Nagrobki

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nagrobki

#71

Post autor: LukaszB »

Nagrobki na 30go stycznia mają znajdować się na wysokości CEDU, więc nieszybko będziemy mogli to zweryfikować. Na szosie Bałdowskiej w kilku miejscach jest zrywany asfalt, ale nie wdziałem żadnych macew jak podejrzewałem
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nagrobki

#72

Post autor: LukaszB »

be-good pisze:
LukaszB pisze:Ponieważ nie zauważyłem fragmentu z literami hebrajskimi. Całkiem możliwe, ze gdzieś tam są także fragmenty macew ale wymaga to dokładnego zbadania terenu. Jeżeli możesz uzyskać informacje o innych podobnych miejscach będę bardzo wdzięczny
W tym kawałku płyty mamy bardzo mało, widoczne są tylko dwa fragmenty niemieckich słów ruh(e)t i ...lieben.
I zaznaczony przeze mnie fragment bez jasnego wyjaśnienia w naszym alfabecie. (Może jestem mało domyślny :scratch )

Po drugiej wojnie wyrządzono wiele niesprawiedliwości tczewskim Niemcom i ewangelikom, ale trudno mi sobie wyobrazić nawet cichą aprobatę powojennych władz dla rozbijania ewangelickich nagrobków dla utwardzenia ziemi na posesji.

200 metrów od Czyżykowskiej 14 był cmentarz baptystów - może to fragmenty ze zniszczonych tam nagrobków? Ignorancja ludzi w tym temacie była i jest wielka - znam osoby mieszkające tam przed wojną, przypominające sobie żydowski cmentarz obok boiska harcerskiego (sic!) ...
Mamy dużą szansę na wydobycie fragmentów nagrobków z ulicy Czyżykowskiej :yahoo Napisałem już do prezydenta, czekam na odpowiedź gdzie trafia bruk lub na zgodę do przebrania go na miejscu ::dawnytczew
Załączniki
bruk.jpg
bruk.jpg (270 KiB) Przejrzano 1412 razy
bruk.jpg
bruk.jpg (270 KiB) Przejrzano 1412 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

aga_piet
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 670
Rejestracja: 30 sty 2011, o 17:30
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Kontakt:

Re: Nagrobki

#73

Post autor: aga_piet »

Likwidują ten cudny bruk przy mojej ukochanej kamienicy? :cry Cudem udało mi się zdążyć zrealizować tam jedną z moich fotograficznych wizji...
Szkoda, bardzo to było stylowe i klimatyczne.
Nie ma smalcu! Z dżemem są puree!
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nagrobki

#74

Post autor: LukaszB »

aga_piet pisze:Likwidują ten cudny bruk przy mojej ukochanej kamienicy? :cry Cudem udało mi się zdążyć zrealizować tam jedną z moich fotograficznych wizji...
Szkoda, bardzo to było stylowe i klimatyczne.
Kiedyś cudnego bruku było kiedyś więcej ;)
Obrazek
Jutro ustalę szczegóły kiedy i jak wyłuskamy nagrobki z bruku ::dawnytczew
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 332
Rejestracja: 7 lip 2011, o 18:08
Lokalizacja: Niemcy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Nagrobki

#75

Post autor: tomek15 »

W zasadzie poruszacie temat odnalezionych nagrobkow podczas remontow i prac budowlanych ale czy jest ktos w stanie mi pomoc i powiedziec co stalo sie z nagrobkami ktore usunieto podczas czyszczenia i sprzatania obecnego cmentarza ewangelickiego.
Od niedawna wyglada ten cmentarz tak jak mozna go ogladac dzisiaj, jeszcze nie tak dawno temu byl on zarosniety wszelkimi krzewami a na samym cmentarzu panowal WIELKI balagan.
Z tego co wiem dopiero po "zagranicznych dotacjach" upozadkowano ten teren ale co sie stalo z nagrobkami ?

:help
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nagrobki

#76

Post autor: Jadzia »

tomek15 pisze:...ale co sie stalo z nagrobkami ?
Recycling - materiał na drogę, kruszywo, tablica i jej otoczenie na ul. Lecha? :nea
Awatar użytkownika

tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 332
Rejestracja: 7 lip 2011, o 18:08
Lokalizacja: Niemcy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Nagrobki

#77

Post autor: tomek15 »

Bylaby wielka szkoda bo miedzy usunietymi tablicami byla tez z czarnego marmuru tablica nagrobna Szefa Tczewskiego Gestapo Leistera :ireful
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nagrobki

#78

Post autor: Jadzia »

Tomku, myślę, że nie ma co liczyć na to, że ktoś z szacunkiem przytulił te nagrobki :nea
We wspomnieniach "mojego" pana Henia, które zamieściłam na forum, jest wzmianka o tym, jak wyglądał cmentarz ewangelicki po wojnie i co się na nim działo. Nie wspomnę o tym, jak obchodzono się ze "znaleziskami" przy budowie dzisiejszej przychodni na ul. Wojska Polskiego (część żydowska) :nea
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nagrobki

#79

Post autor: LukaszB »

Tomku Ty pytasz o OBECNY cmentarz ewangelicki? Keidy miało miejsce to czyszczenie?
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 332
Rejestracja: 7 lip 2011, o 18:08
Lokalizacja: Niemcy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Nagrobki

#80

Post autor: tomek15 »

Nie jestem dokladnie powiedziec trzeba bylo zapytac p.Abt (?) ten ktory tam mieszka , nazwiska dokladnie niepamietam :facepalm
Pieniadze na upozadkowanie cmentarza dali Niemcy a tablice Leistera osobiscie widzialem jak lezala w krzakach jeszcze w 1980 roku, mieszkalem wtedy na J.Dabrowskiego i czesto sie przewijalem w tych okolicach.
Leister byl ewangelikem a jego huczny pogrzeb pamieta wielu starszych mieszkancow Tczewa.
ODPOWIEDZ