Cmentarz choleryczny (?) w Knybawie


Autor Tematu
Wałasz
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 251
Rejestracja: 15 lis 2012, o 08:51
Podziękował;: 218 razy
Otrzymał podziękowań: 301 razy
Kontakt:

Cmentarz choleryczny (?) w Knybawie

#1

Post autor: Wałasz »

W "Słowniku Geograficznym Państwa Polskiego" (T.1, Z.4, s. 60-61), pod hasłem "Bałdowo" można znaleźć informację, że we wsi istnieją cmentarze: ewangelicki, katolicki (prawdopodobnie choleryczny) oraz stare cmentarzysko. Pierwszy to najpewniej cmentarz koło dawnego majątku (por. viewtopic.php?t=391&start=40#p56573). W odniesieniu do pozostałych dwóch informacje nie są do końca ścisłe, ponieważ nie wiadomo, czy autorzy przypadkiem nie mają na myśli cmentarza żydowskiego na Czyżykowie oraz cmentarza w Knybawie przy Dryboku - obydwa blisko granicy z Bałdowem. O knybawskim miejscu pochówku warto napomnieć, bo wszystko wskazuje na to, że zostało zupełnie niemal zapomniane, a tymczasem cmentarz ten jest wyraźnie zaznaczony na arkuszach geodezyjnych.

Cmentarz-Knybawa.jpg

Jeśli jest to faktycznie cmentarz choleryczny, mógł powstać już w latach 30. XIX w., kiedy w Tczewie i okolicznych wsiach szalała epidemia cholery. Wymaga głębszego zbadania odnośnie zachowanych nagrobków itp. W tym miejscu są jeszcze ślady stanowisk bojowych z czasów II wojny światowej. @ŁukaszB, możesz zamieścić zdjęcia i dodać kilka słów komentarza (co tam jest, sposób dojazdu itp.)?
Za ten post autor Wałasz otrzymał podziękowanie:
mirza3 (27 cze 2021, o 17:15)
Ocena: 12.5%
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7968
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 628 razy
Otrzymał podziękowań: 544 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Cmentarz choleryczny (?) w Knybawie

#2

Post autor: LukaszB »

Z @be-good chcieliśmy zrobić mały rekonesans przed wyprawą, ale przeprowadziliśmy prawdziwe "rozpoznanie bojem" ;) Dojście na cmentarz jest możliwe z dwóch stron - od cmentarza Żydowskiego duży skok przez Drybok, na który się nie zdecydowaliśmy :whistle albo przez pole od strony domów na Knybawie. To drugie było znacznie łatwiejsze, tym bardziej że rolnicy w pozostawili w zbożu wąskie pasy nieobsiane.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Wokół cmentarza rosną drzewa - krzaki mocno broniące dostępu.
4.jpg
5.jpg
Pod nimi jest mało zieleni, ale w wolnych miejscach trawa po pas.
6.jpg
7.jpg
Zauważyliśmy trzy kamienie, dwa dołki strzeleckie ale bez jakichkolwiek oznaczeń. Trzeba będzie się tam wybrać na wiosnę lub jesienią, jak przyroda przestanie bronić dostępu do cmentarza
Załączniki
8.jpg
Za ten post autor LukaszB otrzymał podziękowania (total 2):
Wałasz (29 cze 2021, o 09:05) • mirza3 (11 lip 2021, o 19:07)
Ocena: 25%
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ