System Informacji Przestrzennej z historią w tle

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

System Informacji Przestrzennej z historią w tle

#1

Post autor: LukaszB »

Urząd Miejski w Tczewie dysponuje internetowym narzędziem zwanym System Informacji Przestrzennej http://mtczew.e-mapa.net/. Jest to aplikacja która jest inteligentną mapą miasta z podziałem na działki geodezyjne etc. UM zwrócił się do nas z propozycją umieszczenie na mapie jako warstwy map historycznych, dzięki czemu będzie się można "cofnąć w czasie" i porównać nie tylko dawny wygląd miasta z obecnym, ale też zobaczyć jak zmieniła się zabudowa poszczególnych ulic ::dawnytczew
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: System Informacji Przestrzennej z historią w tle

#2

Post autor: LukaszB »

Zaniosłem do UM mapę z 1939 r. Podobny system ma Rumia, zobaczcie w prawym menu można wybrać konkretną historyczną mapę na którą nałoży się mapa historyczna http://rumia.e-mapa.net/
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Wałasz
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 271
Rejestracja: 15 lis 2012, o 08:51
Podziękował;: 249 razy
Otrzymał podziękowań: 322 razy
Kontakt:

Re: System Informacji Przestrzennej z historią w tle

#3

Post autor: Wałasz »

Próbuję rozgryźć ten SIP, ale u mnie nie chce to działać - bez względu na to, czy na warstwach mam zaznaczone te mapy 1904, 1931 i 1939 czy też nie. Nie wiem, co robię źle - może należy odznaczyć najpierw jakąś opcję w warstwach. Ktoś może wie?
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: System Informacji Przestrzennej z historią w tle

#4

Post autor: LukaszB »

Wałasz pisze: 13 sie 2019, o 13:02 Próbuję rozgryźć ten SIP, ale u mnie nie chce to działać - bez względu na to, czy na warstwach mam zaznaczone te mapy 1904, 1931 i 1939 czy też nie. Nie wiem, co robię źle - może należy odznaczyć najpierw jakąś opcję w warstwach. Ktoś może wie?
Rzeczywiście nie działa, zgłoszę w um.
Za ten post autor LukaszB otrzymał podziękowanie:
Wałasz (13 sie 2019, o 20:38)
Ocena: 12.5%
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Wałasz
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 271
Rejestracja: 15 lis 2012, o 08:51
Podziękował;: 249 razy
Otrzymał podziękowań: 322 razy
Kontakt:

Re: System Informacji Przestrzennej z historią w tle

#5

Post autor: Wałasz »

System działa teraz poprawnie - wielkie dzięki za interwencję. To jest bardzo ciekawe i użyteczne narzędzie - kolejne obok zdigitalizowanych zbiorów ewidencji zabytków czy np. rejestru akt nadzoru budowlanego, które ułatwia poszukiwania informacji o historycznych obiektach. Trzeba przyznać - a mam tu porównanie, bo równolegle jeszcze zgłębiam elementy historii dawnego Starogardu, Świecia i Chełmna - że pod tym względem Tczew wypada zdecydowanie najlepiej, jeśli chodzi o ogólne udostępnienie źródeł. Jak dodamy do tego stare mapy parcelacyjne i książkę adresową w zbiorach MBP oraz archiwa w UM - to ten materiał jest naprawdę spory. Można narzekać na administrację publiczną, ale pod tym względem chyba nie ma się o co przyczepić i inne miasta mogłyby brać przykład. W tym kontekście również brawa w tym kontekście dla RIOT i Dawny Tczew, że tego pilnuje. ;)

Mała tylko uwaga - te mapy historyczne są dużo mniej precyzyjne od współczesnych i trzeba ostrożnie podchodzić do tych lokalizacji. Przypuszczam, że informatycy namęczyli się, żeby je nanieść na istniejące, ale nie dało się to zrobić w 100% dokładnie - bo gdzie w jednym miejscu położenie jest precyzyjne jedno na drugim, to w innym odchylenia są spore i istotne (np. mapa pokazuje ulicę prostą, a w rzeczywistości idzie pod lekkim skosem). Z tego, co sprawdziłem, najsłabiej pod tym względem wypada mapa z 1939 r. Z początku myślałem, że po prostu miała miejsce zmiana biegu ulic, ale jednak nie do końca. Problem jest zwłaszcza w przypadku Czyżykowa - poniżej próbki dla cegielni na rogu Konarskiego i Czyżykowskiej.

1. 1931 r.:
Konarskiego-Cegielnia_1931.jpg
2. 1939 r.:
Konarskiego-Cegielnia_1939.jpg
Chyba najlepiej za punkt odniesienia dla tych terenów przyjąć mapki z 1904 i 1931 r., a z 1939 r. tylko porównawczo. Nie do końca precyzyjnie jest też z terenem Górek Przemysłowych - tu jest jedynie mapa z 1939 r. Nie zdziwiłbym się, gdyby ten most nad torami już tam był, co mogłoby wynikać z innych map z lat 30., a tylko przez przeoczenie nie został zamieszczony.
Górki-Georgenthal_1939.jpg
ODPOWIEDZ