Przebrno

Awatar użytkownika

Autor Tematu
Big Zbig
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 681
Rejestracja: 30 sty 2011, o 23:08
Znajomość języków obcych: rosyjski i niemnożko niemiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Przebrno

#1

Post autor: Big Zbig »

Podczas letnich wojaży urlopowych zatrzymaliśmy się na 3 dni w miejscowości Przebrno na Mierzei Wiślanej. . Podczas jednej z wędrówek natknąłem się na budynek tak zwanej przepompowni, na ścianie której umieszczona jest tablica poświęcona pamięci nieludzkiej pracy więźniów podobozu Stutthoff - Probbernau, którzy w latach 1939 / 1942 usypali ponad 3 km wał chroniący pastwiska przed falą sztormową od strony Zalewu Wiślanego. System kanałów odwadniających i przepompownia służą do dziś mieszkańcom tej miejscowości, którzy poza rolniczą działalnością ( głównie hodowlą bydła ) wychodzą z coraz szerszą ofertą turystyczną (zwłaszcza agroturystyką). Na pamiątkę z pobytu na tym terenie "wypożyczylem" bardzo charakterystyczny element w postaci izolatora od tak zwanego pastuch elektrycznego ( nieczynnego). Urządzenia te odgradzają poszczególne pastwiska i od siebie i od kanałów odwadniających. Na drewnianych słupkach do których wkręcone są plastikowe izolatory rozciągnięty jest nieizolowany drut , przez który przepływa impulsowo (kilka Hz) prąd o napięciu około 10 kV. Dotknięcie takiego przewodu nie jest przyjemne ( sam tego doświadczyłem ). Krówki również od takiego drutu trzymają się z daleka.
Do postu chciałem załączyć dwie fotografie,lecz nie ma takiej (technicznej) możliwości.
Awatar użytkownika

Kristoph
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 508
Rejestracja: 22 gru 2011, o 16:20
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Przebrno

#2

Post autor: Kristoph »

Pozwoliłem sobie dodać fotki znalezione w necie:
- wał chroniący mierzeję
- przepompownia
- tablica upamiętniająca więźniów przy budowie wału.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ