Pszczółki

Awatar użytkownika

Autor Tematu
zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Pszczółki

#1

Post autor: zet48 »

Ledwie poznałem "Kościół" w Pszczółkach, stracił on wieżę po tym jak zamontowano na niej działko p-lot.
Załączniki
hohenstein.jpg
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

tczewianka
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 115
Rejestracja: 1 lut 2011, o 20:12
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Kontakt:

Re: Pszczółki

#2

Post autor: tczewianka »

sam budynek kościoła jeszcze stoi chociaż już bez wieży i portalu wejściowego, koleje tego budynku były różne od magazynu zboża do sklepu z meblami. w tej chwili nawet nie wiem co się w nim mieści.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Pszczółki

#3

Post autor: zet48 »

Słyszałem że w starym kościele mieścił się magazyn materiałów budowlanych ...często obok przejeżdżam linią nr 50
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Pszczółki

#4

Post autor: zet48 »

Może to nie stara pocztówka ale musiałem to tu dodać ...dziś tylko tyle zostało z Kościoła Ewangelickiego w Pszczółkach (foto z netu)
Załączniki
273470.jpeg
273470.jpeg (26.5 KiB) Przejrzano 4828 razy
273470.jpeg
273470.jpeg (26.5 KiB) Przejrzano 4828 razy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

fifinka
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 13
Rejestracja: 20 lut 2011, o 09:36
Znajomość języków obcych: English (fluent)
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Pszczółki

#5

Post autor: fifinka »

Wcale bo nie materiałów budowlanych :nea Wieści ostatnie były takie,że wykupili to bracia zakonni i mieli utworzyć tam swoją siedzibę.Proboszcz parafii pomagał w remoncie zakonnikom ale chyba fundusze się skończyły. A materiały budowlane na przebudowę kościoła tam nadal są ale nie do składu czy na sprzedaż.
Zresztą o ile mi wiadomo w czasie II WŚ na wieży tego kościoła umieszczone były działa do ostrzeliwania wroga.

Na przeciw tego koscioła stoi pomnik NMP Królowej Polski. Kiedyś ten pomnik to był pomnik niemiecki w kształcie kwadratowego stożka, ku pamięci niemcom walczącym o ten teren w czasie I WŚ. Po II WS górna część pomnika zostaa zastąpiona pomnikiem religijnym a podczas remontu drogi pod tym Maryjnym pomnikiem znaleziono "kamień węgielny" w postaci bomby (którą zakopali niemcy w czasie postawienia swojego pierwotnego pomnika). Podobno w wierzchu bomby były jakieś dokumenty informujące o Pszczólkach. Saperzy z Tczewa zabrali bombę wraz z dokumentami,których podobno mimo próśb wójta nie oddali.
ODPOWIEDZ