Promocja książki IPN o zbrodniarzach komunistycznych

Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Promocja książki IPN o zbrodniarzach komunistycznych

#1

Post autor: be-good »

Obrazek

1 grudnia o godz. 18.00 w Fabryce Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4 w Tczewie odbędzie się promocja albumu Roberta Chrzanowskiego, Daniela Czerwińskiego, Krzysztofa Filipa, Waldemara Kowalskiego i Marcina Węglińskiego pt. Mapa terroru. Śladami zbrodni komunistycznych w województwie gdańskim (1945-1956), który ukazał się pod red. Karola Nawrockiego w 2016 roku. Publikacja została wydana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.

„Mapa terroru. Śladami zbrodni komunistycznych w województwie gdańskim 1945-1956” pokazuje nie tylko więzienie na Kurkowej, ale także inne miejsca powojennej kaźni, kojarzone z UBP i Informacją Wojskową - w Gdańsku, Gdyni czy Sopocie, ale i w Bytowie, Elblągu, Kartuzach, Kościerzynie, Kwidzynie, Lęborku, Malborku, Miastku, Nowym Dworze Gdańskim, Pruszczu Gdańskim, Pucku, Sławnie, Słupsku, Starogardzie Gdańskim, Sztumie, Tczewie i Wejherowie. Rozdział „Przed czerwoną Temidą” ukazuje „wymiar sprawiedliwości” w pierwszej powojennej dekadzie na Pomorzu Gdańskim - w rzeczywistości wymiar niesprawiedliwości i zbrodni na najlepszych Polakach, którzy tak jak „Inka” chcieli się zachować „jak trzeba”; złowrogą Wojskową Prokuraturę Rejonową i Prokuraturę Marynarki Wojennej, które tylko nominalnie były polskie, a w rzeczywistości przygotowywały grunt pod zbrodnie sądowe; Wojskowy Sąd Rejonowy i Sąd Marynarki Wojennej, w których wyroki ferowali nie sędziowie, lecz UB i Informacja Wojskowa.
W tej wędrówce po pomorskiej Golgocie poznamy areszty i więzienia karno-śledcze, miejsca męczeństw Polaków wiernych „świętej sprawie”. Warte szczególnej uwagi są rozdziały autorstwa oficera więziennictwa, od lat współpracującego z gdańskim oddziałem IPN, mjr. Waldemara Kowalskiego, który jak nikt na Pomorzu poznał tajemnicę „dołów kryjomych”, czyli miejsc pochówków, a raczej miejsc tajnego pogrzebania naszych bohaterów.
Dr Jarosław Szarek, Prezes IPN (fragment wstępu)
http://www.ipn.gov.pl
ODPOWIEDZ