Lokalizacja tunelu pod starym dworcem

Dworce; Budynki kolejowe
Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Kristoph
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 508
Rejestracja: 22 gru 2011, o 16:20
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Lokalizacja tunelu pod starym dworcem

#21

Post autor: Kristoph »

Więc, jako punkt zerowy od którego wszystko obliczałem, obrałem istniejący do dziś domek rewidentów oznaczony na czerwono.
Na niebiesko zaznaczyłem miejsca byłych peronów, a zielone kółko to miejsce, gdzie można by było pokopać nikomu nie przeszkadzając.
Na zdjęciu z satelity widzimy, że w miejscu schodów na 2 peronie jest jakaś betonowa klapa.
Dalej, bliżej ul. Za Dworcem widać klapę studni - mam nadzieję, że tunel nie służy za kanał.
miejsce przejścia.jpg
miejsce przejścia.jpg (249.16 KiB) Przejrzano 1796 razy
miejsce przejścia.jpg
miejsce przejścia.jpg (249.16 KiB) Przejrzano 1796 razy
Zrobiłem także szkic przejścia (przerysowałem z planu) z tolerancją szerokości peronów w stosunku do przejścia.
Przejście miało szerokość ⅔ peronu. Ilość schodów nie jest mi znana. Wyjścia na perony były w kierunku miasta, a przy dworcu w obu kierunkach.
Wszystkie schody miały po jednym spoczniku.
Teraz zostało tylko, skoro paru użytkowników ma dojścia do kolejarzy, czekać, aż jakaś decyzja odkrywkowa zostanie zatwierdzona ::dawnytczew
Przejście.jpg
Przejście.jpg (38.48 KiB) Przejrzano 1796 razy
Przejście.jpg
Przejście.jpg (38.48 KiB) Przejrzano 1796 razy
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Lokalizacja tunelu pod starym dworcem

#22

Post autor: zielu »

Kristoph pisze:Teraz zostało tylko, skoro paru użytkowników ma dojścia do kolejarzy, czekać, aż jakaś decyzja odkrywkowa zostanie zatwierdzona
Przy (i pod) uczęszczanym, strategicznie ważnym szlakiem kolejowym? :nea
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Kristoph
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 508
Rejestracja: 22 gru 2011, o 16:20
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Lokalizacja tunelu pod starym dworcem

#23

Post autor: Kristoph »

No właśnie, ja też myślę że nic z tego. Ale kto wie, może się pomysł jakimś władzom kolejowym spodoba.
- mam na myśli przy, a nie pod :scratch
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Lokalizacja tunelu pod starym dworcem

#24

Post autor: Jadzia »

W sprawie tunelu:

Budynek stacyjny, też z żółtej cegły, mieścił w sobie kasy biletowe, ekspedycję i przechowalnię bagażu, biura i kasy wypłat oraz kiosk z gazetami i słodyczami. W tym kiosku można było też kupić niektóre zagraniczne gazety. Tam kupowałem sobie francuski tygodnik. Przechodząc korytarzem dalej, wchodziło się do restauracji, poczekalni i baru. Stąd było też wyjście na bydgoski peron. W lewo od wyjścia wchodziło się do tunelu prowadzącego na perony: gdański i malborski. W tym tunelu odbywała się odprawa celna i paszportowa.

"Kociewski Magazyn Regionalny" nr 32, 2001 r. - Czesław Knopp "Miasto mojej młodości".

Byłem bardzo wyczerpany. Po dopiero skończonej odprawie pociągu, przeszedłem do kancelarii punktu kontrolnego, który mieścił się w tunelu pod dworcem, gdzie odbywały się odprawy pasażerskie udających się z miasta na peron, a zdążających na pociągi do Gdańska.

"Kociewski Magazyn Regionalny" nr 7, 1989 r. - Walenty Ponicki "Wojenny pamiętnik".
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Kristoph
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 508
Rejestracja: 22 gru 2011, o 16:20
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Lokalizacja tunelu pod starym dworcem

#25

Post autor: Kristoph »

Jadzia pisze:W sprawie tunelu:

Budynek stacyjny, też z żółtej cegły, mieścił w sobie kasy biletowe, ekspedycję i przechowalnię bagażu, biura i kasy wypłat oraz kiosk z gazetami i słodyczami. W tym kiosku można było też kupić niektóre zagraniczne gazety. Tam kupowałem sobie francuski tygodnik. Przechodząc korytarzem dalej, wchodziło się do restauracji, poczekalni i baru. Stąd było też wyjście na bydgoski peron. W lewo od wyjścia wchodziło się do tunelu prowadzącego na perony: gdański i malborski. W tym tunelu odbywała się odprawa celna i paszportowa.

"Kociewski Magazyn Regionalny" nr 32, 2001 r. - Czesław Knopp "Miasto mojej młodości".
Prześledziłem drogę tego pana - i wzystko się zgadza
Wynika z tego, że dobrze wyliczyłem usytuowanie tunelu yes
::dawnytczew ::dawnytczew ::dawnytczew ::dawnytczew ::dawnytczew
Załączniki
usytuowanie przejścia.jpg
usytuowanie przejścia.jpg (377.37 KiB) Przejrzano 1833 razy
usytuowanie przejścia.jpg
usytuowanie przejścia.jpg (377.37 KiB) Przejrzano 1833 razy
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Lokalizacja tunelu pod starym dworcem

#26

Post autor: zet48 »

W opisie podanym przez Jadzię czytamy o peronie Bydgoskim ...Ty przedstawiłeś tunel na peronie Gdańskim.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Kristoph
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 508
Rejestracja: 22 gru 2011, o 16:20
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Lokalizacja tunelu pod starym dworcem

#27

Post autor: Kristoph »

W opisie czytamy, że było wyjście na peron Bydgoski, ale Bydgoski peron nie posiadał przejścia
Tak też twierdzi mój tato naoczny świadek, który chodził po tym dworcu. Przejście było tylko jedno na perony Gdańskie.
Jeszcze kilka lat po wojnie przejście funkcjonowało - po mimo że dworzec już nie istniał.
W lewo od przejścia Gdańskiego rzeczywiście były schody do tunelu - tak wynika z planu, który znajduje się w naszym Tczewskim UM
Więc, jeżeli z przejścia Bydgowskiego szło się w lewo do tunelu, to musiał on iść pod dworcem w kierunku peronów Gdańskich ?? :scratch
usytuowanie przejścia 2.jpg
usytuowanie przejścia 2.jpg (417.3 KiB) Przejrzano 1821 razy
usytuowanie przejścia 2.jpg
usytuowanie przejścia 2.jpg (417.3 KiB) Przejrzano 1821 razy
Ale jest jeszcze jedna sprawa do rozgryzienia. Może autor cytatu Jadzi pomylił się trochę z kierunkiem, bo
forumowicz gawronektcz zamieścił w swoim poście ciekawy załącznik, który pozwolę sobie jeszcze raz zamieścić, bo to bardzo ważne
gdzie widzimy peron Bydgoski z przejściem ?? z za nim ubikacje męską i żeńską (kolejność pasuje) ale to od wyjścia w PRAWO a nie w LEWO
peron.jpg
peron.jpg (264.88 KiB) Przejrzano 1821 razy
peron.jpg
peron.jpg (264.88 KiB) Przejrzano 1821 razy
Więc proszę o pomoc :help w rozgryzieniu tej hipotezy
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Lokalizacja tunelu pod starym dworcem

#28

Post autor: zet48 »

Hipoteza z przejściem pod budynkiem dworca nie ma sensu ...przecież drogę z peronu bydgoskiego na gdański można pokonać szybszą (i mniej męczącą niż schody - szczególnie gdy ma się przy sobie bagaż) trasą przez budynek. Chyba że w tunelu były posterunki rewizyjne dla podróżujących na Bałtyk.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Kristoph
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 508
Rejestracja: 22 gru 2011, o 16:20
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Lokalizacja tunelu pod starym dworcem

#29

Post autor: Kristoph »

No nie wiem.
Czyli mamy błąd w cytacie Jadzi, albo przejście pod budynkiem było, co pokazuje fotka.
Hale rewizyjne mogły być zaadoptowane z piwnicy (poczekalni, restauracji, bufetu) :scratch
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Lokalizacja tunelu pod starym dworcem

#30

Post autor: zet48 »

W takim razie tunel pod dworcem mógł przebiegać tylko w tym miejscu ...to wyjaśnia też gdzie stał fotograf, który wykonał zdjęcie jakie dodał Gawronektcz.
Załączniki
1.jpg
1.jpg (199.64 KiB) Przejrzano 1832 razy
1.jpg
1.jpg (199.64 KiB) Przejrzano 1832 razy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
ODPOWIEDZ