Schrony i bunkry

Bitwy, Umocnienia, Wojsko
Regulamin forum
1. Zamieszczamy posty dotyczące obszarów w promieniu 100km od Tczewa
2. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Schrony i bunkry

#71

Post autor: LukaszB »

Czy ktoś, kto był w koszarach mógłby wrzucić zdjęcia "bunkra nr 1" z mapki zamieszczonej w poście viewtopic.php?p=34909#p34909" onclick="window.open(this.href);return false;?
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

G.S.
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 113
Rejestracja: 26 sie 2012, o 18:02
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Re: Schrony i bunkry

#72

Post autor: G.S. »

Na życzenie ŁukaszaB, wstawiam zdjęcia szybu wentylacyjnego znajdującego się na terenie koszar przy budynku kuchni.
Załączniki
DSC05697.jpg
DSC05697.jpg (152.48 KiB) Przejrzano 2516 razy
DSC05697.jpg
DSC05697.jpg (152.48 KiB) Przejrzano 2516 razy
DSC05696.jpg
DSC05696.jpg (184.58 KiB) Przejrzano 2516 razy
DSC05696.jpg
DSC05696.jpg (184.58 KiB) Przejrzano 2516 razy
słuchacz ciekawych historii
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Schrony i bunkry

#73

Post autor: zet48 »

Wiadomo coś w sprawie "skradzionego" bunkra z terenów drożdżowni?
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"

Supratec
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 19
Rejestracja: 2 wrz 2011, o 12:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Kontakt:

Re: Schrony i bunkry

#74

Post autor: Supratec »

Jest jeszcze jeden schron pod boiskiem szkoły nr 8 przy ul.Armii Krajowej. Czy ma ktoś może plan lub zdjęcia z wnętrza tego schronu? Kiedyś, gdy uczyłem się w tej szkole miałem okazję tam wejść. Z tego co mi wiadomo schron dalej jest utrzymywany przez miasto.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Schrony i bunkry

#75

Post autor: LukaszB »

Supratec pisze:Jest jeszcze jeden schron pod boiskiem szkoły nr 8 przy ul.Armii Krajowej. Czy ma ktoś może plan lub zdjęcia z wnętrza tego schronu? Kiedyś, gdy uczyłem się w tej szkole miałem okazję tam wejść. Z tego co mi wiadomo schron dalej jest utrzymywany przez miasto.
Schron istnieje nadal i jest przeznaczony na wypadek wojny chyba jako schronienie dla władz cywilnych.
Przykłady einmannbukrów z dawnej stolicy Rzeszy (muzeum techniki i Luftwaffe). Czy ten z terenu koszar też uratujemy?
Załączniki
bunkier.jpg
bunkier.jpg (543.22 KiB) Przejrzano 2434 razy
bunkier.jpg
bunkier.jpg (543.22 KiB) Przejrzano 2434 razy
bunkier 2.jpg
bunkier 2.jpg (496.05 KiB) Przejrzano 2434 razy
bunkier 2.jpg
bunkier 2.jpg (496.05 KiB) Przejrzano 2434 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Schrony i bunkry

#76

Post autor: be-good »

Na obszarze terenów wojskowych w trawie chowają się też takie "jednoosobówki". Są w dość dobrym stanie, być może dlatego, że również od wewnątrz zasypane są piachem:
SCHR.JPG
SCHR.JPG (690.96 KiB) Przejrzano 2423 razy
SCHR.JPG
SCHR.JPG (690.96 KiB) Przejrzano 2423 razy
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Schrony i bunkry

#77

Post autor: be-good »

Tych planów nie zrealizowano, za to być może już w pruskich czasach istniał plan wysadzenia naszych mostów.
Bardzo niedaleko od Tczewa już sto lat temu nastawiano się na ostrą konfrontację z Rosjanami... http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 9814#p9814" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrazek
Gazeta Olsztyńska 30 08 1889.JPG
Gazeta Olsztyńska 30 08 1889.JPG (67.19 KiB) Przejrzano 2386 razy
Gazeta Olsztyńska 30 08 1889.JPG
Gazeta Olsztyńska 30 08 1889.JPG (67.19 KiB) Przejrzano 2386 razy
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Schrony i bunkry

#78

Post autor: LukaszB »

be-good pisze:W różnych miejscach naszego Forum widzimy to ujęcie wykonane w czasie prac przy odbudowie mostów w 1939 roku, musiało być ono stosunkowo popularne, bo pojawiło się na różnych aukcjach i różnych odbitkach.
Myślę że o jego atrakcyjności i popularności stanowiło przedstawienie polskiego żelbetowego schronu / bunkra na zachodnim, tczewskim przyczółku mostów.
Być może to właśnie z niego dokonano wysadzenia w powietrze poszczególnych elementów konstrukcji mostowych nad ranem 1 września 1939 roku?
Na stronie http://alehistoria.blox.pl/tagi_b/2735/ ... geNumber=2" onclick="window.open(this.href);return false; znajdujemy tego potwierdzenie

stacja odpalająca ładunki była usytuowana na zachodnim przyczółku mostowym, w specjalnym bunkrze

"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Schrony i bunkry

#79

Post autor: zet48 »

Wrócę do bunkra z pierwszych postów w temacie. Od znajomych zamieszkałych w Darłowie dowiedziałem się że koleś (który prawdopodobnie przewiózł bunkier do swojego prywatnego parku militarnego pod Darłowem) najpierw odświeża i remontuje eksponaty, a potem wystawia je na swoim terenie. Wiem też że ma u siebie kilka nowych i ciekawych eksponatów. Być może po małym remoncie wśród tych nowości nalazł się nasz bunkier. W tym roku nawiązałem dzięki znajomym kontakt z tym panem i umówiłem się na zwiedzanie jego terenów - oczywiście z przewodnikiem :)
Do Darłowa jadę już w środę więc niedługo znam relację z poszukiwań. :ok
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Schrony i bunkry

#80

Post autor: zet48 »

W Darłowie nie ma naszego bunkra lub koleś jeszcze go remontuje. Jak się dowiedziałem za rok będzie miał czynną ekspozycję dla zwiedzających - będą na niej nowe eksponaty.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
ODPOWIEDZ