Lapidarium Nieistniejących Cmentarzy

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 395
Rejestracja: 4 lut 2011, o 15:33
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Kontakt:

Re: Lapidarium Nieistniejących Cmentarzy

#41

Post autor: Michał »

Ilość tablic to też kwestia wybranej koncepcji. Bo np. praktycznie każdy zainteresowany ciut tematem ma świadomość, że cmentarzem był teren wokół fary (jak i sama fara), bo to historyczna oczywistość. Nic nie stoi na przeszkodzie by i to oznaczyć, ale równie dobrze, można postawić jedną porządną tablicę przy parczku na Ściegiennego, na której zaznaczono by wszystkie trzy (fara, plebania i rzeczony parczek) sąsiednie dawne cmentarze.

Z drugiej strony w takich miejscach jak na Dąbrowskiego, czy plebani na Wyszyńskiego tablica raczej musiałby być wisząca na budynku, a nie stojąca na słupku.

No i kolejny watek (mi osobiście w tym roku najbliższy), a co z pochówkami wojennymi? Tutaj jedną sprawą jest dyskutowany wcześniej problem, czy ekshumowano wszystkich żołnierzy poległych w 1939 roku. Drugim problemem jest natomiast to, czy na tablicę nie zasługiwał by też cmentarz radziecki (bo po 25 latach po upadku PRL napis na pomniku jest dla większości przechodniów już bardzo enigmatyczny...).

majkaistefan
Reakcje:
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Lapidarium Nieistniejących Cmentarzy

#42

Post autor: majkaistefan »

Witam!
A ja w calej europie widuje dobrze utrzymane cmentarze zolnierzy niemieckich.A czesto na tych cmentarzach tu jakkis Piszczykowski lezy.
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Lapidarium Nieistniejących Cmentarzy

#43

Post autor: zet48 »

To normalne, wielu Polaków zostało wcielonych to niemieckiej armii i wielu z nich ginęło na froncie.
Ostatnio zmieniony 2 lut 2014, o 19:42 przez be-good, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Napisałem rzeczownik określający narodowość z wielkiej litery.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Lapidarium Nieistniejących Cmentarzy

#44

Post autor: LukaszB »

Michał pisze:Drugim problemem jest natomiast to, czy na tablicę nie zasługiwał by też cmentarz radziecki (bo po 25 latach po upadku PRL napis na pomniku jest dla większości przechodniów już bardzo enigmatyczny...).
W tym przypadku powinniśmy myśleć o porządnej korekcie informacji, bo jeżeli mnie pamięć nie myli to na tablicy jest mowa o "żołnierzach WNP", a tacy siłą rzeczy nie mogli ginąć w II WŚ...
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 395
Rejestracja: 4 lut 2011, o 15:33
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Kontakt:

Re: Lapidarium Nieistniejących Cmentarzy

#45

Post autor: Michał »

To co jest na pomniku, to jeszcze inny problem. Natomiast ja mówię o sprawie postawienia przy cmentarzu ewentualnej tablicy z informacją jak ta mogiła powstała i skąd tam się wzięli ci żołnierze. Rzecz jasna w stosunku do sprawy upamiętnienia cmentarzy, których już nie ma, to problem poboczny, nie mniej jak przy tej okazji rozważamy jak upamiętnić ten fragment tczewskiego dziedzictwa, to warto podejść do sprawy całościowo. A jak obserwuje jak postępuje amnezja historyczna, zwłaszcza wśród ludzi nawróconych na walkę z komuna dwadzieścia lat po jej upadku, to wydaje mi się, że jeszcze parę lat i się dowiemy, że tam leżą czekiści, co mordowali nieodległych żołnierzy wyklętych spod wieży ciśnień (inna sprawa, że ponoć ci wyklęci, to także Polacy wcieleni do Wehrmachtu, jak ostatnio usłyszałem).

Tak, czy siak, wydaje mi się, że najpierw powinniśmy skupić się na lapidarium, zaś ewentualne tablice to sprawa na drugi krok. Trzeba myśleć bowiem też strategicznie, po postawieniu tablic, sprawa upamiętnienia nieistniejących cmentarzy poprzez lapidarium, przestanie być tak nagląca. A tablica o ile tańsza...

majkaistefan
Reakcje:
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Lapidarium Nieistniejących Cmentarzy

#46

Post autor: majkaistefan »

Witam!
Kilka postow wyzej odnioslem sie do sprawy.To wszystko jest kwestia swiadomosci spolecznej.Z dnia na dzien sie tego nie zmieni ale tematu nie mozna unikac.Jasno i glosno nalezy mowic kto byl kim i czym sie kierowal szczegolnie w regionie ktory zostal tak ciezko doswiadczony.

" Słynny czołgista spoczął na niemieckim cmentarzu wojskowym w De La Cambe." Chodzi tu o najslynniejszego czolgiste Trzeciej Rzeszy.Wiadomo jaka formacje reprezentowal.

Stefan.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Lapidarium Nieistniejących Cmentarzy

#47

Post autor: LukaszB »

Niestety budżet obywatelski nie pomoże nam w stworzeniu lapidarium w tym roku. Nie będą brane pod uwagę pomysły, do których nie ma projektów lub przewidują konkurs na stworzenie wizji "artystycznej". Pozostaje nam wymiana tablicy z ul. Lecha
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Lapidarium Nieistniejących Cmentarzy

#48

Post autor: LukaszB »

Lapidarium zostało zgłoszone do grona najciekawszych Inicjatyw Społecznych w Powiecie Tczewskim wybieranych w ramach akcji Dziennika Bałtyckiego Patriotycznie Zakręceni :) http://tczew.naszemiasto.pl/plebiscyt/z ... l?dolacz=1

Plebiscyt podzielony jest na dwa etapy. W pierwszym w nich o zwycięstwie będą decydować poprzez głosowanie internetowe Wasi przyjaciele, sąsiedzi i wszyscy, którym spodoba się inicjatywa. Zwycięski autor etapu subregionalnego otrzyma dyplom oraz list do władz lokalnych od Wydawnictwa Polskapresse w ramach akcji Patriotycznie Zakręceni wspierający daną inicjatywę. Dodatkowo, projekt zostanie zaprezentowany na łamach Naszego Miasta oraz Dziennika Bałtyckiego. W etapie finałowym autor projektu wybranego przez komisję otrzyma statuetkę oraz list do władz lokalnych od Wydawnictwa Polskapresse w ramach akcji Patriotycznie Zakręceni do wspierający dany projekt. Dodatkowym wyróżnieniem będzie prezentacja zwycięskiej inicjatywy na łamach mediów Polskapresse zarówno w prasie jak i w Internecie w formie artykułów prezentujących inicjatywę oraz reklam prasowych i on line w regionie, którego dotyczy inicjatywa.

Etap głosowania internetowego w subregionach potrwa od 17 do 25 marca. Zwycięska inicjatywa w regionie zostanie wyłoniona przez komisję konkursową już 31 marca. Honorowy patronat nad akcją Patriotycznie Zakręceni objął prezydent RP Bronisław Komorowski. Do całej akcji dołączyły też znane osobistości z całej Polski.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

niespokojna66
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 1593
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:37
Podziękował;: 342 razy
Otrzymał podziękowań: 379 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Lapidarium Nieistniejących Cmentarzy

#49

Post autor: niespokojna66 »

Pod tym linkiem można zgłosić, lecz jest pusto albo ja nie umiem znaleźć :scratch
Naj­piękniej­szych chwil w życiu nie zap­la­nujesz. One przyjdą same../P.Bosmans/
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Lapidarium Nieistniejących Cmentarzy

#50

Post autor: LukaszB »

niespokojna66 pisze:Pod tym linkiem można zgłosić, lecz jest pusto albo ja nie umiem znaleźć :scratch
Głosowanie ruszy 17tego ;)
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ