Aresztowania, zsyłki i zaginięcia po "wyzwoleniu" 1945

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Aresztowania, zsyłki i zaginięcia po "wyzwoleniu" 1945

#1

Post autor: LukaszB »

Zgłosiła się do mnie osoba, która chce wyjaśnić tajemnicę zaginięcia swojego dziadka w 1945 roku. Został zabrany 12 Marca 1945 przez patrol Armii Czerwonej (?), ostatnia informacja o nim pochodzi z obozu (?) w Grudziądzu. Dalszych informacji o losach brak. Czy możemy jej pomóc w ustaleniu losów dziadka? Czy możemy powiedzieć coś więcej o losie mieszkańców Tczewa aresztowanych w 1945 roku?
Dane zaginionego:

Joseph Franz Suszek

ur. 17 wrzesień 1893 w Tczewie

imię ojca Johann Suszek

imię matki Wilhelmine z domu Kistowski
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Aresztowania, zsyłki i zaginięcia po "wyzwoleniu" 1945

#2

Post autor: be-good »

Brat mojego pradziadka (Polak, cywil w żadnym stopniu nie zaangażowany w niemieckie lub nazistowskie działania) również zmarł/zginął w bardzo podobnych okolicznościach właśnie w Grudziądzu, zabrany przez Rosjan z Tczewa wczesną wiosną 1945 roku.

Z Galerii DT - to jego podpis z października 1939 roku w jednej z wieżyczek naszego starego mostu; użycie polskich liter i nazewnictwa (TCZEW) w tamtym bardzo trudnym czasie nie pozostawia wątpliwości co do jego orientacji narodowościowej :
Vett.JPG
Vett.JPG (75.14 KiB) Przejrzano 2163 razy
Vett.JPG
Vett.JPG (75.14 KiB) Przejrzano 2163 razy
Niniejszym ujawniam tu na Forum moje nazwisko - PROSZĘ nie nadużywać tego w dalszych postach lub gdziekolwiek. DZIĘKUJĘ.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Aresztowania, zsyłki i zaginięcia po "wyzwoleniu" 1945

#3

Post autor: LukaszB »

Syn brata mojej prababci Grzegorz Szulc został aresztowany za złamanie godziny policyjnej (wojskowej?) kiedy w 1945 roku spieszył po księdza dla umierającego ojca. Został aresztowany, ostatnia informacja o nim pochodzi z Grudziądza....
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 389
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 76 razy
Kontakt:

Re: Aresztowania, zsyłki i zaginięcia po "wyzwoleniu" 1945

#4

Post autor: mzk »

Szanowni Państwo,

Na prośbę Łukasza wklejam do tematu treść wiadomości wysłanej dzisiaj do niego:
Tak. Na szybko. O samych godzinach policyjnych (była osobna dla Polaków i Niemców) powiem na naszym listopadowym spotkaniu. Co do samych aresztowań. Zależy o to kto dokonał aresztowania i kiedy. Jeżeli dokonali aresztowania sowieci, to bardzo trudno będzie zdobyć informacje. Czasami samym już sukcesem jest informacja o samym aresztowaniu. Podawałem Tobie ostatnio przykład 2 referentów kulturalnych Starostwa Powiatowego, o których aresztowaniu przez sowietów samo starostwo nic tak na prawdę nie wiedziało. Nie mamy (i raczej nie będziemy mieli) dostępu do dokumentacji sowieckiej. Nie wykluczam, że są jakieś ślady w archiwaliach polskich, są to najprawdopodobniej jakieś dane szczątkowe.Ja przynajmniej dotychczas nie spotkałem się z czymś takim. Inna jest sytuacja jeżeli chodzi o aresztowania dokonane przez "rodzimy" aparat represji. za rok 1945 jest on bardzo niekompletny ale pozwala na pewne spojrzenie na całość. Mamy na przykład wykazy, głównie od kwietnia 1945 do grudnia 1946 - 225 wpisów, z osobami przekazanymi do innych placówki PUBP, a czasami do NKWD. Np. do NKWD oddawano kilkakrotnie osoby podejrzane o przynależność w czasie okupacji do SA,SS, NSDAP, czy też innych organizacji niemieckich (część z tych osób trafiała do PUBP - nie wiem jak wyglądało rozdzielenie kompetencji pomiędzy "naszymi" a sowieckimi służbami). Posiadamy pojedyncze opisy akcji, jak np zatrzymanie przez MO i UB pastora. Hammerszmita (Hamerszmita) z Nowej Cerkwi w sierpniu 1945 r. O samej działalności, chciałbym powiedzieć więcej na naszym spotkaniu.


z poważaniem,
Marcin Zbigniew K.
Awatar użytkownika

Martini
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 35
Rejestracja: 1 lis 2011, o 22:39
Znajomość języków obcych: angielski, francuski
Lokalizacja: Tczew/Toruń
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Aresztowania, zsyłki i zaginięcia po "wyzwoleniu" 1945

#5

Post autor: Martini »

LukaszB pisze:Zgłosiła się do mnie osoba, która chce wyjaśnić tajemnicę zaginięcia swojego dziadka w 1945 roku. Został zabrany 12 Marca 1945 przez patrol Armii Czerwonej (?), ostatnia informacja o nim pochodzi z obozu (?) w Grudziądzu. Dalszych informacji o losach brak. Czy możemy jej pomóc w ustaleniu losów dziadka? Czy możemy powiedzieć coś więcej o losie mieszkańców Tczewa aresztowanych w 1945 roku?
Dane zaginionego:

Joseph Franz Suszek

ur. 17 wrzesień 1893 w Tczewie

imię ojca Johann Suszek

imię matki Wilhelmine z domu Kistowski

jako że Wilhelmine z domu Kistowski najprawdopodobniej jest moim przodkiem, porozmawiam i wydobędę zdjęcia od babci, która powinna coś na ten temat wiedzieć.
'dziś nie może zostać oddzielone od wczoraj, ani od jutra'
F. Chatelet

historia, fizyka, matematyka, informatyka --> http://chomikuj.pl/emdaka
Awatar użytkownika

tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 332
Rejestracja: 7 lip 2011, o 18:08
Lokalizacja: Niemcy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Aresztowania, zsyłki i zaginięcia po "wyzwoleniu" 1945

#6

Post autor: tomek15 »

Lukasz proponuje aby osoba ktora sie do Ciebie zwrocila o pomoc zglosila sie do najblizszego IPN celem zlozenia odpowiednich wnioskow o udostepnienie akt. Szukanie takich osob zaczolbym przedewszystkim od oficjalnych instytucji. Mimo dalekoidacej blokady informacji IPN-u i niedopuszczaniu do swoich materialow archiwalnych osob trzecich to rodzinom Rzad Polski zmiana ustawowa z przed kilku lat umozliwil rodzinom szukania informacji o wlasnych czlonkach rodziny.
proponuje szukanie w u zrodel !
IPN, Urzad Stanu Cywilnego w danym miesie jak i Archiwa Panstwowe posiadajace archiwalia na dany teren.

Wiem, ze sowieci pedzili dzika nagonke na Polakow ktorzy niepasowali im w system ideologiczny niezastanawiajac sie nad tym jakie to okolicznosci doprowadzily do "takiej czy innej" sytuacji aresztowania. Wrog ideologiczny byl warzniejszy jak wszystko inne.

Nie kazdy dziki wyczyn sowietow uchodzil Polskim wladzom dlatego proponuje szukac przedewszystkim u zrodel.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Aresztowania, zsyłki i zaginięcia po "wyzwoleniu" 1945

#7

Post autor: LukaszB »

Dowiedziałem się kolejnych szczegółów aresztowania. Joseph Franz Suszek ukrywał się w ostatnich dniach okupacji, zapewne przed wcieleniem do volkssturmu i skierowaniem na front. 12 marca, po zajęciu Tczewa przez ACZ do jego domu przy ul. Rybackiej 22 przyszedł Niemiec Buca (zapewne jako tłumacz) z żołnierzem radzieckim i powiedział że Rosjanie potrzebują elektryka. Wyprowadzili go z domu, dołączył do grupy mężczyzn stojących na ulicy pod eskortą sołdatów. Tego samego dnia zabrano także ojca koleżanki jego córki Kozikowskiego chyba Wiktora.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Aresztowania, zsyłki i zaginięcia po "wyzwoleniu" 1945

#8

Post autor: LukaszB »

W artykule Pomorze 1945. Wyzwolenie czy okupacja? http://www.nowepomorze.pl/?link=new&NewId=84&CatNews=4" onclick="window.open(this.href);return false; autor zamieścił informacje dotyczącą aresztowań na Pomorzu w 1945 roku:

W skali całego regionu pomorskiego, ale w granicach Rzeczypospolitej z 1939 roku, do obozów pracy w ZSRR deportowano w pierwszej połowie 1945 roku ponad 15 tysięcy cywilów narodowości polskiej. Spośród tej grupy ponad 2 tys. poniosło śmierć. Największe nasilenie wywózek nastąpiło w powiatach kościerskim (około 700 osób) i starogardzkim (ponad 600). Z Tczewa wywieziono ponad setkę Polaków. W powiatach zachodnich (lęborskim, słupskim, bytowskim) oraz wschodnich (sztumskim, kwidzyńskim, malborskim i nowodworskim) większość deportowanych stanowiła ludność autochtoniczna zmuszona do przyjęcia III listy narodowościowej. Wywiezieni pracowali przy wyrębie lasów, kopalniach. budowie kolei i kołchozach na Uralu, Syberii, Ukrainie i innych częściach ZSRR.

Autor dodaje, że aresztowani Polacy byli przekazywani do więzienia w Grudziądzu, a po kolejnych przesłuchaniach do obozu przejściowego w Działdowie, skąd deportowano ich w głąb ZSRR, najczęściej na Syberię.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

gryfin
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 4
Rejestracja: 16 cze 2013, o 09:13
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Aresztowania, zsyłki i zaginięcia po "wyzwoleniu" 1945

#9

Post autor: gryfin »

Witam.
To mój pierwszy wpis na tym forum. Zainteresowałem się poruszanymi tematami. Chciałbym się dowiedzieć, uzyskać potwierdzenie informacji na temat mojego dziadka. Od krewnych słyszałem że w 1945 r był internowany i pracował przymusowo przy rozbiórce demontażu urządzeń stoczni w Gdańsku. Z wpisów na tym forum wynikało że internowani wywożeni byli do Grudziądza. Czy wie ktoś coś więcej na temat internowania i wywozu do Gdańska?
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Aresztowania, zsyłki i zaginięcia po "wyzwoleniu" 1945

#10

Post autor: LukaszB »

Witamy :hi
Czy wiadomo dlaczego Twój dziadek został zabrany na roboty?
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ