Jak zrobić drzewo genealogiczne

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Jak zrobić drzewo genealogiczne

#1

Post autor: zielu »

Z pewnością wśród forumowiczów nie brakuje osób, które swego czasu trudziły się nad przygotowaniem drzewa genealogicznego swojej rodziny. Zapewne są wśród nas i tacy, którzy do tego zadania się dopiero przymierzają. Internet jest pełen "wujków dobra rada", ale chciałbym prosić Was - tych bardziej doświadczonych - o rady i sugestie.

Pomożecie ?? :)
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

Bulma
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 610
Rejestracja: 19 lip 2011, o 19:26
Lokalizacja: Dirschau/Landshut
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Kontakt:

Re: Jak zrobić drzewo genealogiczne

#2

Post autor: Bulma »

Moja znajoma robi drzewo genealogiczne, bardzo zaciekle zresztą, dotarła do lat 1800 8-) Głównie bazuje na księgach parafialnych, tam jest zawarte naprawdę dużo przydatnych rzeczy ;)
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Jak zrobić drzewo genealogiczne

#3

Post autor: be-good »

Moikrewni.pl nie są źli, ale za pomocą Geni.pl (i ludzi tam umieszczających dane) udało mi się odtworzyć drzewo w linii męskiej do czasów sprzed blisko 300 lat :)

Przy popularnym nazwisku mogą być kłopoty, dlatego najpierw postaraj się zbudować online drzewo tak daleko jak potrafisz, potem ludzie mogą sami się do Ciebie zwracać ze zbieżnościami/ powiązaniami.
Jeśliś od kilku pokoleń z Pomorza - nie pogardź ptg.gda.pl, jeśli masz już jakieś "twarde" wyjściowe dane - jest szansa na powiększenie wiedzy o przodkach.


Korekta: Moikrewni sprzedali się chyba i obecnie nazywają się Myheritage.pl
Jest też fajowa, choć wyrywkowa baza danych Mormonów; wierzą, ze do nieba pójdą ci, których imiona zostały przez nich spisane; już od czasów przed II wojną ich wysłannicy robili na całym świecie mikrofilmy z obrazami ksiąg kościelnych i stanu cywilnego.
Ostatnio zmienili układ strony i trochę mniej ją ogarniam, ale to i tak perełka: https://www.familysearch.org/
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Jak zrobić drzewo genealogiczne

#4

Post autor: zet48 »

Bulma podała ciekawą informację. Myślę że trzeba zacząć od spisania wiedzy członków rodziny i informacji z ksiąg parafialnych ...potem z tymi wiadomościami uderzyć na portale o których pisał Be-good
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Jak zrobić drzewo genealogiczne

#5

Post autor: zielu »

zet48 pisze:Bulma podała ciekawą informację. Myślę że trzeba zacząć od spisania wiedzy członków rodziny i informacji z ksiąg parafialnych
Ten etap mam już w większości za sobą ;)
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

Jak.osa
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 653
Rejestracja: 17 lip 2011, o 06:05
Lokalizacja: Tczew (Osiedle S. Staszica)
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 6 razy
Kontakt:

Re: Jak zrobić drzewo genealogiczne

#6

Post autor: Jak.osa »

Ja na przykład (przy robieniu mojego drzewa genealogicznego) korzystałem z drzewa zrobionego przez mojego pradziadka, które jakimś cudem zachowało się u mojej babci na strychu.
Za ten post autor Jak.osa otrzymał podziękowanie:
niespokojna66 (26 sty 2024, o 17:14)
Ocena: 12.5%
:tczewMostów jest wiele, ale Tczewski jest tylko jeden ! :tczew
Awatar użytkownika

Big Zbig
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 681
Rejestracja: 30 sty 2011, o 23:08
Znajomość języków obcych: rosyjski i niemnożko niemiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Jak zrobić drzewo genealogiczne

#7

Post autor: Big Zbig »

Teraz jest o wiele łatwiej pracować przy konstrukcji drzewa genealogicznego ( internet, skany, technika cyfrowa). W moim przypadku nad drzewem genealogicznym pracowałem z różnym natężeniem około 10 lat(1990- 2000). Najpierw spisałem informacje o losach żyjących jeszcze wtedy najstarszych członkach rodu , odwiedziłem parafie, gdzie znajdowały się księgi chrztów i pogrzebów,wiele godzin spędziłem w Wojewódzkim Archiwym Państwowym w Gdańsku oraz studiowaniu ksiąg wieczystych.Chciałbym zaznaczyć,że moi dziadkowie stracili w czasie wojny pamiątki rodzinne i dokumenty.
Gdy już miałem drzewo odtworzone, okazało się ,że do Pelplina powróciły dokumenty parafialne wywiezione w czasie wojny do Regensburga przez Niemców. Polecam kontakt z kustoszem Archiwum Diecezjalnego - księdzem Nadolnym.
Awatar użytkownika

niespokojna66
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 1593
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:37
Podziękował;: 342 razy
Otrzymał podziękowań: 379 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Jak zrobić drzewo genealogiczne

#8

Post autor: niespokojna66 »

be-good pisze:Korekta: Moikrewni sprzedali się chyba i obecnie nazywają się Myheritage.pl
Jest też fajowa, choć wyrywkowa baza danych Mormonów; wierzą, ze do nieba pójdą ci, których imiona zostały przez nich spisane; już od czasów przed II wojną ich wysłannicy robili na całym świecie mikrofilmy z obrazami ksiąg kościelnych i stanu cywilnego.
Ostatnio zmienili układ strony i trochę mniej ją ogarniam, ale to i tak perełka: https://www.familysearch.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
Parę lat temu zrobiłam drzewko na moi -krewni, która to strona została chyba sprzedana myheritage.com Dzisiaj weszłam na http://www.familysearch" onclick="window.open(this.href);return false; i ... :szok2 , tam ,po wpisaniu imienia i nazwiska danej osoby podają dokładną datę urodzenia, śmierci, miejsca śmierci, wieku oraz :facepalm ZASTRZEŻONY NUMER UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO ! :nono . Według mnie, to coś już poza prawem, gdzie ochrona danych ? Na Myheritage trzeba mieć hasła a tutaj wyświetla się wszystko... :szok2 :o
Naj­piękniej­szych chwil w życiu nie zap­la­nujesz. One przyjdą same../P.Bosmans/
Awatar użytkownika

tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 332
Rejestracja: 7 lip 2011, o 18:08
Lokalizacja: Niemcy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Jak zrobić drzewo genealogiczne

#9

Post autor: tomek15 »

:facepalm
Problem polega na tym, ze wiekrzosc stron internetowych w ktorych mozna zrobic drzewo geneologiczne naleza do Mormonow ktorzy od czasu szeroko przeprowadzonej i dalej przeprowadzanej akcji kopiowania ksiag koscielnych oraz urzedowych w roznych krajach maja monopol na ta "branze" z ktorej sie utrzymuja. Mormoni proponuja kosciolowi oraz urzedom bezplatne robienie kopii ksiag na mikrofilmach ktore maja zekomo przetrwac w wypadku zniszczenia oryginalnych ksiag. W taki tez sposob powstaly miliony mikrofilmow roznegorodzaju ksiag. Niestety i czesc Polskich ksiag zostala zapisana na mikrofilmach, sa tam np stuprocetowo ksiegi koscielne ze slaska.
Jeden z takich poteznych magazynow gdzie skladowane sa mikrofilmy znajduje sie na terenie Niemiec.
Niestety ludzie kozystajacy z takich stron jak "Myheritage" niezdaja sobie tak naprawde do konca sprawy z tego co robia udostepniajac Mormonom swoje osobiste dane oraz dane swoich krewnych, malo kto zdaje sobie sprawe z tego, ze raz wpisane dane zostaja zapisane w banku danych z ktorych juz nie mozna ich fizycznie usunac.

No ale coz twozenie i publikowanie osobistych danych na takich sronach jak Nasza Klasa, Facebook czy Myheritage i inne tego typu sa modne i zarazem doprowadzaja do zapisu i publikowania danych osobowych. Nie do konca zdajac sobie sprawe z tego co sie robi w momecie piszac na FB czy NK oraz Myheritage dzielimy sie osobistymi danymi nad ktorymi traci sie praktyczna kontrole.
:(
Awatar użytkownika

niespokojna66
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 1593
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:37
Podziękował;: 342 razy
Otrzymał podziękowań: 379 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Jak zrobić drzewo genealogiczne

#10

Post autor: niespokojna66 »

tomek15 pisze::facepalm
Problem polega na tym, ze wiekrzosc stron internetowych w ktorych mozna zrobic drzewo geneologiczne naleza do Mormonow ktorzy od czasu szeroko przeprowadzonej i dalej przeprowadzanej akcji kopiowania ksiag koscielnych oraz urzedowych w roznych krajach maja monopol na ta "branze" z ktorej sie utrzymuja. Mormoni proponuja kosciolowi oraz urzedom bezplatne robienie kopii ksiag na mikrofilmach ktore maja zekomo przetrwac w wypadku zniszczenia oryginalnych ksiag. W taki tez sposob powstaly miliony mikrofilmow roznegorodzaju ksiag. Niestety i czesc Polskich ksiag zostala zapisana na mikrofilmach, sa tam np stuprocetowo ksiegi koscielne ze slaska.
Jeden z takich poteznych magazynow gdzie skladowane sa mikrofilmy znajduje sie na terenie Niemiec.
Niestety ludzie kozystajacy z takich stron jak "Myheritage" niezdaja sobie tak naprawde do konca sprawy z tego co robia udostepniajac Mormonom swoje osobiste dane oraz dane swoich krewnych, malo kto zdaje sobie sprawe z tego, ze raz wpisane dane zostaja zapisane w banku danych z ktorych juz nie mozna ich fizycznie usunac.

No ale coz twozenie i publikowanie osobistych danych na takich sronach jak Nasza Klasa, Facebook czy Myheritage i inne tego typu sa modne i zarazem doprowadzaja do zapisu i publikowania danych osobowych. Nie do konca zdajac sobie sprawe z tego co sie robi w momecie piszac na FB czy NK oraz Myheritage dzielimy sie osobistymi danymi nad ktorymi traci sie praktyczna kontrole.
:(
Czy to FAcebook, czy Nasza Klasa nie piszę dokładnych danych. Nie udostępniałam danych osobowych typu miejsce śmierci,czy numeru ubezpieczenia społecznego ani numeru tzw."LOTY"na cmentarzu! :o Nawet nie wiem czy gdzieś mam to zapisane :scratch To jednak jest!Zupełnie przypadkiem to "odkryłam" :facepalm Widocznie zrobiła to albo administracja kościoła, cmentarza, lecz ten numer ubespieczenia? :o
Naj­piękniej­szych chwil w życiu nie zap­la­nujesz. One przyjdą same../P.Bosmans/
ODPOWIEDZ