Tczew - podziemne korytarze pod miastem


Autor Tematu
Kisiel
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 3
Rejestracja: 30 lip 2011, o 10:41
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Tczew - podziemne korytarze pod miastem

#1

Post autor: Kisiel »

Witam,
Na ulicy Sobieskiego w kamienicy przy byłym obozie przejściowym w piwnicy jest spora brama, zamknięta, dostałem pozwolenie na rozwalenie kłudki od gospodarza domu, ale po 100 metrach (ok) od bramy jest zamurowane przejście, nie ma tam nic tylko pomalowane ściany czerwoną farba, napisy nie maja większego związku z historia, słyszałem nie raz że pod szkolnym kościołem (przy kościele pod wezwaniem Św. Krzyża) są tunele aż na drugą stronę miasta, wie ktoś może coś więcej na ten temat ? jest jakakolwiek możliwość sprawdzenia tuneli z kim ewentualnie trzebabyło się skontaktować z parafią ? Proszę o podpowiedzi, z góry dziękuje ii pozdrawiam.
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Tczew - podziemne korytarze pod miastem

#2

Post autor: zielu »

Kisiel pisze:Witam,
Na ulicy Sobieskiego w kamienicy przy byłym obozie przejściowym w piwnicy jest spora brama, zamknięta, dostałem pozwolenie na rozwalenie kłudki od gospodarza domu, ale po 100 metrach (ok) od bramy jest zamurowane przejście, nie ma tam nic tylko pomalowane ściany czerwoną farba, napisy nie maja większego związku z historia, słyszałem nie raz że pod szkolnym kościołem (przy kościele pod wezwaniem Św. Krzyża) są tunele aż na drugą stronę miasta, wie ktoś może coś więcej na ten temat ? jest jakakolwiek możliwość sprawdzenia tuneli z kim ewentualnie trzebabyło się skontaktować z parafią ? Proszę o podpowiedzi, z góry dziękuje ii pozdrawiam.
Czy rzeczywiście "tunel" ma aż 100 metrów długości? W którą stronę prowadzi? I przede wszystkim - czy masz zdjęcia? :)

Co do kościoła szkolnego - georadar w grudniu 2010 r. niestety nie znalazł w tej świątyni żadnych podziemnych pomieszczeń...
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Tczew - podziemne korytarze pod miastem

#3

Post autor: zet48 »

Wspominałem już tu o prawdopodobnym korytarzu idącym z Ratusza na pl. Hallera do terenów na którym dziś znajduje się Park Miejski ...R. Landowski w swojej książce wspomina że gdy rozkopywano teren pod budowę Parku znaleziono "bramę" i fragment zniszczonego tunelu prowadzącego na starówkę.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Bulma
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 610
Rejestracja: 19 lip 2011, o 19:26
Lokalizacja: Dirschau/Landshut
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Kontakt:

Re: Tczew - podziemne korytarze pod miastem

#4

Post autor: Bulma »

Witam ;) Wiem, że to co teraz napisze wydać się może abstrakcyjne, ale może mamy do czynienia z legendarnym przejściem pod Wisłą na zamek w Malborku? :oops: Cegła bardzo przypomina budulec, z którego zbudowana jest Fara, wtajemniczony Pan wyżej również twierdzi, że to stary budulec i ciągnie się na południe, więc ... może jednak starówka odzyska świetność? :hyhy To by dopiero była atrakcja, gdyby to odkopano i wybudowano kolejkę podziemną na zamek w Malborku :hurra Za dochód z biletów można by było zebrać fundusze na odbudowę Mostu ;) Ale dobra, ja tu marze i planuję, a pewnie to się okaże, że to zwykła piwnica :nea
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Tczew - podziemne korytarze pod miastem

#5

Post autor: zet48 »

Wątpliwe jest istnienie takiego tunelu ...to co odkryto to piwnice któregoś z istniejących tam wcześniej budynków.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

mieczy
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 589
Rejestracja: 5 mar 2011, o 12:35
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 221 razy
Otrzymał podziękowań: 101 razy
Kontakt:

Re: Tczew - podziemne korytarze pod miastem

#6

Post autor: mieczy »

Bulma pisze:Witam ;) Wiem, że to co teraz napisze wydać się może abstrakcyjne, ale może mamy do czynienia z legendarnym przejściem pod Wisłą na zamek w Malborku? ...
Legendę sandomierska o korytarzach prowadzących z piwnic kamieniczek poza mury obronne też bardzo długo uważano za bajki !
Teraz podziemia są atrakcją turystyczną ! :)
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Tczew - podziemne korytarze pod miastem

#7

Post autor: zielu »

Zdaniem ks. proboszcza zimą między kościołem szkolnym a kamienicami przy ul. Okrzei, które należały do dominikanów, można zauważyć pas ziemi, na którym nigdy nie nie ma śniegu. Według niego to dowód na obecność tunelu, a według sceptyków - rura ciepłownicza :)
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczew - podziemne korytarze pod miastem

#8

Post autor: LukaszB »

Kisiel pisze:Witam,
Na ulicy Sobieskiego w kamienicy przy byłym obozie przejściowym w piwnicy jest spora brama, zamknięta, dostałem pozwolenie na rozwalenie kłudki od gospodarza domu, ale po 100 metrach (ok) od bramy jest zamurowane przejście, nie ma tam nic tylko pomalowane ściany czerwoną farba, napisy nie maja większego związku z historia, słyszałem nie raz że pod szkolnym kościołem (przy kościele pod wezwaniem Św. Krzyża) są tunele aż na drugą stronę miasta, wie ktoś może coś więcej na ten temat ? jest jakakolwiek możliwość sprawdzenia tuneli z kim ewentualnie trzebabyło się skontaktować z parafią ? Proszę o podpowiedzi, z góry dziękuje ii pozdrawiam.
Jaka jest szansa na zobaczenie tunelu? Oględziny lub ew. foto mogłby wiele rzeczy wyjaśnić
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczew - podziemne korytarze pod miastem

#9

Post autor: be-good »

W Tczewie w czasie i przestrzeni Landowski pisał, że w 1898 roku, podczas prac w Parku polegających na orce przy pomocy dwóch lokomobil:
"... natrafiono na ślady podziemnego ganku. Tajne przejście było mocno zniszczone, w znacznych partiach całkowicie zawalone. Tajemniczy korytarz prowadził do miasta, w związku z czym wysunięto hipotezę, że było to jakieś rezerwowe wyjście na wypadek oblężenia. Przypuszczano, że mogło ono funkcjonować już w czasach krzyżackich. Ludzie Zakonu byli mistrzami w budowaniu tajnych podziemnych ganków. Dzisiaj możemy tylko wyrazić żal, że ta historyczna ciekawostka nie została dokładnie zbadana i do końca wyjaśniona.Twórcom Parku bardzo się spieszyło, podobnie jak pół wieku wcześniej budowniczym linii kolejowej, którzy niwelując teren dla potrzeb dworca kolejowego, zrównali z ziemią wzniesienie starego grodu Zamajte".

Autor Tematu
Kisiel
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 3
Rejestracja: 30 lip 2011, o 10:41
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Tczew - podziemne korytarze pod miastem

#10

Post autor: Kisiel »

Co do tunelu na Sobieskiego mogę pogadać czy pozwoli zrobić wycieczkę po piwnicy :D
Ja mieszkam nie daleko ( 4 klatki obok) :P Wiec mi się udało, mieszkają tam "dziwni ludzie" dosyć nerwowo reagują na "obcych" na podwórku, ciekawe co powiedzą na ich obecnośc w piwnicy, ale spytam, kilkuosobowa grupa myślę wchodzi w grę ;)
Mam niestety mało czasu, od poniedziałku do doboty pracuje po 10h dziennie, (uroki swojej działalności :/ ) więc dopiero w weekend postaram się dac odp. na forum. Ile ludzi byłoby chętnych ? abym wiedział co mam mówić ;)
ODPOWIEDZ