Sensacyjne odkrycie !!!

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
mig21
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 400
Rejestracja: 15 paź 2011, o 13:39
Znajomość języków obcych: Obce...yyyy...słabo.
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 36 razy
Kontakt:

Sensacyjne odkrycie !!!

#1

Post autor: mig21 »

No i nadszedł właściwy czas by wiadomość o moim odkryciu wróciła na strony DT.
Podczas jednej z zimowych wypraw fotograficznych, na polu pod Koźlinami, wypatrzyłem dziwny metalowy przedmiot wydobyty przez bronę z ziemi. Po dokładnym obejrzeniu doszedłem do wniosku że może to być stara ozdoba z brązu. Z pomocą przyjaciół z DT skontaktowałem się z dwojgiem archologów z Tczewa, którzy potwierdzili moje przypuszczenia, że jest to bardzo rzadki artefakt. Okazało się że jest to część napierśnika, który używany był przez ludy kultury pomorskiej datowany na V-VIII wiek przed naszą erą.
Znaczy to że znalazłem ozdobę z bązu która ma prawie trzy tysiące lat !!!
Przedmiot oddałem do opracowania i konserwacji w INSTYTUCIE ARCHEOLOGII I ETNOLOGII UNIWERSYTETU GDANSKIEGO.
Wszystkie inne informacje zostały zamieszczone w prasie, na portalach internetowych i TV Tetka.
Załączniki
Dziennik Bałtycki 28.10.2015r.jpg
Dziennik Bałtycki 28.10.2015r.jpg (250.07 KiB) Przejrzano 2518 razy
Dziennik Bałtycki 28.10.2015r.jpg
Dziennik Bałtycki 28.10.2015r.jpg (250.07 KiB) Przejrzano 2518 razy
Pierścień.jpg
Pierścień.jpg (101.12 KiB) Przejrzano 2518 razy
Pierścień.jpg
Pierścień.jpg (101.12 KiB) Przejrzano 2518 razy
Naszyjnik.jpg
Naszyjnik.jpg (32.25 KiB) Przejrzano 2518 razy
Naszyjnik.jpg
Naszyjnik.jpg (32.25 KiB) Przejrzano 2518 razy
W życiu piękne są tylko chwile...
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Sensacyjne odkrycie !!!

#2

Post autor: be-good »

Świetna sprawa, jeszcze raz gratulacje :ok :)

Kobiety z kręgu kultury pomorskiej nosiły takie napierśniki nawet na ich wyobrażeniach - figurkach i urnach :)


Obrazek Obrazek

Źródła linków : http://www.rezerwat.muzeumczestochowa.p ... wierzenia/
http://gdynia-oksywie.mojeosiedle.pl/vi ... 53caffcf63
Awatar użytkownika

geo
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 303
Rejestracja: 9 lut 2011, o 19:00
Lokalizacja: Lunały a teraz Kunzendorf
Podziękował;: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy
Kontakt:

Re: Sensacyjne odkrycie !!!

#3

Post autor: geo »

mig21 pisze:wypatrzyłem dziwny metalowy przedmiot wydobyty przez bronę z ziemi
hahah
Chciałbyś!
Obrazek
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Sensacyjne odkrycie !!!

#4

Post autor: LukaszB »

be-good pisze:Świetna sprawa, jeszcze raz gratulacje :ok :)

Kobiety z kręgu kultury pomorskiej nosiły takie napierśniki nawet na ich wyobrażeniach - figurkach i urnach :)


[ Obrazek ] [ Obrazek ]

Źródła linków : http://www.rezerwat.muzeumczestochowa.p ... wierzenia/
http://gdynia-oksywie.mojeosiedle.pl/vi ... 53caffcf63
Pani archeolog mówiła że nie nosiły bo ciężko byłoby go wsunąć na szyję tzn. był to artefakt pogrzebowy.
http://tetka.pl/cenne-znalezisko-archeologiczne/
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

mieczy
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 589
Rejestracja: 5 mar 2011, o 12:35
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 221 razy
Otrzymał podziękowań: 101 razy
Kontakt:

Re: Sensacyjne odkrycie !!!

#5

Post autor: mieczy »

Awatar użytkownika

Autor Tematu
mig21
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 400
Rejestracja: 15 paź 2011, o 13:39
Znajomość języków obcych: Obce...yyyy...słabo.
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 36 razy
Kontakt:

Re: Sensacyjne odkrycie !!!

#6

Post autor: mig21 »

Czytałem ten artykuł...jest tylko jedno " ale " ...powinien w tej sprawie wystąpić chyba Wojewódzki Konserwator Zabytków... a mi nic nie wiadomo o takich działaniach...więc narazie nie myślę o talarach... :scratch.

Za to miły gest Starosty Tczewskiego.
Załączniki
Sesja.0.jpg
Sesja.0.jpg (136.1 KiB) Przejrzano 2430 razy
Sesja.0.jpg
Sesja.0.jpg (136.1 KiB) Przejrzano 2430 razy
W życiu piękne są tylko chwile...
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Sensacyjne odkrycie !!!

#7

Post autor: LukaszB »

Egzemplarz z muzeum na zamku malborskim
Załączniki
naszyjnik.jpg
naszyjnik.jpg (215.75 KiB) Przejrzano 2396 razy
naszyjnik.jpg
naszyjnik.jpg (215.75 KiB) Przejrzano 2396 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Sensacyjne odkrycie !!!

#8

Post autor: LukaszB »

W Fabryce Sztuk w Tczewie można oglądać zabytkową zapinkę, pochodząca z początków naszej ery.

Pan Tomasz Olszewski, mieszkaniec Tczewa, znalazł na polu ornym w miejscowości Dąbrówka Tczewska, zabytek archeologiczny - fibulę oczkowatą z serii pruskiej datowaną na ok 0-160 r. n.e.

- Fibula jest to ozdobna, metalowa zapinka do spinania szat, funkcją i kształtem zbliżona do współczesnej agrafki – tłumaczy Marta Musioł z Fabryki Sztuk. Fibule często spotykane były w dawnych miejscach pochówku, zwykle określały status materialny posiadacza takiej ozdoby.
P. Tomasz Olszewski przekazał swoje znalezisko do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z siedzibą w Gdańsku. Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami po przekazaniu znaleziska do urzędu, miejsce jego przechowywania określa Wojewódzki Konserwator Zabytków. Pan Tomasz Olszewski, zastrzegł sobie, iż w związku z tym, że fibula została znaleziona na terenie gminy Tczew, prosi o przekazanie jej do Fabryki Sztuk. Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk, wyraziła zgodę na przyjęcie zabytku i w ten sposób, w ramach depozytu, ta instytucja stała się posiadaczem fibuli.

- Fibulę znalazłem we wrześniu ubiegłego roku – mówi p. Tomasz Olszewski. – Znajdowała się ok 10-15 cm pod powierzchnią ziemi, ale była ukryta w grubej bryle gliny. Świetnie się zachowała. Chciałem, aby ten zabytek trafił do Fabryki Sztuk, ponieważ zapinka pochodzi z tych rejonów, a ja jestem mieszkańcem Tczewa. Myślę, że w Fabryce Sztuk będzie to cenny eksponat, podczas gdy w jednym z gdańskich muzeów byłby jednym z wielu podobnych zabytków.

Za możliwość eksponowania fibuli w Tczewie podziękowali p. Tomaszowi prezydent Mirosław Pobłocki oraz Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk. - Jesteśmy przekonani, że wyeksponowanie jej w Fabryce Sztuk wzbudzi zainteresowanie zwiedzających, zwłaszcza miłośników Tczewa i jego historii. Na pewno jest to niezwykle cenna pamiątka świadcząca o dawnych dziejach naszego miasta i regionu, która doskonale uzupełni zbiory Fabryki Sztuk dokumentujące codzienne życie naszych przodków.
Załączniki
WP_20170324_13_18_33_Pro.jpg
WP_20170324_13_18_23_Pro.jpg
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

treviss
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 158
Rejestracja: 19 lut 2011, o 15:48
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy
Kontakt:

Re: Sensacyjne odkrycie !!!

#9

Post autor: treviss »

Czy ktoś dysponuje jakimś dokładniejszym zdjęciem fibuli? Po tym zdjęciu wydaje mi się, że jest to zapinka należąca do grupy III wg Almgrena, czyli dość powszechnej na terenie Pomorza i używane były przez kulturę wielbarską. Dodałem wycinek z katalogu z którą na pierwszy rzut oka mi się kojarzy.
Czy ktoś zna więcej szczegółów związanych z odkryciem? Przypadkowe czy wykrywacz metali był zamieszany?
Jeśli chodzi o działalność wykrywaczowców, to mimo czasem nawet najlepszych chęci znalazców, nie możemy popierać takich działań. Nawet w przypadku kiedy artefakty trafiają do lokalnych muzeów. Każde takie działanie niszczy potencjalne stanowisko archeologiczne. Same zabytki zostają wyrwane z kontekstów archeologicznych (z bryłki gliny w tym przypadku), które przy profesjonalnych badaniach archeologicznych mogłyby nam znacznie więcej powiedzieć o przeszłości.
Załączniki
2.png
zapinka grup III. nr. 57 wg Almgrena. tzw. grupa pruska
2.png (7.42 KiB) Przejrzano 2326 razy
zapinka grup III. nr. 57 wg Almgrena. tzw. grupa pruska
zapinka grup III. nr. 57 wg Almgrena. tzw. grupa pruska
2.png (7.42 KiB) Przejrzano 2326 razy
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Sensacyjne odkrycie !!!

#10

Post autor: LukaszB »

treviss pisze: 26 mar 2017, o 19:31 Jeśli chodzi o działalność wykrywaczowców, to mimo czasem nawet najlepszych chęci znalazców, nie możemy popierać takich działań. Nawet w przypadku kiedy artefakty trafiają do lokalnych muzeów. Każde takie działanie niszczy potencjalne stanowisko archeologiczne. Same zabytki zostają wyrwane z kontekstów archeologicznych (z bryłki gliny w tym przypadku), które przy profesjonalnych badaniach archeologicznych mogłyby nam znacznie więcej powiedzieć o przeszłości.

Dlatego powstaje Klub Odkrywców Pomorza, którego członkami będą archeolodzy i detektoryści :tczew
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ