Strona 1 z 1

Kolonia Ostrowicka

: 4 sty 2014, o 20:35
autor: niespokojna66
Pocztówka znaleziona na jednej ze stron internetowych
http://xarchiwum.pl/szukaj" onclick="window.open(this.href);return false;?
Edit: http://xarchiwum.pl/szukaj?s=dirschau&p=18/" onclick="window.open(this.href);return false; jakieś zdjęcia Tczewa

Re: Kolonia Ostrowicka

: 4 sty 2014, o 20:44
autor: be-good
niespokojna66 pisze:Pocztówka znaleziona na jednej ze stron internetowych
http://xarchiwum.pl/szukaj" onclick="window.open(this.href);return false;?
N66 - Twój link nie chodzi. Pomogę:
http://www.ebay.de/itm/KOLONIE-OSTERWIT ... 565ffdfbf3


Te same południowe rubieże naszego powiatu linkowane ze stabilnego źródła (Wolne Forum Gdańsk):

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Re: Kolonia Ostrowicka

: 4 sty 2014, o 21:07
autor: niespokojna66
W Borach Tucholskich jest miejscowość Ostrowite , myślałam ,że to blisko :o
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ostrowite_(powiat_%C5%9Bwiecki" onclick="window.open(this.href);return false;)

Re: Kolonia Ostrowicka

: 4 sty 2014, o 22:25
autor: be-good
niespokojna66 pisze:W Borach Tucholskich jest miejscowość Ostrowite , myślałam ,że to blisko :o
Ostrowitych jest w północnej Ojczyźnie kilkanaście: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ostrowite
Ale Ty od początku Twój nowy temat nazwałaś i umieszczałaś bardzo prawidłowo - Kolonia Ostrowicka :ok Mieści się to w naszym powiecie.
Miejmy nadzieję, że z czasem do obrazków dojdą SŁOWA, opisy, historie.

Re: Kolonia Ostrowicka

: 4 sty 2014, o 22:48
autor: Big Zbig
Jako najstarszego z rodzeństwa, moja mama często wysyłała mnie po chleb do prywatnej piekarni w Kolonii Ostrowickiej. Była ona znana z bardzo dobrego pieczywa. Odległość około 3 km pokonywałem starą poniemiecką "damką". Pamiętam również, że naprzeciw rozwidlenia z drogą do Skórcza stała bardzo stara kuźnia , wtedy jeszcze czynna (lata 60-te). Obecnie nie ma po niej śladu.

Re: Kolonia Ostrowicka

: 5 sty 2014, o 06:47
autor: tomek15
O ile sie nie myle to wlasnie tu byl oboz jeniecki dla brytyjskich zolnierzy ktorzy pracowali przy budowie drog. Jeden z wiezniow zginol tragicznie podczas pracy drugi natomiast zostal zastrzelony w 1945 roku w Gniewie.

Re: Kolonia Ostrowicka

: 5 sty 2014, o 13:12
autor: zielu
tomek15 pisze:O ile sie nie myle to wlasnie tu byl oboz jeniecki dla brytyjskich zolnierzy ktorzy pracowali przy budowie drog. Jeden z wiezniow zginol tragicznie podczas pracy drugi natomiast zostal zastrzelony w 1945 roku w Gniewie.
Obóz jeniecki dla żołnierzy brytyjskich (później także dla radzieckich) mieścił się w Nicponii, tuż pod Gniewem. Rzeczywiście jeńcy ci pracowali przy budowie drogi Gniew - Nowe. W centrum miejscowości znajduje się głaz pamiątkowy ku pamięci ofiar obozu. Józef Milewski podaje, że na wskutek złych warunków bytowych oraz zamordowania przez służbę obozową śmierć miało w nim ponieść ok. 300 żołnierzy.

Re: Kolonia Ostrowicka

: 5 sty 2014, o 13:43
autor: tomek15
Z tego co mi wiadomo czesc wiezniow przynajmniej w 1945 poruszala sie swobodnie po gniewie bez obstawy, podczas nalotu na Gniew nawet wpuszczono ich (2) do schronu przeciwlotniczego.
Czyzby w tym obiozie byli w jednym czasie sowieci i anglicy? :scratch

Re: Kolonia Ostrowicka

: 10 lis 2017, o 14:21
autor: moczynskis
Witajcie.
Rozmowa na forum, na temat Kolonii Ostrowickiej czy tez m. Ostrowite, toczyła się kilka lat temu, ale czas może ruszyć z tematem ponownie. Osobiście jestem prawnukiem Władysława Moczyńskiego (1893-1940), który najprawdopodowniej zarządzał gospodarstwem Halagierów (majątkiem) w Ostrowitym po I WŚ. Gospodarstwo składało się ziemi (około 500 ha) dzierżawionej przez rodzinę Halagierów od państwa polskiego. Przed powrotem Prus Królewskich do Polski w 1920 r. gospodarstwo to funkcjonowało prawdopodobnie na podobnych zasadach, tylko, że najpierw w państwie pruskim czy później w cesarstwie niemieckim. Tak się składa, że w czasach niemieckich akordmajstrem był teść Władysława M., a mój prapradziadek Jan Liczmański (1866-1937?).

Osobiście bardzo interesuje mnie temat majątku w Ostrowitym, czy też okolicznych mieszkańców. Próbuję robić drzewo rodzinne. Poszukuję rodzinnych pamiątek, szczególnie zdjęć. Np. fotografii pradziadka Władysława Moczyńskiego nie mam w ogóle. Pradziadek walczył podczas I WŚ w armii niemieckiej, potem w 1920 roku w wojnie polsko-bolszewiskiej. W 1940 roku Niemcy doprowadzili go do śmierci w szpitalu w Gniewie. Nie znam jednostek czy formacji w których służył. Być może ktoś z okolicy omawianej miejscowości ma wiedzę na temat żołnierzy i jednostek, w których służyli mieszkańcy Gniewa i okolic? A może uda się nawiązać kontakt z osobami spokrewnionymi z Moczyńskimi spod Kolonii Ostrowickiej?

Jan Liczmański (1866-1937?)