Osiedle Inwalidzkie

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Osiedle Inwalidzkie

#11

Post autor: be-good »

To jedna z moich historycznych "schiz" - okolice późniejszej cegielni nadwiślanej jako świetnie odizolowany przez naturę teren mogący służyć kontroli ruchu na Wiśle.

Jeszcze kiedyś to rozwinę - mój pierwszy post na tym forum też tego pośrednio dotyczył... :oops:
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Osiedle Inwalidzkie

#12

Post autor: LukaszB »

be-good pisze:To jedna z moich historycznych "schiz" - okolice późniejszej cegielni nadwiślanej jako świetnie odizolowany przez naturę teren mogący służyć kontroli ruchu na Wiśle.

Jeszcze kiedyś to rozwinę - mój pierwszy post na tym forum też tego pośrednio dotyczył... :oops:
Dokładnie tak mogło być. Krzyżacy rozpoczęli budowę swojego zamku w pobliżu/na miejscu zniszczonego zamku Sambora. W związku z katastrofą budowlaną nie wiemy w jakim zakresie był on użytkowany, a Wisłę kontrolować było trzeba. Dlatego mogli zbudować "dwór" w miejscu, z którego mogli łatwo to robić.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Osiedle Inwalidzkie

#13

Post autor: be-good »

W roku 1931 na "Inwalidzkim" finalizowano budowę... myślę że jednak wiślanego kąpieliska znanego mi z dzieciństwa:
Ł Słowo Pomorskie 1931.JPG
Ł Słowo Pomorskie 1931.JPG (92.2 KiB) Przejrzano 3268 razy
Ł Słowo Pomorskie 1931.JPG
Ł Słowo Pomorskie 1931.JPG (92.2 KiB) Przejrzano 3268 razy
[googlemap]https://maps.google.pl/maps?saddr=54.07 ... sz=19&z=19[/googlemap]

waldas
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 149
Rejestracja: 30 lip 2011, o 10:25
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Osiedle Inwalidzkie

#14

Post autor: waldas »

be-good pisze:W roku 1931 na "Inwalidzkim" finalizowano budowę... myślę że jednak wiślanego kąpieliska znanego mi z dzieciństwa:
Pewnie chodzi o "łazienki" opisane we wspomnieniach Jana Mrozka "Moja młodość" zamieszczonych w KMR nr 3.
Załączniki
kociewski_magazyn_regionalny_nr_3.jpeg
kociewski_magazyn_regionalny_nr_3.jpeg (153.36 KiB) Przejrzano 3247 razy
kociewski_magazyn_regionalny_nr_3.jpeg
kociewski_magazyn_regionalny_nr_3.jpeg (153.36 KiB) Przejrzano 3247 razy
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Osiedle Inwalidzkie

#15

Post autor: be-good »

W notatce sprzed ponad 125 lat najprawdopodobniej widzimy wymienione przez skacowanego zecera nazwisko pierwszego patrona ulicy Reja (Librcch = Liebricht):
Przyjaciel - pismo dla ludu 25 października 1887.JPG
Przyjaciel - pismo dla ludu 25 października 1887.JPG (180.1 KiB) Przejrzano 3210 razy
Przyjaciel - pismo dla ludu 25 października 1887.JPG
Przyjaciel - pismo dla ludu 25 października 1887.JPG (180.1 KiB) Przejrzano 3210 razy
Kolejne "literówki" w polskich i niemieckich nazwach własnych potwierdzają tą obserwację :scratch ...

Jak widać został on wówczas radnym do sejmiku powiatowego z Gr. Zeissgendorf.
Awatar użytkownika

mirza3
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 499
Rejestracja: 6 lut 2011, o 20:29
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował;: 382 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Osiedle Inwalidzkie

#16

Post autor: mirza3 »

be-good pisze:Rejon ulicy Reja i Ceglarskiej w okolicy Wisły został zabudowany według jednego pomysłu 100 lat temu przez Niemiecką Spółdzielnię Osadniczą
Początki osiedla przedstawia znaleziona przez Jadzię książka o nowo oddanych budynkach Gdańskiej Dyrekcji Kolei Królewskiej (Jadzia@Ulica Chłodna):

... 29 grudnia 1911 założone zostalo w Tczewie Niemieckie Towarzystwo Osadnicze, zarejestrowana spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która kontynuowała przedsięwzięcia osadnicze rozpoczęte przez Związek Kolejowy.
20 lutego 1912 Towarzystwo otrzymało obszar nad Wisłą, o wielkości około 55 mórg pruskich* i podzieliło go za pośrednictwem Królewskiej Komisji Kolonizacyjnej w Poznaniu na 16 działek o powierzchni od 1 do 17 mórg. Zasiedlili je:
1 rolnik
1 stolarz
3 robotników rolnych
11 pracowników kolejowych, w tej liczbie:
2 dróżników, 1 konduktor stacyjny, 1 sygnalista dworcowy, 5 pomocników konduktora, 1 czyściciel maszyn, 1 robotnik torowy. ...

* Morga pruska = 2553,21 m2

P.S Znajacych temat rang i zawodów w dawnych kolejach zachęcam do korekt.
"To co daje nam szczęście, nie jest fikcją"
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Osiedle Inwalidzkie

#17

Post autor: be-good »

Cytuję z: http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 436#p31436" onclick="window.open(this.href);return false;
be-good pisze:Wątek poleżał półtora roku...
Dla mnie - (człowieka który przeżył na Osiedlu Inwalidzkim ćwierć wieku nie wiedząc, że dawniejszymi czasy tak właśnie je zwano) sporym objawieniem jest wiadomość, że tamten "fyrtel" w różnych źródłach prasowych nazywano przed wojną ZAMKIEM NAD WISŁĄ :o ...
Wiem, wiem że moje opowieści o topielcach nie zrobią nigdy kariery... :oops:
Obrazek
Obrazek

Kolejny raz znalazłem w prasie notatkę dotyczącą "Zamku nad Wisłą" w obrębie nadwiślańskiego folwarku / cegielni na Czyżykowie. Jedno z nazwisk wymioniane w powyższych tekstach jest mi bardzo dobrze znane (rodzina :) ) - rybak Lubiszewski mieszkał tam długo po wojnie, a jego najmłodszy syn mieszka do dziś...
ZAMEK Dziennik Bydgoski 13 07 1933.JPG
ZAMEK Dziennik Bydgoski 13 07 1933.JPG (37.67 KiB) Przejrzano 3155 razy
ZAMEK Dziennik Bydgoski 13 07 1933.JPG
ZAMEK Dziennik Bydgoski 13 07 1933.JPG (37.67 KiB) Przejrzano 3155 razy
Takie nazwy nie biorą się zupełnie znikąd - może to echa istnienia tam krzyżackiego dworu? :scratch
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Osiedle Inwalidzkie

#18

Post autor: LukaszB »

waldas pisze:
be-good pisze:W roku 1931 na "Inwalidzkim" finalizowano budowę... myślę że jednak wiślanego kąpieliska znanego mi z dzieciństwa:
Pewnie chodzi o "łazienki" opisane we wspomnieniach Jana Mrozka "Moja młodość" zamieszczonych w KMR nr 3.
Niewyraźna fotka rzeczonej pływalni, pochodząca z książki o Szkole Morskiej wydanej w 1929 r. (Stanisław Zaczyński :hi )
Załączniki
pływalnia.jpg
pływalnia.jpg (535.27 KiB) Przejrzano 3119 razy
pływalnia.jpg
pływalnia.jpg (535.27 KiB) Przejrzano 3119 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Osiedle Inwalidzkie

#19

Post autor: be-good »

LukaszB pisze:
waldas pisze:
be-good pisze:W roku 1931 na "Inwalidzkim" finalizowano budowę... myślę że jednak wiślanego kąpieliska znanego mi z dzieciństwa:
Pewnie chodzi o "łazienki" opisane we wspomnieniach Jana Mrozka "Moja młodość" zamieszczonych w KMR nr 3.
Niewyraźna fotka rzeczonej pływalni, pochodząca z książki o Szkole Morskiej wydanej w 1929 r. (Stanisław Zaczyński :hi )
To chyba jednak nie moje dziecięce plażowisko przy "Osiedlu Inwalidzkim" :nea -
- kilka postów wyżej napisałem, że dopiero w roku 1931, kilka lat po Morskiej Szkole, zaczęto w tamtym miejscu ogarniać temat zorganizowanego miejskiego plażowania:

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Osiedle Inwalidzkie

#20

Post autor: be-good »

W temacie viewtopic.php?f=127&p=59568#p32229 napisałem nieco więcej o późniejszym Osiedlu Inwalidzkim i niespełnionych wizjach budowy tamże 100 lat temu olbrzymiego pomnika Bismarcka:

Obrazek
be-good pisze:
Według prasy toruńskiej z 03 stycznia 1912 roku, założono w nowiutkiej Hali Miejskiej niemieckie (wg notatki to nie część nazwy własnej?) Kleinsiedlungsgenossenschaft = Towarzystwo / Stowarzyszenie Osadnicze / Małych Osiedli. Przy stołach zasiedli Panowie exDembski/Eichhart, Muscate i Metzel oraz 70 założycieli.
Zakładano osiedlową zabudowę 80 morgów na południe od Parku i 53 morgów na późniejszym Osiedlu Inwalidzkim - Reja, Nadbrzeżna, Ceglarska (jak to ładnie opisano w notatce - "w byłym Czyżykowie").

Jako człowiek, który przeżył blisko 30 lat w drugiej z powyższych lokalizacji zostałem uwalony wizją budowy w sektorze ulic Reja, Nadbrzeżna, Ceglarska widocznego z daleka pomnika Bismarcka :evil2 :o , który miałby stać się punktem wypadów...

TAKA WIZJA Z MEGO RODZINNEGO FYRTLA - 8-) :beka :

Obrazek
Za ten post autor be-good otrzymał podziękowanie:
mirza3 (4 gru 2016, o 22:20)
Ocena: 12.5%
ODPOWIEDZ