Johannesweld, kreis Dirschau

Awatar użytkownika

Autor Tematu
zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Johannesweld, kreis Dirschau

#1

Post autor: zielu »

Prośba z FB. Przyznam, że nic mi ta nazwa nie mówi, choć zakładam, że pisownia z tytułu wątku jest bardzie właściwa, niż podana przez pytającego.

Witam serdecznie. Potrzebuję pomocy w ustaleniu miejscowości. Johhanesweld kreis Dirschau... Miejscowość w powiecie tczewskim. Janowo ma przybliżona nazwę, które kiedyś należało do pow. tczewskiego. Będę wdzięczny, szukam miejscowości ponieważ szukam informacji o żołnierzu i jego rodzinie gdyż kolega znalazł nieśmiertelnik.

"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"

Wałasz
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 271
Rejestracja: 15 lis 2012, o 08:51
Podziękował;: 249 razy
Otrzymał podziękowań: 322 razy
Kontakt:

Re: Johannesweld, kreis Dirschau

#2

Post autor: Wałasz »

Jednak w pierwszej kolejności sprawdziłbym nazwę: czy chodzi na pewno o "Johannesweld", czy może "Johanneswald" albo "Johannesfeld". Weld to spoina spawalnicza, Wald to las a Feld to pole (np. Dirschauerfeld - Tczewskie Pole). Nieopodal miejscowości Rożental w powiecie tczewskim mamy wspomniane przez pytającego Janowo, a po drugiej stronie Wierzycy - Janiszewo. Sprawdziłem na mapach pruskich z Mapstera - na pewno nie jest to Janiszewo (Janischau), natomiast Janowo w ogóle nie jest oznaczone z nazwy na starych mapach.
Swoją drogą też mnie to ciekawi, bo w "Regestrze poboru podwoynego" z 1648 r. mamy dwie miejscowości z powiatu tczewskiego i gdańskiego, których nie mogę do końca zweryfikować: Janikowo i Januszewo. Być może tożsame z wyżej wymienionymi. Prawdopodobnie "Johannes..." to był niewielki przysiółek jednej z wsi.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Johannesweld, kreis Dirschau

#3

Post autor: zielu »

Pytający na moją prośbę sprecyzował nazwę miejscowości. Chodziło o Johannisdorf, czyli Janowo - swego czasu (chyba nawet przez kilka lat jeszcze po II WŚ) zawiślańską enklawę powiatu tczewskiego.
Za ten post autor zielu otrzymał podziękowanie:
Wałasz (29 maja 2020, o 09:33)
Ocena: 12.5%
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
ODPOWIEDZ