Zespół Szkół Technicznych

Awatar użytkownika

Autor Tematu
Ramses74
Ambasador
Ambasador
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 829
Rejestracja: 26 lut 2011, o 13:56
Lokalizacja: Tczew/Marl
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 41 razy
Płeć:
Kontakt:

Zespół Szkół Technicznych

#1

Post autor: Ramses74 »

Technikum mechaniczne 1940 r.
Załączniki
Technikum mechaniczne.jpg
Technikum mechaniczne.jpg (60.25 KiB) Przejrzano 4079 razy
Technikum mechaniczne.jpg
Technikum mechaniczne.jpg (60.25 KiB) Przejrzano 4079 razy
Za ten post autor Ramses74 otrzymał podziękowanie:
przodek (14 sty 2017, o 21:04)
Ocena: 12.5%
Prawo dżungli,najsilniejszy i najszybszy wygrywa.
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Zespół Szkół Technicznych

#2

Post autor: zet48 »

Budynek ten wzniesiono w latach 1934-35 tuż za parkiem na dzisiejszej ul Parkowej. Dziś po połączeniu Zespołu Szkół Mechanicznych im. prof. Maksymiliana Tytusa Hubera z Zespołem Szkół Technicznych i Transportowych im. Alfonsa Runowskiego mieści się tu Zespół Szkół Technicznych im. komandora Antoniego Garnuszewskiego. Wcześniej chyba zaczęło tu swoją działalność I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Zespół Szkół Technicznych

#3

Post autor: be-good »

Dodajmy że była to wtedy (przed wojną) szkoła mniejszości niemieckiej a w zamian bodajże w Kwidzynie w ówczesnych Niemczech Polacy mogli praktykować edukację po polsku.
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Zespół Szkół Technicznych

#4

Post autor: zet48 »

W piśmie "Zentralblatt" z 3 Juli 1940 roku szkoła została szczegółowo przedstawiona ...pisemko było kiedyś moją własnością ale sam nie wiem czemu je sprzedałem :oops:
Na szczęście skany zdążyłem zrobić :ok
Załączniki
DSCF1592.jpg
DSCF1592.jpg (220.45 KiB) Przejrzano 4066 razy
DSCF1592.jpg
DSCF1592.jpg (220.45 KiB) Przejrzano 4066 razy
Za ten post autor zet48 otrzymał podziękowanie:
przodek (14 sty 2017, o 21:02)
Ocena: 12.5%
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Zespół Szkół Technicznych

#5

Post autor: be-good »

Niemieckie budynki szkolne w BYŁEJ Polsce :pala
Znowu zastrzegam, że mogę coś mylić, ale tzw boisko harcerskie należało tez do Niemieckiego Towarzystwa Turystyczno Sportowego w mieście TCZEW, którego znaczek w awatarze ma Karas79 :scratch
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Zespół Szkół Technicznych

#6

Post autor: zet48 »

Plany parteru i piętra ...również z opisanego wcześniej pisma :ok
Załączniki
parter.jpg
parter.jpg (1.73 MiB) Przejrzano 4061 razy
parter.jpg
parter.jpg (1.73 MiB) Przejrzano 4061 razy
piętro.jpg
piętro.jpg (945.47 KiB) Przejrzano 4061 razy
piętro.jpg
piętro.jpg (945.47 KiB) Przejrzano 4061 razy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Big Zbig
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 681
Rejestracja: 30 sty 2011, o 23:08
Znajomość języków obcych: rosyjski i niemnożko niemiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Zespół Szkół Technicznych

#7

Post autor: Big Zbig »

Tak się składa,że jestem jednym z absolwentów tej szkoły (z rocznika 1963-1968).Klasa nasza była drugą od chwili powołania Technikum Mechanicznego w 1962 roku. Pierwszy i drugi rok uczyliśmy się w budynku Zasadniczej Szkoły Zawodowej(Metalowej), zwanej trochę pogardliwie, zwłaszcza przez uczniów obu ówczesnych liceów "młotkami". Nazwa ta wzięła się chyba stąd , iż pierwszą pracą na warsztatach szkolnych było ręczne piłowanie młotka z przydzielonego kawałka stali, co wcale nie było sprawą łatwą, gdyż instruktorzy mieli bardzo rygorystyczne wymagania co do dokładności wykonania. Dotyczyło to również dziewcząt, które również uczyły się w tej szkole ( z naszej klasie też było kilka ).Nie było dla nich taryfy ulgowej, a wręcz niektórzy wykładowcy dawali do zrozumienia, że nauka dziewcząt w tego typu szkole,to pomyłka. Naukę w trzeciej jklasie ( od września1965r ) rozpoczęliśmy w budynku na ulicy Parkowej, gdzie oprócz nas , na parterze funkcjonowała jakiś czas Szkoła Maszynistek Biurowych , oraz Szkoła Gastronomiczna (tak zwane "klopsy").Tyle na razie . Jak odnajdę zdjęcia z tych czasów , to je dołączę. Nie omieszkam dodać,że w owym czasie wszyscy uczniowie musieli nosić jednolite mundury, które prezentowały się okazale na tle innych tczewskich szkół. Podobne były do mundurów, jakie nosili uczniowie elitarnego w tamtym czasie Technikum Budowy Okrętów w Gdańsku (Konradinum).
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Zespół Szkół Technicznych

#8

Post autor: zet48 »

Również jestem absolwentem tej szkoły (rocznik 2003-2006) ...często ją odwiedzam :lol:
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Big Zbig
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 681
Rejestracja: 30 sty 2011, o 23:08
Znajomość języków obcych: rosyjski i niemnożko niemiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Zespół Szkół Technicznych

#9

Post autor: Big Zbig »

No widzisz Kolego ,jaki świat jest mały. Wracając do mojego poprzedniego postu, zastosowałem pewien skrót myślowy, dla mnie oczywisty , natomiast dla młodszego pokolenia już nie bardzo. Chodzi mianowicie o Zasadniczą Szkołę Zawodową w której budynku rozpoczęło swoją działalność Technikum Mechaniczne. Mieściła się ona przy ulicy Sobieskiego 10 , wraz z warsztatami szkolnymi . Obecnie obiekty te po generalnym remoncie służą jako baza dydaktyczna Ochotniczych Hufców Pracy oraz Centrum Szkolenia Zawodowego. W piwnicy, gdzie kiedyś znajdował się magazyn sprzętu sportowego od niedawna swoją siedzibę ma Zarząd Powiatowy Ligi Obrony Kraju oraz Koło Miejskie LOK, którego członkowie w głównej mierze przyczynili się do adaptacji tego pomieszczenia.To by było na tyle,jak mawiał
profesor Stanisławski, wykładający przed laty mniemanologię stosowaną.
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Zespół Szkół Technicznych

#10

Post autor: zet48 »

W budynkach na Sobieskiego do dziś uczniowie ZST mają zajęcia praktyczne :ok
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
ODPOWIEDZ