Kładka na ul. Gdańskiej

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Cez
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 490
Rejestracja: 8 sie 2012, o 21:11
Lokalizacja: Tczew Suchostrzygi
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 95 razy
Kontakt:

Re: Kładka na ul. Gdańskiej

#21

Post autor: Cez »

Zastanawia mnie nadal data budowy tej kładki. Chyba mam rozwiązanie.

Łącznice kolejową zbudowano w 1880 roku i wówczas chyba było tak jak pisał ŁukaszB viewtopic.php?p=29783#p29783 , ludzie przejezdzali i przechodzili po prostu po torach. Stąd na mapie viewtopic.php?p=28777#p28777 z 1884 roku widzimy normalna droge o zwykłej szerokosci.

Nastepnie na mapie z 1898 roku widzimy juz kladke. Dokladnie w tym roku ruszyła budowa pierwszych budynków przy Sobieskiego. Wówczas byc moze przez coraz wiekszy ruch pociagów, postanowiono wybudowac kladke dla pieszych nad łącznica, a ruch na Gdańsk puscic ulica Sobieskiego. Informacje z roku 1912 mowia o tym, ze zachodziła potrzeba wymiany kładki pieszej na wiadukt, ale nie udalo sie tego dokonac az do lat 90-tych. Wiec wychodzi na to, ze w momencie demontazu kładka miała juz około stu lat. Czemu ok. 1898 roku wstawiono kladke pieszą, ktora nastepnie chciano wymienic na wiadukt, a nie od razu wiadukt? Nie mam pojecia...
Awatar użytkownika

niespokojna66
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 1593
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:37
Podziękował;: 342 razy
Otrzymał podziękowań: 379 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Kładka na ul. Gdańskiej

#22

Post autor: niespokojna66 »

Cez pisze: Czemu ok. 1898 roku wstawiono kladke pieszą, ktora nastepnie chciano wymienic na wiadukt, a nie od razu wiadukt? Nie mam pojecia...
Może po prostu dlatego,że wtedy nikt nie przewidywał za sto lat takiego natężenia ruchu samochodów ;)
Naj­piękniej­szych chwil w życiu nie zap­la­nujesz. One przyjdą same../P.Bosmans/
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Kładka na ul. Gdańskiej

#23

Post autor: zet48 »

Cez pisze:(...) ok. 1898 roku wstawiono kladke pieszą (...)
Ciekawy zbieg dat :lol: Dokładnie w 1998 roku, czyli 100 lat po zbudowaniu pierwszej kładki zostaje oddany wiadukt 800-lecia
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Kładka na ul. Gdańskiej

#24

Post autor: be-good »

Cez pisze: ... Nastepnie na mapie z 1898 roku widzimy juz kladke...
Ten fragment corocznego sprawozdania Rady Miejskiej potwierdza oddanie kładki łączącej Stare i Nowe Miasto wiosną 1898 roku:
KŁADKA.JPG
KŁADKA.JPG (114.89 KiB) Przejrzano 4080 razy
KŁADKA.JPG
KŁADKA.JPG (114.89 KiB) Przejrzano 4080 razy
Awatar użytkownika

Cez
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 490
Rejestracja: 8 sie 2012, o 21:11
Lokalizacja: Tczew Suchostrzygi
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 95 razy
Kontakt:

Re: Kładka na ul. Gdańskiej

#25

Post autor: Cez »

Oo! Niezle. Czyli to zapewne nie jest zbieg okolicznosci, że w tym samym roku budowano ul. Sobieskiego. Na pewno było to jakos ze soba połączone. W tym tekscie po niemiecku nie ma podanych powodów otwarcia kładki?
Awatar użytkownika

niespokojna66
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 1593
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:37
Podziękował;: 342 razy
Otrzymał podziękowań: 379 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Kładka na ul. Gdańskiej

#26

Post autor: niespokojna66 »

Od strony Starego Miasta było takie przejście obsadzone z obu stron drzewami. Z biegiem czasu drzewa rozrosły się i niestety stanowiły niebezpieczeństwo dla przechodniów ze względu na grasujących tam łobuzów. Pamiętam, kiedy dojeżdżałam do pracy do Gdańska, to o 5 rano szłam na dworzec drżąc ze strachu (ciemno było) i przybłąkał się do mnie taki brązowy , duży pies. Poczułam się raźniej kiedy ze mną noga w nogę szedł przez kładkę a potem przepadł nagle jak kamfora :o .Dzisiaj znalazłam to zdjęcie na stronie MBP -autor Stanisław Zaczyński
Załączniki
wejście na kładkę.jpg
wejście na kładkę.jpg (215.45 KiB) Przejrzano 4045 razy
wejście na kładkę.jpg
wejście na kładkę.jpg (215.45 KiB) Przejrzano 4045 razy
Naj­piękniej­szych chwil w życiu nie zap­la­nujesz. One przyjdą same../P.Bosmans/
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Kładka na ul. Gdańskiej

#27

Post autor: Jadzia »

Widok z ul. Gdańskiej (fot. z wystawy MBP "Tczew. Metamorfozy 2"):
Kładka.jpg
Kładka.jpg (210.37 KiB) Przejrzano 4011 razy
Kładka.jpg
Kładka.jpg (210.37 KiB) Przejrzano 4011 razy
ODPOWIEDZ