Kaplica Pamięci Kombatantów

Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Kaplica Pamięci Kombatantów

#1

Post autor: be-good »

W nawiązaniu do: http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 339#p10339" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrazek

To bardzo ciekawy post z kilku powodów, po pierwsze szkic z kościołem dominikańskim poprzez datowanie potwierdza to, o czym pisałem w poście:
viewtopic.php?p=9641#p9641" onclick="window.open(this.href);return false; - B.T.D. był w Tczewie jako dojrzały człowiek w okresie niemieckiej okupacji.
A naprawdę dużą rzeczą jest dla mnie trzeci załącznik - Krieger-Gedächtnis-Kapelle in Dirschau - Kaplica Pamięci Kombatantów (dosł. Bojowników) w Tczewie.
Tak jak w każdym pruskim mieście musiały gdzieś się znajdować miejsca pamięci po poległych żołnierzach.
Widzimy tu po lewej tablicę w kształcie odwróconej herbowej tarczy z widocznym krzyżem - oczywista symbolika militarna. We wnęce widzimy pięć tablic (przypuszczalnie było ich więcej), obstawiam że to lista nazwisk i rang poległych (takie same zestawienia pojawiły się w naszych kościołach po II wojnie światowej).
Lichtarze ze zwierciadłami, ławeczki przy ścianach i spore kamienne płyty na podłodze oczywiście przywodzą na myśl budynek sakralny (ALE JAKI?)
Podpowiedzią mogą być nietypowe półowalne okna z "półrozetami" - ale w tej chwili nie kojarzę lokalizacji tych tablic... :scratch
Nie znamy datowania tego rysunku, ale zastanawiam się, czy czyjaś ręka nie usunęła jakiegoś wstydliwego pradawnego kanciastego symbolu z tablicy po lewej... :facepalm
Ostatnio zmieniony 17 sie 2011, o 20:29 przez be-good, łącznie zmieniany 1 raz.

emka
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 78
Rejestracja: 10 lut 2011, o 11:26
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Kaplica Pamięci Kombatantów

#2

Post autor: emka »

be-good pisze:To bardzo ciekawy post z kilku powodów, po pierwsze szkic z kościołem dominikańskim poprzez datowanie potwierdza to, o czym pisałem w poście:
viewtopic.php?p=9641#p9641" onclick="window.open(this.href);return false; - B.T.D. był w Tczewie jako dojrzały człowiek w okresie niemieckiej okupacji.
A naprawdę dużą rzeczą jest dla mnie trzeci załącznik - Krieger-Gedächtnis-Kapelle in Dirschau - Kaplica Pamięci Kombatantów (dosł. Bojowników) w Tczewie.
Tak jak w każdym pruskim mieście musiały gdzieś się znajdować miejsca pamięci po poległych żołnierzach.
Widzimy tu po lewej tablicę w kształcie odwróconej herbowej tarczy z widocznym krzyżem - oczywista symbolika militarna. We wnęce widzimy pięć tablic (przypuszczalnie było ich więcej), obstawiam że to lista nazwisk i rang poległych (takie same zestawienia pojawiły się w naszych kościołach po II wojnie światowej).
Lichtarze ze zwierciadłami, ławeczki przy ścianach i spore kamienne płyty na podłodze oczywiście przywodzą na myśl budynek sakralny (ALE JAKI?)
Podpowiedzią mogą być nietypowe półowalne okna z "półrozetami" - ale w tej chwili nie kojarzę lokalizacji tych tablic... :scratch
Dla uczczenia pamięci ofiar I wojny światowej umieszczono w kościele św. Jerzego na specjalnej tablicy pamiątkowej nazwiska trzystu poległych ewangelików (Korthals, Chronick des Kreises Dirschau, s. 203 lub 204) - taką notkę znalazłam w swoich domowych notatkach. Jak tylko będę miała dostęp do wspomnianej książki, to postaram się doczytać i to wyjaśnić.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Kaplica Pamięci Kombatantów

#3

Post autor: be-good »

Czyżby to była ta północna nisza / wnęka?
Załączniki
krieger.jpg
krieger.jpg (109.3 KiB) Przejrzano 1987 razy
krieger.jpg
krieger.jpg (109.3 KiB) Przejrzano 1987 razy
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Kaplica Pamięci Kombatantów

#4

Post autor: LukaszB »

be-good pisze:Czyżby to była ta północna nisza / wnęka?
Tylko czy we wnęce nie powinno być dwóch/trzech okien? To niekoniecznie musiałbyć kościół. Widywałem takie tablice też w ratuszach
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Kaplica Pamięci Kombatantów

#5

Post autor: be-good »

LukaszB pisze:Tylko czy we wnęce nie powinno być dwóch/trzech okien? To niekoniecznie musiałbyć kościół. Widywałem takie tablice też w ratuszach
No, ale opis mówi o Kaplicy. Ale te okna (lub imitacje okien) pomogą w ustaleniu (lub odrzuceniu) miejsca jej lokalizacji.
A jak wygląda sprawa kaplicy luterańskiej 100 metrów od Kriegerdenkmal i przy samym cmentarzu? Zauważcie, że wtedy (chyba się nie mylę?) nie miała rangi świątyni, w której regularnie odbywały się nabożeństwa?

emka
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 78
Rejestracja: 10 lut 2011, o 11:26
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Kaplica Pamięci Kombatantów

#6

Post autor: emka »

Zgadza się. To była kaplica cmentarna. Dopiero po drugiej wojnie światowej zaczęła spełniać dodatkowe ""funkcje" - w 1960 roku, jak podaje J. Domasłowski (Domasłowski J. , Katolikom ołtarz, ewangelikom ambona – luteranie w Tczewie i na Kociewiu, „ Zwiastun Ewangelicki”, z 7 lipca 2002 r., nr 13 – 14, s. 17 – 18), odbyło się pierwsze publiczne nabożeństwo w tej kaplicy, a na własność ewangelików przeszła dopiero w 1992 r.
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Kaplica Pamięci Kombatantów

#7

Post autor: zet48 »

Emka znalazła słuszny trop ...i sądząc po słowach Be-gooda była to kaplica ewangelicka przy 30-go stycznia
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Kaplica Pamięci Kombatantów

#8

Post autor: LukaszB »

be-good pisze:
LukaszB pisze:Tylko czy we wnęce nie powinno być dwóch/trzech okien? To niekoniecznie musiałbyć kościół. Widywałem takie tablice też w ratuszach
No, ale opis mówi o Kaplicy. Ale te okna (lub imitacje okien) pomogą w ustaleniu (lub odrzuceniu) miejsca jej lokalizacji.
A jak wygląda sprawa kaplicy luterańskiej 100 metrów od Kriegerdenkmal i przy samym cmentarzu? Zauważcie, że wtedy (chyba się nie mylę?) nie miała rangi świątyni, w której regularnie odbywały się nabożeństwa?
Okna są tylko będzie kłopot ze znalezieniem tam wnęki :scratch
Jeżeli połączymy informację emki i obrazek jedyne co mi się nasuwa to prawa strona kościoła, Okno na wprost pasuje, a te po lewej to rzeczywiście atrapa (sam witraż)
EDIT: Jeżeli to nie kościół to czy mamy zdjęcie wnętrza kaplicy żeby odnaleźć ślad po wnęce?
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

emka
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 78
Rejestracja: 10 lut 2011, o 11:26
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Kaplica Pamięci Kombatantów

#9

Post autor: emka »

Wg Korthals O., Chronick des Kreises Dirschau, Bonn 1969, s. 203-204:
podrozdział: Die dritte St. Georgenkirche
Fragment tekstu:
Die Krieger-Gedächtniskapelle, die 1924 eingeweiht wurde, enthielt auf Eichentafeln 300 Namen von Gemeindenmitglieder, die im ersten Weltkrieg gefallen waren.
Obok jest szkic (ten sam, który wywołał naszą dyskusję) bez podania autora,a z następującym podpisem: Gedächtniskapelle in der evangelischen St.-Georgen-Kapelle.

Wprawdzie jedno tylko zdanie o tablicy, ale zawiera dużo informacji: uroczyście poświęcona w 1924 r., drewniana, dokładniej dębowa, zawiera nazwiska 300 członków gminy ewangelickiej, którzy zginęli w czasie pierwszej wojny światowej.

A tak przy okazji, to Korthals podaje, że w zakrystii kościoła znajdowała się tablica z wykazem proboszczów od 1602 do 1940 r.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Kaplica Pamięci Kombatantów

#10

Post autor: be-good »

Wracając do pokazanej wczoraj przez Ramzesa74 Kaplicy Pamięci Kombatantów - viewtopic.php?p=10360#p10360
- myślę że północna dobudówka do kościoła dominikańskiego jako jej (kaplicy) umiejscowienie jest wiarygodną tezą:
Przed / nad wejściem do kaplicy - coś w rodzaju zadaszenia - to mogłaby być drewniana empora, która istniała tam do II wojny światowej.
Scannen00135.jpg
Scannen00135.jpg (273.44 KiB) Przejrzano 2029 razy
Scannen00135.jpg
Scannen00135.jpg (273.44 KiB) Przejrzano 2029 razy
krieger.jpg
krieger.jpg (109.3 KiB) Przejrzano 2029 razy
krieger.jpg
krieger.jpg (109.3 KiB) Przejrzano 2029 razy
Półowalne okna zostały kilkadziesiąt lat temu zamurowane. Nie byłem wewnątrz kościoła Św. Stanisława już kilka lat, ale jeden rzut oka od wewnątrz rozwiałby wątpliwości...
001.JPG
001.JPG (303.91 KiB) Przejrzano 2029 razy
001.JPG
001.JPG (303.91 KiB) Przejrzano 2029 razy
002.JPG
002.JPG (217.06 KiB) Przejrzano 2029 razy
002.JPG
002.JPG (217.06 KiB) Przejrzano 2029 razy
003.JPG
003.JPG (261.73 KiB) Przejrzano 2029 razy
003.JPG
003.JPG (261.73 KiB) Przejrzano 2029 razy
ODPOWIEDZ