http://tczew.naszemiasto.pl/artykul/poz ... id,tm.html




No niestety...LukaszB pisze:To był ten zabytkowy Ganz




http://nakolei.pl/component/k2/item/572 ... do-remontuCztery zabytkowe pojazdy i maszyny kolejowe zostaną wyremontowane przez Polskie Naukowe Towarzystwo Kolejowo-Techniczne.
Towarzystwo naprawi o odnowi lokomotywę spalinowa SM 30, parowóz TY2, parowóz bezpaleniskowy 1U i żuraw EDK 1000. Zostały one już przewiezione z Tczewa do Gliwic, gdzie zostaną wyremontowane i odnowione. Potem trafią do muzeum, ale lokomotywa SM 30 i parowóz TY2 będą też ciągnąć zabytkowe pociągi z turystami.

Do niedawna żuraw ten był w pełni sprawny (zresztą z tego co mi wiadomo, nadal jest), i służył on jako pociąg ratunkowy na co dzień stacjonujący w Tczewie. Dobrą wiadomością jest że zostanie on zachowany dla następnych pokoleń, zła to że kolejny tczewski zabytek (po Oi2-29 z Zajączkowa) opuszcza Tczew, a plany muzeum gdzieś przepadły. Szkoda.Numer fabryczny 7. Zbudowany został w zakładach SM Kirow Leipzig w NRD. Jest on jednym z pierwszych wyprodukowanych żurawi tego typu. Od seryjnie produkowanych żurawi różni się nadwoziem oraz odmiennym olinowaniem. Egzemplarz ten jako odmienny konstrukcyjnie stanowi cenny historycznie eksponat.

Kurs rewidentów wagonów kolejowych Tczew 1938, przedstawiam kolejne zdjęcie ze zbiorów rodzinnych być może ostatnie jakie się zachowało
.Mój dziadek Alfons Zielinski 4 ty z góry po prawej stronie. Pozdrawiam wszystkich miłośników blogu Dawny Tczew.
