Autorzy obecnego gryfa

Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Autorzy obecnego gryfa

#41

Post autor: LukaszB »

Słowo Pomorskie 2 czerwca 1937 :)
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 395
Rejestracja: 4 lut 2011, o 15:33
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Kontakt:

Re: Autorzy obecnego gryfa

#42

Post autor: Michał »

Odkopując stary wątek. Siedziałem sobie dziś na pewnym spotkaniu i wertowałem (przeczytaną już wcześniej) najnowszą książkę K. Ickiewicza i doznałem olśnienia. Na sztandarze 2 batalionu strzelców nadanym mu w 25 marca 1938 roku znajdował się przecież (w lewym dolnym rogu) herb Tczewa. Na zachowanych (czarno-białych ilustracjach) znajdujący się na nim gryf wydaje się raczej czerwony niż złoty...

Sztandar się nam co prawda nie zachował (acz nie jestem pewien, czy gdzieś nie ma jego dobrej jakości fotografii), ale w necie znaleźć można wiele ciekawych rzeczy. Chwila guglania i objawił mi się proporzec pamiątkowy, wyhaftowany na wzór sztandaru (kto wie, czy nie z okazji jego nadania w marcu 1938 roku). Maleństwo o wymiarach 12,5 centymetra, poszło na aukcji parę lat temu za ponad siedem tysięcy. Ale zdjęcia wiszą do dziś a na tych zdjęciach taki oto herb:
herb Tczewa.jpg
herb Tczewa.jpg (22.65 KiB) Przejrzano 3773 razy
herb Tczewa.jpg
herb Tczewa.jpg (22.65 KiB) Przejrzano 3773 razy
Na pewno nie jest to herb zatwierdzony decyzją Warszawy półtora roku później. Jest to praktycznie na pewno wersja z 1937 roku (po zmianie barw). Praktycznie, bo haftowanie sztandaru chwilę musiało trwać, a od jego ukończenia do imprezy nadania też pewnie nie doszło na drugi dzień, więc z dużym prawdopodobieństwem mamy tutaj do czynienia z oficjalnym herbem miasta z drugiej połowy 1937 roku...

A tutaj link do źródła:
https://onebid.pl/pl/auction/22/lot/936 ... ztalcie-zb
Za ten post autor Michał otrzymał podziękowania (total 2):
LukaszB (28 wrz 2019, o 10:51) • niespokojna66 (28 wrz 2019, o 17:13)
Ocena: 25%
ODPOWIEDZ