Masoni w Tczewie

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Masoni w Tczewie

#61

Post autor: be-good »

niespokojna66 pisze:Okazuje się, że istnieje domniemanie o przynależności Hempla (architekta)do masonów...
http://homepage.univie.ac.at" onclick="window.open(this.href);return false;
Po znalezieniu adresu: http://homepage.univie.ac.at/martin.pot ... ffelt2.htm czytamy doktora Martina Potschkę:

During the time of development of the project for polytechnic some local intellectuals like for example Paul Giese, doctor of philosophy; Albert Erhardt, architect; Johannes Petruschky, bacteriologist; Karl Fehlhaber, building officer; Kurt Hempel, architect; Leo Baumgardt, architect; Rudolf Damus, attorney; Paul Simpson, historian; Fridrich Georg Schoemann, doctor of philosophy, were active in local Masonic lodges.

Pozwolę sobie to przetłumaczyć jako:

"W czasie realizacji projektu politechniki, niektórzy miejscowi intelektualiści, tacy jak (...) Kurt Hempel, architekt; (...) byli aktywni w miejscowych lożach masońskich."

Obawiam się, że czytający nie będą mieli pojęcia, o jakiego Hempela chodziło Niespokojnej66. Jej post dotyczył drezdeńsko-gdańskiego architekta, domniemanego twórcy naszego UM i niedowiedzionego (JESZCZE) budowniczego tczewskiej Poczty: http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 348#p41348" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Masoni w Tczewie

#62

Post autor: be-good »

W temacie masonów w Tczewie - polska prasa rządzi :) :ok

Na nieco ponad dekadę przed oficjalnym otwarciem tczewskiej loży http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 376#p15376" onclick="window.open(this.href);return false; czytam(y) :

Gazeta Toruńska 18 05 1881.JPG
Gazeta Toruńska 18 05 1881.JPG (118.67 KiB) Przejrzano 2063 razy
Gazeta Toruńska 18 05 1881.JPG
Gazeta Toruńska 18 05 1881.JPG (118.67 KiB) Przejrzano 2063 razy

Wałasz
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 271
Rejestracja: 15 lis 2012, o 08:51
Podziękował;: 249 razy
Otrzymał podziękowań: 322 razy
Kontakt:

Re: Masoni w Tczewie

#63

Post autor: Wałasz »

Jeżeli Gazeta Toruńska w 1 poł. 1881 r. wspomina, iż niedawno zawiązało się w Tczewie towarzystwo masonów, nie będące jednak odrębną lożą wolnomularską, to, moim zdaniem, informację o zawiązaniu się klubu wolnomularskiego ok. 1880 r. - jak wynika z nieczytelnych wpisów matrykuły tczewskiej i Grundbucha K39 - można w tym świetle uznać za ostatecznie potwierdzoną.
Wszystko wskazuje na to, że na 100% na pocz. lat 80. nie było tam jeszcze żadnego budynku tylko ogród, będący pozostałością po majątku Preussów. W latach 1888-89 działkę z ogrodem nabył Otto Kaemerling, którą zapewne przekazał / sprzedał w kolejnym roku "klubowi-protoloży" z przeznaczeniem pod budowę siedziby przyszłej loży.
Do sprawdzenia pozostaje, gdzie spotykali się członkowie kółka "Heinrich zum aufgeheden Licht" w latach 1889-1890, zanim powstał budynek na Friedrichstrasse 3 i założono lożę "Fridedrich". No i przede wszystkim, kto go wybudował i w jaki sposób został przekazany masonom. Wyjść jest kilka:
A. Inwestorzy
1/ Otto Kaemmerling
2/ Freimaurerclub im Dirschau
3/ Loge Einigkeit, Danzig (Kranzachen "Heinrich zum aufegeheden Licht" im Dirschau)
B. Forma przekazania budynku nowej loży
1/ Sprzedaż
2/ Darowizna
3/ Inna forma

PS. W cytowanym wcześniej biogramie Maxa Krulla są nieścisłości w datach, które trzeba będzie w przyszłości poprawić. :)
Awatar użytkownika

niespokojna66
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 1593
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:37
Podziękował;: 342 razy
Otrzymał podziękowań: 379 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Masoni w Tczewie

#64

Post autor: niespokojna66 »

Dzisiaj wracając ze spaceru weszłam do kościoła św. Józefa, ponieważ nikogo nie było postanowiłam przyjrzeć i witrażom. Po prawej stronie ołtarza zobaczyłam witraż ufundowany przez doktora Alojzego Redigera .
Biało-czarna wersja dodana przez Przemka viewtopic.php?f=25&t=1191&hilit=Alojzy+rediger
Nie zwróciłby on pewnie mojej uwagi, gdyby nie znajdowały się na nim (według mnie) symbole masońskie (oko, cyrkiel). Doktor mieszkał w willi na Westerplatte obok loży, więc może to jest możliwe, że należał do niej a przy okazji "przemycił" symbole ? :scratch
Załączniki
Zdjęcie0262.jpg
Zdjęcie0262.jpg (206.49 KiB) Przejrzano 2029 razy
Zdjęcie0262.jpg
Zdjęcie0262.jpg (206.49 KiB) Przejrzano 2029 razy
Naj­piękniej­szych chwil w życiu nie zap­la­nujesz. One przyjdą same../P.Bosmans/
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Masoni w Tczewie

#65

Post autor: zet48 »

Oko też widzę, ale mi się wydaje że ten cyrkiel to symbol Α "Alfa" obok też jest Ω "Omega" - "Początek i Koniec". :scratch :ok
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

niespokojna66
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 1593
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:37
Podziękował;: 342 razy
Otrzymał podziękowań: 379 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Masoni w Tczewie

#66

Post autor: niespokojna66 »

zet48 pisze:Oko też widzę, ale mi się wydaje że ten cyrkiel to symbol Α "Alfa" obok też jest Ω "Omega" - "Początek i Koniec". :scratch :ok
może tak, lecz ten drugi symbol bynajmniej nie wyglądał na okrągły, raczej bardzo ostry jak kwadrat. Ktoś z dobrym aparatem by to musiał zbliżyć, ja zdjęcie robiłam telefonem...kiedy chciałam je przesłać na laptop otworzyło mi się połączenie-... :o lucyfer
Naj­piękniej­szych chwil w życiu nie zap­la­nujesz. One przyjdą same../P.Bosmans/
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Masoni w Tczewie

#67

Post autor: be-good »

To, co tu teraz podam to bardziej żart, pierdółka (bo tak należy postrzegać większość teorii spiskowych o wolnomularzach)...

ŁukaszB :bleee w poście viewtopic.php?p=54241#p54241 załączył informację o istniejącym po wojnie sztandarze tczewskiego Cechu Stolarskiego:

Obrazek

Nieustraszeni łowcy masonów zobaczą na nim to, co mają zobaczyć :hyhy :nose 8-) :
srytytyty.jpg
srytytyty.jpg (127.24 KiB) Przejrzano 2000 razy
srytytyty.jpg
srytytyty.jpg (127.24 KiB) Przejrzano 2000 razy
[thumbnail]http://max.wilsonsd.org:8080/Clip_Art/P ... ing_hb.gif[/thumbnail]Obrazek
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Masoni w Tczewie

#68

Post autor: LukaszB »

Siedziba loży na początku wieku. Czy to możliwe, ze nad wejściem znajdował się napis?
Załączniki
loża.jpg
loża.jpg (199.6 KiB) Przejrzano 1969 razy
loża.jpg
loża.jpg (199.6 KiB) Przejrzano 1969 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Masoni w Tczewie

#69

Post autor: Jadzia »

Masońska siedziba w 1980 r. Fot. z wystawy MBP "Tczew. Metamorfozy 2":
Masony.jpg
Masony.jpg (346.99 KiB) Przejrzano 1954 razy
Masony.jpg
Masony.jpg (346.99 KiB) Przejrzano 1954 razy
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Masoni w Tczewie

#70

Post autor: LukaszB »

Budynek loży teoretycznie nawiązywał do świątyni Salomona, ale archeologia w owym czasie nie ustaliła jeszcze jej wyglądu. Z perspektywy obecnej wiedzy, w budowie siedziby Fryderyka pod Niewygasłą Pamięcią popełniono kilka błędów. Świątynia Salomona była zbudowana w osi wschód-zachód (tak było u nas), ale główne wejście znajdowało się na wschodzie (u nas od północy). Po obu stronach znajdowały się kolumny (południowa Boaz i północna Jachin), które u nas zawędrowały jako ozdoby kuchennego okna po jego wschodniej i zachodniej.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ