Cukrowa Góra

Awatar użytkownika

Autor Tematu
zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2407
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 170 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Cukrowa Góra

#1

Post autor: zielu »

Odkąd po raz pierwszy zawitałem do Pelplina zawsze zastanawiam się nad pochodzeniem niewysokiego, ale wyraźnego wzniesienia w widłach linii kolejowej i obwodnicy miasta. Górka jest podejrzanie równo profilowana, sztucznie zalesiona (przepraszam za jakość zdjęć - jak widać - robionych z okna pędzącego samochodu).
górka 1.jpg
górka 1.jpg (168.65 KiB) Przejrzano 4039 razy
górka 1.jpg
górka 1.jpg (168.65 KiB) Przejrzano 4039 razy
górka 2.jpg
górka 2.jpg (228.16 KiB) Przejrzano 4039 razy
górka 2.jpg
górka 2.jpg (228.16 KiB) Przejrzano 4039 razy
górka map.jpg
górka map.jpg (290.7 KiB) Przejrzano 4039 razy
górka map.jpg
górka map.jpg (290.7 KiB) Przejrzano 4039 razy
Na niemieckich mapach z 1910 i 1940 roku górka ma swoją nazwę - Zuckerberg - co nakazywałoby wiązać ją bezpośrednio z pelplińską cukrownią.
górka mapa 1910.jpg
górka mapa 1910.jpg (281.29 KiB) Przejrzano 4039 razy
górka mapa 1910.jpg
górka mapa 1910.jpg (281.29 KiB) Przejrzano 4039 razy
górka mapa 1940.jpg
górka mapa 1940.jpg (245.08 KiB) Przejrzano 4039 razy
górka mapa 1940.jpg
górka mapa 1940.jpg (245.08 KiB) Przejrzano 4039 razy
Na polskiej mapie z 1935 r. nie ma podanej ani nazwy, ani wysokości. Ot, kilka niezgrabnie zakreślonych kółek...
górka mapa 1935.jpg
górka mapa 1935.jpg (316.58 KiB) Przejrzano 4039 razy
górka mapa 1935.jpg
górka mapa 1935.jpg (316.58 KiB) Przejrzano 4039 razy
Dostępne mi książki milczą na jej temat, gdy wpisuję jej nazwę w góglach wyskakuje mi Mark Zuckerberg :facepalm ... W czwartek zapytam tubylców, a w międzyczasie - może WY coś wiecie?
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2407
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 170 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Cukrowa Góra

#2

Post autor: zielu »

Co nieco popytałem na temat Cukrowej Góry. Chyba najbardziej prawdopodobna teoria mówi, że w tym miejscu segregowano odpady poprodukcyjne z cukrowni (stąd nazwa). Teren "wysypiska" zrekultywowano usypując na nim ziemię i sadząc drzewa. Już po 1945 roku tak sztucznie wyprofilowane wzgórze stało się celem badań archeologicznych. Naukowcy uznali, że jego kształt nie jest przypadkowy i mają do czynienia z wczesnośredniowiecznym grodziskiem. Oczywiście był to niecelny strzał...
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2407
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 170 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Cukrowa Góra

#3

Post autor: zielu »

Otrzymałem dzisiaj fragment napisanej po niemiecku książki ks. Romualda Frydrychowicza pt. "Opactwo cysterskie w Pelplinie" (wyd. 1905 r.) oraz archiwalny numer "Informatora Pelplińskiego" z 1991 roku, z artykułem poświęconym historii Cukrowej Góry, która - jak się okazuje - ma także polską nazwę - Dębowa Góra (Dębówka).

Według tych materiałów Dębówka ma być najstarszym historycznym miejscem osadniczym Pelplina - jednym z 10 grodów plemienia Wierzyczan, wymienionych w IX w. przez tzw. Geografa Bawarskiego jako Uerizane (wg niektórych badaczy plemię to zamieszkiwało nie dorzecze Wierzycy, ale Warty w okolicach Sieradza - Wierczanie, Warcianie). Gród pelpliński miał posiadać umocnienia ziemno - drewniane i być otoczonym przez podmokły teren. Jego upadek nastąpił gdzieś na przełomie XII/XIII wieku podczas jednego z najazdów pruskich. Gdy w 1274 r. przybyli do Pelplina cystersi, zastali już tylko "pagórek oszańcowany belkami dębowymi, który nazywano bollwerk (szaniec)", otaczały go bagna i niewielki staw.

Miejscowa ludność "od zawsze" nazywała pagórek Dębową Górą (Eichberg), a w XIX wieku kartografowie używali na mapach nazwy Zuckerberg, przyrównując wzgórze do góry cukru. Przez wiele lat używano je jako pole uprawne - zboże siano tu do końca lat 30. minionego stulecia. Na początku 1940 r. posadzono na wzgórzu drzewa z przewagą dębów, nawiązując tym samym do nazwy pagórka.
zielu pisze:Już po 1945 roku tak sztucznie wyprofilowane wzgórze stało się celem badań archeologicznych. Naukowcy uznali, że jego kształt nie jest przypadkowy i mają do czynienia z wczesnośredniowiecznym grodziskiem. Oczywiście był to niecelny strzał...
Tak powiedział mi jeden z "dużo wiedzących" mieszkańców Pelplina. W powyższym artykule nie ma zdania o jakichkolwiek wykopaliskach. Wniosek - albo badania archeologiczne były i nic nie znaleziono, albo pelplińskie grodzisko wciąż czeka na odkrycie :scratch
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Cukrowa Góra

#4

Post autor: LukaszB »

Niedaleko katedry znajduje się tablica informująca o pradziejach Pelplina i o dwóch grodziskach znajdujących się w jego obrębie. Wspomniano o opisanej przez Ziela Dębówce / Cukrowa Góra/ i nieznanym Maciejowie :scratch
Załączniki
grodziska.jpg
grodziska.jpg (235.56 KiB) Przejrzano 3945 razy
grodziska.jpg
grodziska.jpg (235.56 KiB) Przejrzano 3945 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ