ul.Zawodzie) niewiadomego przeznaczenia.
Re: Militaria poza Tczewem
: 20 mar 2012, o 16:41
autor: be-good
Ciekawostka
W Sieci w kilku miejscach piszą o nim tak:
"Jest to bunkier z 1943 roku. Żelbetowy, kilkukondygnacyjny schron (A-Werk - grubość stropu ponad 4 m.) zapasowej elektrowni, wyposażonej w kilka potężnych agregatów prądotwórczych, awaryjnie mogących zasilać Gdańsk po nalotach bombowych, w razie uszkodzenia głównej elektrowni na Ołowiance w centrum miasta. Na bocznicy kolejowej przy schronie, stało zazwyczaj kilka cystern z olejem napędowym do zasilania agregatów. Konstrukcja schronu zabezpieczała przed zniszczeniem wnętrza, nawet w przypadku bezpośredniego trafienia bombą dowolnej wagi, stosowanej w II WŚ przez aliantów...
Jedyny tego typu schron w Polsce. Unikalny przykład fortyfikacji obronnej."