Tczewskie nazwy


AnnaK
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 83
Rejestracja: 26 mar 2011, o 15:19
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 35 razy
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#141

Post autor: AnnaK »

Przy "okazji "rozebrali slip lokalnym wodniakom(WOPR,OSP,Policja,Straż Poż. też korzystali).W Tczewie nie ma gdzie zwodować łódki.Podobno były deklaracje miasta ,że najpierw przełożą w inne miejsce, a później rozebiorą istniejący .Ale wyszło jak wyszło.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#142

Post autor: LukaszB »

LukaszB pisze: 17 lis 2016, o 13:45
treviss pisze:Mnie natomiast zastanawia gdzie ma źródło Drybok?
Odnalazłem źródło nazwy tej strugi. W Mitologii Słowian Aleksandra Gieysztora znalazłem informacje, że w XIII pod Tczewem przepływał strumień Stribog. Nazwa pochodzi o słowiańskiego bóstwa Strzybóg.

Na niemieckiej mapie z 1883 roku nasz Drybok jest zapisywany jako Drehbock czyli Koźla sztuczka ... ??
Załączniki
66698133_413091275969934_7581763127469932544_n.jpg
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

mieczy
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 589
Rejestracja: 5 mar 2011, o 12:35
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 221 razy
Otrzymał podziękowań: 101 razy
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#143

Post autor: mieczy »

LukaszB pisze: 11 lip 2019, o 16:11 Na niemieckiej mapie z 1883 roku nasz Drybok jest zapisywany jako Drehbock czyli Koźla sztuczka ... ??
Obrazek
Po rozmowie ze "STARSZYZNĄ" nikt nie potrafił wyjaśnić nazwy.
Ja znalazłem coś takiego - drehbock - obrotowy "taboret"
Moja Babcia taboret nazywała koziołkiem. [usiądź na koziołku...]
Znalazłem jeszcze coś takiego :scratch
Jedno i drugie jest obrotowe, ale jak to miałoby się do naszej strugi ? :scratch
Czy był gdzieś młyn wodny ? To ew. tłumaczyłoby nazwę - obrót.
A może próba rozszyfrowania nazwy to owa koźla sztuczka ? (zapędzenie w kozi róg ?)
Za ten post autor mieczy otrzymał podziękowanie:
LukaszB (12 lip 2019, o 10:38)
Ocena: 12.5%
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#144

Post autor: LukaszB »

Bardzo fajne przykłady :ok Mogło tez być tak, że niemiecka nazwa jest po prostu skojarzeniem z fonetyczną wymową polskiego odpowiednika Drybok.
PS. Na Strudze Subkowskiej był młyn viewtopic.php?f=102&t=383&p=39853&hilit=drybok#p39853
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#145

Post autor: LukaszB »

Kamień wisielców - głaz narzutowy w parku miejskim. Jego nazwa powstałą prawdopodobnie w latach 50., jej pochodzenie jest łatwe do wyjaśnienia :(
Zdjęcie ze zbiorów @kmbmar :hi
Załączniki
kmbrm.jpg
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#146

Post autor: LukaszB »

http://dawnytczew.pl/forum/viewtopic.ph ... 521#p58463
Ul vel Sherwood prawdopodobnie znalazło swojego nabywcę :scratch
Przy okazji artykułu pojawiło się kilka wspominek o tym miejscu :lol:

Pod ulem zawsze jakiego majstra na robotę można było znaleźć jak trza było cus naprawić najlepsi fachowcy tam zawsze siedzieli

..tyle wspomnień, ech, szkoda. Gdybym nie chał tam piwa to dziś bym to kupił , a tak d**a zbita...aczkolwiek jak by była możliwość dobudowania tarasu od strony parku to miejscówa z klimatem...

to nie jest Sherwood. Sherwood to fragment lasku umiejscowiony za tą meliną.

Zapiekanki najlepsze na świecie. Nawet na słynnym Kazimierzu w Krakowie takich nie jadłem. Najlepsza była "szefowa kuchni", którą nazywaliśmy Pani Bagietka. W dechę babka. Do tego można było łyknąć po WFie zimną "bombkę" na orzeźwienie.

Właściciele złoci ludzie ;) kilka lat mega udanej współpracy którą miło wspominam ;) spokojnego Pani Rajmundo dla Pani i Męża

Żony nie jednego z bywalcow chetnie by pusciły z dymem hehe ale UL był tyle lat i juz sie wbił w klimat starego miasta " :) Tyle ludzi poumierało przez te lata..swoja droga mordownia...Ale ja jestem za tym żeby została kto nie chciał nie chodził. normalne ceny stałe towarzystwo pogadac mozna a ile spraw zalatwic :D Ktos cos kupil ktos sprzedał :) Fajnie było szkoda.

A ile tam było "Styp" jak ktorys z bywalcow skończyl zywot na ziemskim swiecie.. zaraz po pogrzebie trzeba go było godnie opic i zapalic znicz... A Andrzejki jakie były huczne :D Swoja droga Ul pochlanal wiele dusz.. :) Siedzieli i pili w mrozie a potem kaplica ehh ale zyskał swój kult miejsce unikatowe jedyne w swoim rodzaju :P Ul terz bd mial stype ale za taka cene jeszcze długo NIKT tego nie kupi nie bac sie D: to jest wgl dzierżawa od miasta.. Pan Jozef już sto razy to sprzedawał ale ogłosenia chyba nie było.A Pani Rajka jest taka chciwa że niżj nie zjedzie. :D Ale ogolnie sa git wole jednak Jozefa :D

Załączniki
ul.jpg
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#147

Post autor: LukaszB »

LukaszB pisze: 6 paź 2020, o 06:26 Kamień wisielców - głaz narzutowy w parku miejskim. Jego nazwa powstałą prawdopodobnie w latach 50., jej pochodzenie jest łatwe do wyjaśnienia :(
Zdjęcie ze zbiorów @kmbmar :hi [/url]
Wczoraj rozmawiałem z panem, który był świadkiem znalezienia wisielca w tym miejscu :( Był to rok 1966, szli z Czyżykowa do Farynatknęli się na małe skupisko ludzi obserwujące denata. Po chwili pojawiła się wezwana milicja..
Za ten post autor LukaszB otrzymał podziękowanie:
Wałasz (27 sie 2021, o 09:09)
Ocena: 12.5%
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ