Gnojewo

Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Gnojewo

#11

Post autor: Jadzia »

Na Facebook'u jest sobie taka strona: "Opuszczone-Znalezione/Abandoned Found" https://www.facebook.com/opuszczone.znalezione . Admin tej strony odwiedza opuszczone miejsca i chwali się nimi w necie - z zachowaniem zasady:

JEST TO STRONA URBEXOWA I JAK NA KAŻDEJ TAKIEJ STRONIE, TAK I NA TEJ, NIE PODAJEMY LOKALIZACJI MIEJSC. WSZYSTKICH PROSIMY O USZANOWANIE TEJ ZASADY.

Najświeższy wpis na tej stronie dotyczy kościoła w Gnojewie:

Zrujnowany kościół pw. śś. Szymona i Judy Tadeusza pochodzi z połowy XIV w. i jest najprawdopodobniej najstarszą szachulcową świątynią w Europie z zachowanym, oryginalnym, drewnianym szkieletem i więźbą dachową.
Tutaj modlił się król Kazimierz Jagiellończyk, oblegający Malbork w 1454 r.
Już z drogi widać porwaną niebieską folię, która przykrywa oryginalną średniowieczną więźbę dachową - na kościele od lat nie ma już dachówek. Wokół pozostałości dawnego ewangelickiego cmentarza. Zachowała się ozdobna stela z nagrobka 20-letniej Johanny Marie Gruwal, która żyła tu w I połowie XIX w. Do wsi skręcają regularnie autobusy wiozące niemieckich turystów.

- Wysiadają, robią zdjęcia - mówi pani Eleonora, mieszkanka wsi. Okna jej domu wychodzą na zabytkowy kościół. - Przyjeżdżają tu kilkadziesiąt razy do roku. Patrzą. Kiwają głowami i odjeżdżają.


Wanda Dertz przyjechała tu w 1947 r., miała wówczas 13 lat. - Nie pamiętam, żeby w starym kościele kiedyś były msze - mówi. - Bawiliśmy się w środku, wchodziliśmy na wieżę. Wewnątrz nie było już ławek, ale oglądaliśmy malowidła na suficie i stare chorągwie. Z czasem wszystko poznikało, nawet pomniki z cmentarza.

W 1956 r. kościół przed rozebraniem uratowali mieszkańcy. Widłami bronili świątyni przed wysłanymi przez władze powiatowe traktorzystami, którzy mieli rozpocząć burzenie zabytku. Dzisiaj w mieszkańcach nie ma już takiego zapału:
- Z nas za mała społeczność, żeby z tym kościołem coś zrobić - kiwa głową Wanda Dertz.

Pani Eleonora, mieszkająca przy kościele: - Mam 86 lat, co mi z tego przyjdzie, jak go odbudują?

Kościół katolicki został wzniesiony w I połowie XIV wieku, jako konstrukcja ryglowa z dwuspadowym dachem i trzema nawami. W II połowie XIV wieku obudowano go cegłą i prawdopodobnie wzniesiono drewnianą wieżę krytą gontem. Pod koniec XV wieku kościół przebudowano. Kolejny etap przebudowy i odnowy świątyni nastąpił w latach 1708-1725. Podczas silnego wiatru, jaki miał miejsce 19.01.1818 roku na Żuławach, zawaliła się wieża kościelna. W rok później, ze względu na brak możliwości sfinansowania powstałych szkód, kościół przejęli ewangelicy. Dokonano remontu uszkodzonych elementów, a od strony wschodniej dobudowano zakrystię. W latach 1853-1854 wzniesiono nową, murowaną wieżę od strony zachodniej oraz zamontowano w niej 3 dzwony. Protesty katolików, którym odebrano świątynię spowodowały, że w roku 1863 wybudowano drugi kościół. W latach 1908-1909 ze względu na fatalny stan budowli przeprowadzono jej gruntowny remont. W czasie II wojny światowej świątynia została okradziona, a w roku 1957 ewangelicy domagali się przekazania kościoła w ich ręce, co nie doszło do skutku. Wówczas przeznaczony on był do rozbiórki, której nie zrealizowano. W dwa lata później budowla została wpisana do rejestru zabytków i przekazana spółdzielniom produkcyjnym. Wówczas kościół pełnił funkcję magazynu. Po kolejnych pracach remontowych w roku 1964, nastąpił proces dewastacji zabytku trwający do dziś. Mimo ponownej próby ratowania tej cennej budowli w kolejnych latach i zabezpieczenia jej w roku 2012, sprawa stanęła w martwym punkcie.
Na murach widoczne są mocne pęknięcia i mimo, że cała konstrukcja podparta jest balami, szanse na uratowanie tego cennego zabytku są niewielkie.

W latach 70. XX wieku, na przykościelnym cmentarzu było 109 nagrobków. Nekropolię przeznaczono do likwidacji, ale tej koncepcji nie zrealizowano. Dzisiaj, wśród, dzikiej roślinności można odnaleźć kilka nagrobków, między innymi dwie przepiękne stele.

Środek kościoła jest fascynujący, lecz niestety totalnie (nadal) zaniedbany :nea
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Mam nadzieję, że foty są widoczne? Linkuję z "Fejsa" i nie mam pewności, czy widzą je osoby niefejsbókowe :scratch
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Gnojewo

#12

Post autor: be-good »

Od siebie dodam - jakiś GNÓJ - analfabeta nie wiedział, jak prawdziwy przekaz wyrył na ścianie tego zabytku :( :

Obrazek
ODPOWIEDZ