Pomordowani w koszarach tczewskich 1939r


Autor Tematu
nanika
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 5
Rejestracja: 26 lut 2019, o 18:16
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Kontakt:

Pomordowani w koszarach tczewskich 1939r

#1

Post autor: nanika »

Jestem wnukiem zamordowanego tczewiaka i właściwie nic nie wiem na ten temat gdy pytałem to mało się dowiedziałem może dlatego że babka wyszła ponownie zmażą i nie chciała na ten temat mówić (wojna ona sama z dwójką małych dzieci) wiem tylko(opowieść babki) że do domu przyszli żołnierze w czarnych mundurach (podejrzewam że formacja SS)i zabrali dziadka .Mąż babki nie był żadną znaną osobistością( a takich nie brali w pierwszej kolejności brali tylko inteligencje jak księży, adwokatów,działaczy polskich organizacji itd) mieszkał na Suchostrzygach( Lunau) pracował na majątku Schwarca ot zwykły robotnik .Babka zanosiła mu jedzenie do koszar w Tczewie ale któregoś października 1939 r jak zwykle poszła mu zanieść jedzenie i żołnierz stojący na warcie tym razem nie wpuścił babki powiedział ze ,,wyrokiem jakiegoś sadu,, został rozstrzelany.Po wojnie w czasie ekshumacji rozpoznała męża został pochowany na starym cmentarzu w Tczewie.Tyle wiem.Chciałby się dowiedzieć jak najwięcej o tej zbrodni kto jak formacja mordowała tych ludzi itp bo na pewno nie dowiem się dlaczego ?
Awatar użytkownika

Szperacz 2
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 42
Rejestracja: 5 lip 2015, o 16:43
Lokalizacja: Rumia
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 10 razy
Kontakt:

Re: Pomordowani w koszarach tczewskich 1939r

#2

Post autor: Szperacz 2 »

Witaj można wiedzieć jak się nazywał Dziadek imię nazwisko ułatwi to mi szukanie .

Autor Tematu
nanika
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 5
Rejestracja: 26 lut 2019, o 18:16
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Kontakt:

Re: Pomordowani w koszarach tczewskich 1939r

#3

Post autor: nanika »

Dziadek pisał się Paul Klawitter na pomniku imie i nazwisko zostało spolszczone Paweł Klawiter ale w Kościele św Józefa jest prawidłowo napisane.
ODPOWIEDZ