Sławni ludzie w Tczewie

Znani i nieznani tczewianie; ludzie zasłużeni dla miasta i
honorowi obywatele miasta
Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Sławni ludzie w Tczewie

#61

Post autor: Jadzia »

be-good pisze:... melduję, że Adolf H. jako kanclerz Rzeszy przejeżdżał również przez Tczew tranzytowym pociągiem:

[ Obrazek ]
Piszą "onegdaj", więc być może poniższa notatka prasowa dotyczy przejazdu, o którym mowa w notce zamieszczonej przez Be-głóda:
aHitler.jpg
aHitler.jpg (26.38 KiB) Przejrzano 1791 razy
aHitler.jpg
aHitler.jpg (26.38 KiB) Przejrzano 1791 razy
"Ilustrowany Kuryer Codzienny", nr 86 z dn. 26.03.1936 r.
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Sławni ludzie w Tczewie

#62

Post autor: be-good »

Jadzia pisze:Piszą "onegdaj", więc być może poniższa notatka prasowa dotyczy przejazdu, o którym mowa w notce zamieszczonej przez Be-głóda http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 828#p30828
Nie bardzo :) - "onegdaj" pierwotnie oznaczało "przedwczoraj", nie "dawniejszymi czasy".
Hitler przejeżdżał więc przez Tczew 24 marca 1936 roku.
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Sławni ludzie w Tczewie

#63

Post autor: Jadzia »

mzk pisze:W nocy z 22 na 23 lipca 1917 r., krótką "wizytę" w Tczewie złożył brygadier Józef Klemens Piłsudski. Był to jeden z przystanków w drodze do Magdeburga.
be-good pisze:Pod koniec lat 20tych Marszałek również bywał w Gdyni na ceremoniach chrzcin jednostek morskich (imionami Jego córek).
Kiedy Marszałek wracał z Madery "węglówka" była nowym tworem i wypadało Jemu nią wracać do stolYcy :) .
Z poniższej notatki prasowej wynika, że Marszałek Piłsudski stąpał po naszej tczewskiej ziemi:
piłs.jpg
Ilustrowany Kurier Codzienny, nr 169, rok 18, 21.06.1927 r.
piłs.jpg (144.18 KiB) Przejrzano 1764 razy
Ilustrowany Kurier Codzienny, nr 169, rok 18, 21.06.1927 r.
Ilustrowany Kurier Codzienny, nr 169, rok 18, 21.06.1927 r.
piłs.jpg (144.18 KiB) Przejrzano 1764 razy
Wikipedia również to potwierdza, jednak jest to źródło wiedzy o wątpliwej wiarygodności. Nie ma tam konkretnego przypisu :nea

Pierwszym polskim statkiem przeznaczonym do żeglugi turystyczno-wycieczkowej był parowiec SS Gdańsk zbudowany w stoczni w Gdańsku. 19 czerwca 1927 roku w Tczewie w obecności ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz żony i córek marszałka Józefa Piłsudskiego podniesiono na nim polską banderę. Statek ten w odróżnieniu od innych jednostek marynarki handlowej, których kadłuby malowano na czarno, był całkowicie biały. W swój pierwszy rejs wyszedł tego samego dnia do Gdyni.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bia%C5%82a_flota_w_Polsce

O poświęceniu tego statku czytajcie tutaj: viewtopic.php?f=21&t=1187&p=43248#p43248
Obrazek
Obrazek
I co mnie dziwi, nie wspominają tam ani słowem o obecności tak prominentnych osób.

Być może jest to chaos prasowy, tak jak tutaj viewtopic.php?p=25818#p25818 Lub nie, któż to wie :lol:
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Sławni ludzie w Tczewie

#64

Post autor: zet48 »

To zdjęcie Janusza Korwin-Mikke znalazłem na dysku z podpisem, że zostało wykonane w Tczewie. Niestety nie wiem nic o wyzycie tego człowieka w Tczewie ...tu może Zunia coś więcej powie bo pewnie posiada ten sam zbiór zdjęć co ja :) .
Załączniki
Mikke_TDK.jpg
Mikke_TDK.jpg (414.9 KiB) Przejrzano 1763 razy
Mikke_TDK.jpg
Mikke_TDK.jpg (414.9 KiB) Przejrzano 1763 razy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Sławni ludzie w Tczewie

#65

Post autor: zet48 »

Grzegorz Kołodko powtórnie odwiedził swój rodzinny Tczew.

Profesor Grzegorz Kołodko odwiedził dzisiaj (27.03.2014r.) tczewski Zespół Szkół Ekonomicznych. Dla uczniów "ekonomika" przygotował specjalny wykład o kondycji współczesnego świata.

Obrazek
http://www.tcz.pl/index.php?p=1,47,0,wi ... zRzvqh5Muc
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

zunia
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 625
Rejestracja: 16 mar 2011, o 20:55
Lokalizacja: Tczew:Bajkowe
Podziękował;: 63 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Sławni ludzie w Tczewie

#66

Post autor: zunia »

zet48 pisze:...tu może Zunia coś więcej powie bo pewnie posiada ten sam zbiór zdjęć co ja :) .
Jednak nie ten sam zbiór :).
Próbowałam uzyskać informacje w MBP, ale nic z tego... A teraz ja zapytam, bo nie wiem. Kiedy zrobiono to zdjęcie?
Załączniki
Miller_UM.jpg
Leszek Miller
Miller_UM.jpg (218.22 KiB) Przejrzano 1728 razy
Leszek Miller
Leszek Miller
Miller_UM.jpg (218.22 KiB) Przejrzano 1728 razy
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Sławni ludzie w Tczewie

#67

Post autor: zet48 »

To początek lat 90-tych. Sądzę tak po widocznym na stole planie miasta drukowanym w 1992 roku.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Sławni ludzie w Tczewie

#68

Post autor: zielu »

zet48 pisze:To początek lat 90-tych. Sądzę tak po widocznym na stole planie miasta drukowanym w 1992 roku.
Raczej II połowa lat 90. Zenon Odya (z lewej) został prezydentem Tczewa dopiero w 1994 r. Możliwe, że wizyta Millera miała miejsce podczas kampanii wyborczej w 1997 lub 2001 r. Stawiałbym na rok 1997. Cztery lata później Miller ma już bardziej siwe brwi ;)
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Sławni ludzie w Tczewie

#69

Post autor: zet48 »

Odya przy stole mógł też zasiadać w roli przewodniczącego Rady Miasta, przewodniczącym rady został rok po tym jak został radnym - 1991 rok.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Sławni ludzie w Tczewie

#70

Post autor: zielu »

zet48 pisze:Odya przy stole mógł też zasiadać w roli przewodniczącego Rady Miasta, przewodniczącym rady został rok po tym jak został radnym - 1991 rok.
Jako przedstawiciel zupełnie innego, niż socjaldemokracja, środowiska politycznego? Wątpię... Dzisiaj też na spotkania z politykami "z Warszawy" zaprasza się wyłącznie prezydenta, a nie przewodniczącego RM.

Po południu zadzwonię do Rajmunda Dominikowskiego (siedzi po lewej ręce Millera) i będę miał odpowiedź z pierwszej ręki. ;)
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
ODPOWIEDZ