
Świecką warownię w widłach Wdy i Wisły zbudowali Krzyżacy w latach 1335 - 1350, ale niektóre prace trwały do końca XIV wieku. Założenie składało się z zamku wysokiego i przedzamcza.
Zamek właściwy powstał na rzucie kwadratu o boku 51 metrów. Z zaplanowanych czterech skrzydeł powstały dwa - północne i wschodnie. Obwód zamknięto murami kurtynowymi z krenelażem i gankami. W czterech narożach usytuowano okrągłe baszty. Największa z nich stanęła w narożu północno - zachodnim. Bergfried (czyli wieża ostatniej obrony) o wysokości 35 i średnicy 10 metrów zwieńczono krenelażem z machikułami.
Zamek był strategiczną twierdzą, a jego komtur stal wysoko w zakonnej hierarchii. Warownia została zrujnowana podczas potopu szwedzkiego, a pod koniec XVIII wieku władze pruskie zezwoliły na jego częściowa rozbiórkę. Do dzisiaj zachowało się skrzydło północne i bergfried.
Proszę nie regulować odbiorników - wieża świeckiego zamku rzeczywiście jest trochę krzywa. Jak podaje Vykypedia , przeprowadzone w sierpniu 2008 ro. pomiary, wykazały, że wieża odchylona jest od pionu w kierunku zachodnim o 106 cm, przy wysokości wynoszącej 34,73m. Tym samym wieża zamku krzyżackiego w Świeciu, jest najwyższą krzywą wieżą w Polsce, na szczyt której mogą wejść turyści.