Apteka pod Orłem

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Apteka pod Orłem

#1

Post autor: LukaszB »

Spacerując po Pelplinie zwróciłem uwagę na budynek Apteki pod Orłem, nad napisem z nazwą zauważyłem datę 1835. Czy jest to rok powstania apteki czy budowy budynku ? Dużo o historii apteki dowiadujemy się z biografii farmaceuty Józefa Przygodzińskiego. http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef ... i%C5%84ski

Po demobilizacji z początkiem września 1921 osiadł na stałe na Pomorzu, w Pelplinie. Odkupił od niemieckiego aptekarza Emila Maya aptekę "Pod Orłem" razem z piętrową czynszową kamienicą, ogrodem i drogerią. (...) Wybuch II wojny światowej zastał go w Pelplinie. Świadomy zagrożenia ze strony Niemców, nakłonił do ukrycia się żonę i córkę; sam pozostał w aptece. 29 września 1939 został aresztowany i osadzony w więzieniu na zamku w Gniewie. Jego majątek skonfiskowano i aptekę przekazano niemieckiemu farmaceucie Helmutowi Palmowi (Palhmowi; zbiegł on z Pelplina na początku 1945). Na początku października 1939 Przygodzińskiego zwolniono z więzienia, ale już 23 tegoż miesiąca ponownie go zatrzymano. Po krótkim przetrzymywaniu w zamienionym na areszt gmachu seminarium duchownego został zamordowany (najprawdopodobniej 24 października) wraz z grupą polskiej inteligencji pelplińskiej w zbiorowej egzekucji w lasach szpęgawskich. (...) Jedynym dzieckiem małżeństwa Przygodzińskich była córka Barbara, po mężu Czyżma (ur. 11 lutego 1921 w Gniewkowie, zm. 15 kwietnia 2003 w Pelplinie). Po wojnie powróciła do Pelplina i w kwietniu 1945 przejęła dawną ojcowską aptekę. W 1950 ukończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Poznańskim. Z dyplomem magistra farmacji pracowała w aptece "Pod Orłem" także po 1950, kiedy apteka została upaństwowiona i włączona do "Cefarmu". Została odznaczona m.in. Krzyżem Partyzanckim (1994), Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego (1995), medalem "Za zasługi dla Diecezji Pelplińskiej". 23 maja 1944 w Lublinie wyszła za mąż za Józefa Czyżmę (1912-1988), farmaceutę, żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych. Mieli trzy córki: Małgorzatę (1945-2003, polonistkę), Jolantę (ur. 1951, filologa klasycznego) oraz Izabellę (ur. 1953), która ukończyła studia farmaceutyczne i w 1977 wykupiła od państwa rodzinną aptekę w Pelplinie.

Niestety nie dowiedziałem się znaczenia daty z budynku apteki :(
Załączniki
apteka.jpg
apteka.jpg (160.04 KiB) Przejrzano 3616 razy
apteka.jpg
apteka.jpg (160.04 KiB) Przejrzano 3616 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Apteka pod Orłem

#2

Post autor: zet48 »

Więcej o aptece mówi nam wujek Google :)
Informacje zawarte w Informatorze Pelplińskim zdają się sporo wyjaśniać.

http://informator.pelplin.pl/foto/95/pdf/19.pdf
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Apteka pod Orłem

#3

Post autor: LukaszB »

zet48 pisze:Więcej o aptece mówi nam wujek Google :)
Informacje zawarte w Informatorze Pelplińskim zdają się sporo wyjaśniać.

http://informator.pelplin.pl/foto/95/pdf/19.pdf
Mi tego nie chciał powiedzieć :( Podsumowując 1835 to data powstania apteki :) Pelplinianie mają się czym chwalić
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ