Okupacja szwedzka

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Okupacja szwedzka

#11

Post autor: Jadzia »

be-good pisze:Koledzy z FFKa potwierdzili mi, że za tydzień na własne gały zobaczę autentyczne podziurawione podczas "tczewskiej bitwy" fatałaszki szwedzkiego króla - okupanta w założonym przez niego najstarszym muzeum Szwecji, sztokholmskiej zbrojowni :)
Obrazek
Lucky you :) Kiedy gościłam w Sztokholmie, "fatałaszki" były niedostępne - podobno w konserwacji były viewtopic.php?f=110&t=409&start=90#p42876
:cray2
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Okupacja szwedzka

#12

Post autor: be-good »

Dwa tygodnie temu razem z siostrzeńcem zwiedzaliśmy Sztokholm; w tematyce okołotczewskiej można znaleźć tam kilka fajnych fantów i informacji... :tczew

:pilot http://livrustkammaren.se/en :pilot https://pl.wikipedia.org/wiki/Livrustkammaren
W pierwszej sali Królewskiej Zbrojowni pierwsza gablota zawiera... :whistle :pilot
DSC04654edited.JPG
(Obok koletu kurduplowatego króla eksponowany jest, jak widać, wypchany okazały egzemplarz tczewianina :naughty ).
DSC04652edited.JPG
Ja po szwedzku yhy... :twiddle słaaabo, więc poprosiłem o pomoc kolegów z wojska- Livrustkammaren napisali :mail :
trans.jpg
Ja to mogę wszystko wytłumaczyć... :nose :

Kostiumy noszone przez Króla podczas Kampanii Polskiej w 1627 roku
1. Podczas szturmowania twierdzy Kleinwerder w pobliżu Gdańska w nocy 23-24 maja 1627, Król został trafiony w prawe biodro kulą (lecącą) z tyłu. Nosił jedwabną kurtkę srebrnego koloru oraz szare bryczesy z sukna. Dziura po kuli jest widoczna obok prawego zewnętrznego szwu bryczesów.
2. Będąc na zwiadzie (rekonesansie) w Tczewie 1 lipca, Król starł się z polskim kawalerzystą i podczas potyczki głowica jego broni została strzaskana.
3. W potyczce w pobliżu Tczewa 8 sierpnia Król, nosząc skórzany kabat oraz bryczesy z hiszpańskiego sukna, został zraniony przez kulę pomiędzy szyją a prawym ramieniem. Kula utknęła tam na stałe i Król nigdy więcej nie mógł już nosić zbroi.
4. Według tradycji Król Gustaw Adolf zdobył tą szablę wraz z pochwą na polskim jeźdźcu przed bitwą pod Tczewem.

I te wszystkie "tczewskie" gadżety eksponowane są na samym wejściu do najstarszego szwedzkiego muzeum :ok ...

unnamed.jpg
Za ten post autor be-good otrzymał podziękowania (total 4):
Jadzia (3 lut 2017, o 20:30) • riot (3 lut 2017, o 22:36) • zunia (3 lut 2017, o 23:17) • mirza3 (12 lut 2017, o 22:54)
Ocena: 50%

krzysiaczek84
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 42
Rejestracja: 8 lut 2015, o 01:19
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 32 razy
Kontakt:

Re: Okupacja szwedzka

#13

Post autor: krzysiaczek84 »

Okładka gry planszowej o Gustawie Adolfie z przywołaną bitwą pod Tczewem 1627.
aab1d45829f97e357a11dc48aafed76e--thirty-years-war-gustav-adolf.jpg
Rycina koletu Gustawa Adolfa z bitwy pod Tczewem
IMG_0287.jpg
Ostatnio zmieniony 8 mar 2019, o 20:15 przez Jadzia, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Mamy 3 h na edycję postu
ODPOWIEDZ