Kościół św. Józefa

Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Kościół św. Józefa

#91

Post autor: LukaszB »

Jadzia pisze:W "Kociewskim Magazynie Regionalnym" nr 4 z 1987 r., przeczytałam taką ciekawostkę:

...projekt architektoniczny kościoła św. Józefa w Tczewie wzorowany był na bazylice św. Franciszka z Asyżu i obecny wygląd świątyni łudząco przypomina włoski obiekt architektoniczny.

Pytanie czy kościół był tylko wzorowany na bazylice czy miał się nią stać? Spotkałem się z informacją, że obecna kaplica ks. Młyńskiego w razie wyświecenia kościoła na bazylikę miała zostać przebudowana na wieżę identyczną z już istniejącą. Może rzeczywiście takie były plany?
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Kościół św. Józefa

#92

Post autor: zielu »

LukaszB pisze:
Jadzia pisze:W "Kociewskim Magazynie Regionalnym" nr 4 z 1987 r., przeczytałam taką ciekawostkę:

...projekt architektoniczny kościoła św. Józefa w Tczewie wzorowany był na bazylice św. Franciszka z Asyżu i obecny wygląd świątyni łudząco przypomina włoski obiekt architektoniczny.

Pytanie czy kościół był tylko wzorowany na bazylice czy miał się nią stać? Spotkałem się z informacją, że obecna kaplica ks. Młyńskiego w razie wyświecenia kościoła na bazylikę miała zostać przebudowana na wieżę identyczną z już istniejącą. Może rzeczywiście takie były plany?
Musimy rozróżnić dwa terminy. Czym innym jest kościół zbudowany w formie bazyliki (główny wyznacznik to nawa główna wyższa od naw bocznych), a czym innym kościół z tytułem bazyliki - nadawanym przez papieża wyjątkowym świątyniom, np. sanktuariom.

W przypadku kościoła pw. św. Józefa mamy do czynienia z tym pierwszym przypadkiem. Na drugi parafia musi sobie zasłużyć ;)
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Kościół św. Józefa

#93

Post autor: Jadzia »

zielu pisze:No proszę... Myślałem, że nieistniejący już basen przeciwpożarowy był przy kościele "od zawsze", a tu jakieś ścieżki, ławeczki...

[ Obrazek ]
Tu dopełnienie informacji - Sprawozdanie Zarządu Miejskiego w Tczewie za rok 1937/38:
jo.jpg
jo.jpg (74.33 KiB) Przejrzano 2089 razy
jo.jpg
jo.jpg (74.33 KiB) Przejrzano 2089 razy
Zieleniec przy kościele św. Józefa miał powierzchnię 2.400 m2, a jego koszt urządzenia wyniósł 984 zł (ówczesnych of kors).
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Kościół św. Józefa

#94

Post autor: zet48 »

Wnętrze kościoła w roku 1976, widać tu piękno malowideł - również tych (już nieistniejących) na bocznej ścianie nawy głównej.

Obrazek
Foto z Forum Marienburg oraz z książki viewtopic.php?p=46#p46" onclick="window.open(this.href);return false;
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

niespokojna66
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 1593
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:37
Podziękował;: 342 razy
Otrzymał podziękowań: 379 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Kościół św. Józefa

#95

Post autor: niespokojna66 »

Projektantów witraży podobno było dwóch,według tablicy informacyjnej znajdującej się w kościele : profesor Wiktor Gosieniecki i Józef Żmijewski. Oglądając witraże znalazłam następnego . Jego imię i nazwisko znajduje się na witrażu nad drzwiami wejściowymi do nawy z grobem księdza Młyńskiego: Projektował Józef Oźmin - Poznań 1935.Czyżby przeoczenie?
Zdjęcie wykonałam telefonem komórkowym, nie potrafię odczytać napisu poniżej.
Załączniki
Zdjęcie0263.jpg
Zdjęcie0263.jpg (159.53 KiB) Przejrzano 2046 razy
Zdjęcie0263.jpg
Zdjęcie0263.jpg (159.53 KiB) Przejrzano 2046 razy
Naj­piękniej­szych chwil w życiu nie zap­la­nujesz. One przyjdą same../P.Bosmans/
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Kościół św. Józefa

#96

Post autor: zet48 »

Kiedy odbyła się pierwsza msza nowej parafii ? Chodzi mi o dokładną datę :scratch
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

magdaw
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 348
Rejestracja: 7 lis 2011, o 13:37
Podziękował;: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Kontakt:

Re: Kościół św. Józefa

#97

Post autor: magdaw »

zet48 pisze:Kiedy odbyła się pierwsza msza nowej parafii ? Chodzi mi o dokładną datę :scratch
Podaję za http://www.swjozeftczew.vizz.pl/link1/pg000_1.html

1938.02.01 - Pierwsza uroczysta Msza za dobroczyńców nowego kościoła.

To chyba jest to :whistle

Wujek gÓgle do usług :hi
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Kościół św. Józefa

#98

Post autor: zet48 »

Chodzilo mi o pierwszą msze nowej parafii, a nie pierwszą msze w nowym kościele.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

magdaw
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 348
Rejestracja: 7 lis 2011, o 13:37
Podziękował;: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Kontakt:

Re: Kościół św. Józefa

#99

Post autor: magdaw »

zet48 pisze:Chodzilo mi o pierwszą msze nowej parafii, a nie pierwszą msze w nowym kościele.
Chyba źle Cię zrozumiałam :hi

Nadal wujek gógle okazuje się być bardzo pomocny

Pierwszej msza odbyła się 15 grudnia 1915 r. w Domu Św. Józefa będącego jednocześnie gospodą.



W wyszukiwarkę wrzuciłam proste zapytanie"kiedy odbyła się 1 msza w św. józef w tczew" i wyskoczył mi link do strony http://www.tczew.pl , gdzie znalazłam opracowanie na temat ks. Bernarda Bączkowskiego. :dance2 ::dawnytczew
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Kościół św. Józefa

#100

Post autor: zet48 »

...I tu następuje kolejna rozbieżność.
W kalendarzu parafialnym na rok 1928 ksiądz Młyński wspomina, że pierwsza msza odbyła się w niedzielę 19 grudnia 1915 roku. Odbyło się to jeszcze prawdopodobnie przed zakupem domu przy ul. Gdańskiej 3
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
ODPOWIEDZ