Katastrofa lotnicza na Czyżykowie w 1969 r.

Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Katastrofa lotnicza na Czyżykowie w 1969 r.

#1

Post autor: be-good »

mirek_tcz pisze:Około 40 lat temu samolot odrzutowy uderzył w ogródki działkowe pomiędzy ulicami Nowowiejską i Bałdowską ,aż wypadły szyby z okien na Oś. Czyżykowo. :lol:
Mirek_tcz zegarek Ci się troszkę spieszy :nea Wyrychtuj go tym masońskim cyrklem z awatara; miało być po 20:00 :lol:
Tak, to wg niezweryfikowanych przeze mnie dokładnie źródeł:
"wypadek z 13 sierpnia 1969 roku gdzie samolot MiG 21 PFM-N nb 7813 rozbił się na terenie ogródków działkowych w Tczewie. Pilot kpt.pil. Zenon Doliński z 9 plm z Debrzna zginął. Samolot wystartował z lotniska w Malborku".
Te ogródki to obszar między Ceglarską a Bałdowską i Nowowiejską. Gdzieniegdzie można też przeczytać, że to był Lim-2 lub Mig 17.
Załączniki
MIG.jpg
MIG.jpg (189.41 KiB) Przejrzano 2974 razy
MIG.jpg
MIG.jpg (189.41 KiB) Przejrzano 2974 razy
Awatar użytkownika

mirek_tcz
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 152
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:31
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Kontakt:

Re: Katastrofa lotnicza na Czyżykowie w 1969 r.

#2

Post autor: mirek_tcz »

Nigdzie informacja tajna samolot uderzył ok.50m od NOWOWIEJSKIEJ NR12. :)
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Katastrofa lotnicza na Czyżykowie w 1969 r.

#3

Post autor: zet48 »

Gdzie możemy przeczytać o tym wydarzeniu? Warto upamiętnić to wydarzenie - uroczystości rocznicowe, złożenie kwiatów, zapalenie zniczy. Bardzo mało osób wie o tym, może przypomnimy mieszkańcom opisując to w prasie?
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

mirek_tcz
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 152
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:31
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Kontakt:

Re: Katastrofa lotnicza na Czyżykowie w 1969 r.

#4

Post autor: mirek_tcz »

mirek_tcz pisze:Nigdzie informacja tajna samolot uderzył ok.50m od NOWOWIEJSKIEJ NR12. :)
Drobna korekta ok.250_300m. :oops:
be-good pisze:
mirek_tcz pisze:Około 40 lat temu samolot odrzutowy uderzył w ogródki działkowe pomiędzy ulicami Nowowiejską i Bałdowską ,aż wypadły szyby z okien na Oś. Czyżykowo. :lol:
Mirek_tcz zegarek Ci się troszkę spieszy :nea Wyrychtuj go tym masońskim cyrklem z awatara; miało być po 20:00 :lol:
Tak, to wg niezweryfikowanych przeze mnie dokładnie źródeł:
"wypadek z 13 sierpnia 1969 roku gdzie samolot MiG 21 PFM-N nb 7813 rozbił się na terenie ogródków działkowych w Tczewie. Pilot kpt.pil. Zenon Doliński z 9 plm z Debrzna zginął. Samolot wystartował z lotniska w Malborku".
Te ogródki to obszar między Ceglarską a Bałdowską i Nowowiejską. Gdzieniegdzie można też przeczytać, że to był Lim-2 lub Mig 17.
A który jest dwu miejscowy?podobno drugi pilot się katapultował. :)
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Katastrofa lotnicza na Czyżykowie w 1969 r.

#5

Post autor: zet48 »

mirek_tcz pisze:A który jest dwu miejscowy?podobno drugi pilot się katapultował. :)
MIG 21 to dwuster :ok ...M. Hermaszewski na takim latał (opowiadał o swoich lotach na Migach podczas spotkania w Tczewie - kilka dni temu odbyła się Biesiada Literacka 2011 z udziałem naszego polskiego kosmonauty)
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

zunia
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 625
Rejestracja: 16 mar 2011, o 20:55
Lokalizacja: Tczew:Bajkowe
Podziękował;: 63 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Katastrofa lotnicza na Czyżykowie w 1969 r.

#6

Post autor: zunia »

Ciekawa jest relacja wojtkaA zamieszczona na forum http://www.odkrywca.pl/powojenne-katast ... tml#662975. Jeśli można, zacytuję:"W dniu 13 sierpnia 1969 roku samolot MiG 21 PFM-N nb 7813 rozbił się na terenie ogródków działkowych przy Nowowiejskiej w Tczewie. Pilot kpt.pil. Zenon Doliński z 9 plm z Debrzna zginął. Samolot wystartował z lotniska w Malborku.
Te szczegóły wyciągnąłem z netu.
Byłem wówczas dzieckiem i doskonale pamiętam ten wypadek.
Był późny wieczór,ściemniało sie, kończyła się burza i nagle usłyszeliśmy dziwny buczący nierówny charkot, który przemieszczał sie z zachodu na wschód.Potem było głośne BUUM.Rano już całe miasto widziało, że rozbił się wojskowy samolot.Teren działek otoczyło wojsko lotnicze z Malborka.Jako dzieci potrafiliśmy się "wkręcić" tuz obok liny odgradzającej cywilom dojście do krateru powypadkowego . Unosił się silny zapach paliwa lotniczego, dookoła było pełno powyginanych szczątków, które wrzucano na wielkiego Jelcza z przyczepą.Na miejscu pracowała ekipa w białych kitlach, która szukała szczątków pilota.Widziałem z odległości ok.30 metrów jak układano je na białej płachcie.Było ich wiele i były malutkie, wyglądały jak grudki ziemi. Widziałem jak tuz pod nosem wojska, na otwartym terenie- jakieś 100m od miejsca katastrofy - kilku facetów waliło wielkim kamieniem w wielki kawał jakies duralowej osłony (która musiała odpaść przed uderzeniem), by mięć jej kawał na pamiątkę. Po trzech dniach wojsko wyrównało teren i wyjechało. Zaraz tam weszliśmy. Ziemia usiana była setkami drobin metalu, nitów.Niektóre kawałki miały nawet po parę centymetrów. Sam do domu przyniosłem 10cm wąski kawałek z duraluminium z zachowanymi dwom nitami, pokryty z jednej strony rodzajem gumy.
Oficjalnie NIC się nie wydarzyło.Prasa i TV milczały."
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Katastrofa lotnicza na Czyżykowie w 1969 r.

#7

Post autor: be-good »

Podobnych opowieści możnaby spisać setki, ludzie z Czyżykowa nie rzucą dokładnego roku wydarzenia (to się zapomina) ale w szczegółach opisują właśnie odgłos idącego w dół myśliwca lub to, co działo się na osiedlu potem.
Dla mediów nie było sprawy - w PRL (zwłaszcza przed Gierkiem) katastrofy i tragedie się nie wydarzały :nea ...
Z opowieści rodziny wskazuję przybliżone miejsce upadku samolotu; jestem przekonany że użytkownicy działek dobrze wiedzą gdzie dokładnie miało to miejsce:
Załączniki
Katastrofa.JPG
Katastrofa.JPG (253.77 KiB) Przejrzano 3006 razy
Katastrofa.JPG
Katastrofa.JPG (253.77 KiB) Przejrzano 3006 razy
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2407
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 170 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Katastrofa lotnicza na Czyżykowie w 1969 r.

#8

Post autor: zielu »

be-good pisze:Czterdzieści kilka lat temu w Tczewie na terenie miasta miała miejsce katastrofa lotnicza, po której tak dokładnie "pozamiatano", że oprócz przekazów w rodzinie niewiele o niej znajdziecie.
Znajomy podesłał mi fragment książki pt. "Katastrofy, awarie uszkodzenia w polskim lotnictwie wojskowym 1961-70", w której nie brakuje opisu katastrofy MiG-21 PFM 94N7813 z 13 sierpnia 1969 r. Oto fragment:

"W ramach lotów w NTWA (nocne trudne warunki atmosferyczne) załogi operowały z wykorzystaniem lotniska w Malborku. O godz. 20.49, po wykonaniu zadania, jako ostatni w Malborku lądował mjr pil. Skowroński. Po odtworzeniu gotowości piloci (zgodnie z ustaloną poprzednio kolejnością) startowali do kolejnego zadania. Polegało ono na przeprowadzeniu lotu powrotnego do Debrzna po tej samej trasie, ale w taki sposób, aby wykonujący poprzednio loty w charakterze celów mogli przeprowadzić przechwytywanie. Jako pierwszy o godz. 21.18 wystartował kpt. pil. Zenon Doliński z zadaniem wykonania lotu po trasie Malbork - Słupsk - Debrzno w charakterze celu dla kpt. pil. Franka. W czasie wznoszenia po starcie samolot kpt. Dolińskiego wszedł w chmury. Kiedy kpt. Franek po starcie wszedł na wysokość 600 m, usłyszał komendę od kpt. Dolińskiego: 77 po starcie odchyl się mocno w prawo. Kpt. Franek pokwitował i zapytał: poszedłeś w lewo? Na to kpt. Doliński odpowiedział: tak. Był to jego ostatni meldunek. Samolot zderzył się z ziemią na przedmieściach Tczewa, 180 m od zabudowań. Zderzenie nastąpiło o godz. 21.21 z kątem nurkowania 85 stopni, z kursem 180 stopni. Pilot zginął. Przyczyną katastrofy było znalezienie się w chmurze burzowej z piorunami i dużą turbulencją oraz zaistnienie w niej bliżej nieokreślonych zjawisk, które doprowadziły do gwałtownej utraty wysokości i zderzenia z ziemią w locie niesterowanym."

Oto jedyne znane zdjęcie MiGa (z numerem 7813), który rozbił się pod Tczewem, wykonane w Debrznie latem 1969 r.
Załączniki
IMGP0960.JPG
IMGP0960.JPG (158.33 KiB) Przejrzano 2926 razy
IMGP0960.JPG
IMGP0960.JPG (158.33 KiB) Przejrzano 2926 razy
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Katastrofa lotnicza na Czyżykowie w 1969 r.

#9

Post autor: be-good »

Myślę, że z tego materiału o katastrofie i kilku cytatów podanych pierwotnie przy zagadce można by zrobić mały artykulik na stronie głównej, coś w stylu tego o aktorze Lisewskim.
Wszak większość odwiedzających stronę główną nie zawita na Forum.
Awatar użytkownika

tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 332
Rejestracja: 7 lip 2011, o 18:08
Lokalizacja: Niemcy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Katastrofa lotnicza na Czyżykowie w 1969 r.

#10

Post autor: tomek15 »

Jestem zaledwie od dwoch dni na foruk i tak przegladajac Wasze wpisy podziwiam wasza wiedze, no ale pozwolcie mi zablysnac :)
Wracajac do wypadku MiG-21 jeden w Tczewie. Komuna nie miala sie czym cieszyc w 1969 roku samoloty spadaly z nieba w regularnym tepie i to niosac ze soba ofiary smiertelne. W miesiacu sierpniu spadly 3 samoloty. Pierwszy z nich rozbil sie 12.08.1969 roku, blad w pilotarzu omijajac niski pulap chmur zderzal sie z ziemia o14:20.
Dla nas jest interesujacy jednak 13.08.1969
NASZ Tczewski MiG byl pilotowany przez kpt.pil.Zenon Dolinski syna Stanislawa. Zenon urodzil sie 14.12.1936 roku w miejscowosci Zelgno w powiecie Torunskim.Absolwet Oficerskiej Szkoly Lotniczej w Radomiu z 25.03.1959 r. pil.Zenon Dolinski byl dowodca klucza 9 plm 4DLM (9pulku lotnictwa mysliwskiego 4 Dywizji Lotnictwa Mysliwskiego) w Debrznie, nosil odznakie pilot 1 klasy.
Zadanie: Lot po trasie NTWA (nie mam pojecia co to oznacza).
Okolicznosci katastrofy: Pilot zginol wykonujac lot po trasie w nocy w trudnych warunkach atmosferycznych na samolocie MiG21 SPS (jednomiejscowy). Samolot wystartowal z lotniska w Malborku, zderzyl sie z ziemia w Tczewie o godz.21:21. Pilot spoczywa na cmetarzu w Nowym Miescie nad Pilica w grob nr 19.



Tu chetnie wstawil bym fotkie pilota ale jako nowicjusz nie potrafie tego zrobic moze ktos mi doradzi jak to zrobic :ireful
ODPOWIEDZ