Tczewskie nazwy

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Tczewskie nazwy

#1

Post autor: LukaszB »

Mieszkańcy często nadają własne nazwy budynkom, ulicom, a czasami nawet całym dzielnicom swoich miast. Poszukajmy lokalnych "tczewskich" okresleń topograficznych i spróbujmy rozwikłać skąd się wzięły.
Kanonka - dla niezorientowanych duży plac pomiędzy torami kolejowymi, ul. Wojska Polskiego, Sobieskiego i Warsztatową. Nazwa pochodzi od Kanonen Weg, czyli z niemieckiego "droga armatnia" i swój rodowód wzięła od przemarszu przez ten teren artylerii francuskiej w 1812 roku.
Kto następny?
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

aga_piet
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 670
Rejestracja: 30 sty 2011, o 17:30
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#2

Post autor: aga_piet »

A Kozen?
Nie ma smalcu! Z dżemem są puree!
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#3

Post autor: zet48 »

To od niemieckiej nazwy tego osiedla ...niestety nie potrafię tej nazwy napisać :oops: Chyba "Kozen Fyrtel"
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#4

Post autor: LukaszB »

kozenviertel - nazwa to hybryda polsko - niemiecka. Koza (po niemiecku powinno być Ziege) i ćwiartka (ćwierć). Prawdopodobnie teren osiedla służył do wypasu kuz lub okoliczni mieszkańcy hodowali je w znacznej liczbie (albo jedno i drugie)
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#5

Post autor: LukaszB »

Świński Rynek - bulwar nadwiślański. Ktoś wie dlaczego? Ja słyszałem wersję o odbywających się tam targach rogacizny ale skąd wzięły się świnie?
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#6

Post autor: zet48 »

LukaszB pisze:Świński Rynek - bulwar nadwiślański. Ktoś wie dlaczego? Ja słyszałem wersję o odbywających się tam targach rogacizny ale skąd wzięły się świnie?
Targowano tam zwierzętami domowymi oraz płodami rolnymi.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

aga_piet
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 670
Rejestracja: 30 sty 2011, o 17:30
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#7

Post autor: aga_piet »

Skoro rogacizna, to pewnie przy okazji i świnie :)

A Abisynia? Skąd taka ładna nazwa?
Nie ma smalcu! Z dżemem są puree!
Awatar użytkownika

tczewianka
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 115
Rejestracja: 1 lut 2011, o 20:12
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#8

Post autor: tczewianka »

Nazwa Abisynia prawdopodobnie jest związana ze studniami jakie kopano na tym terenie były one płytkie a wzór wzięto z afrykańskiej Abisynii gdzie były bardzo rozpowszechnione.
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#9

Post autor: be-good »

Jest jeszcze inna geograficzna nazwa - AMERYKA w pobliżu kościoła NMP.
Moja hipoteza jest taka, że jest to nazwa przewrotna - te folwarczne zabudowania z czerwonej cegły (chyba związane ze starym wiatrakiem stojącym tam, gdzie dziś jest pomnik Papieża) ładnie mówiąc nie bardzo kojarzyły się z bogactwem zamorskiej ziemi obiecanej, a wręcz na swój sposób były jej przeciwieństwem.

No i miejscowe, popularne nazwy cieków (fonetycznie):
GRENCKA = Drybok i MILEN = Rów Młyński, o niemieckim pochodzeniu, ale bardzo ładnie spolszczone "oddolnie" przez lud, bo przecież nie są to nazwy oficjalne.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#10

Post autor: LukaszB »

tczewianka pisze:Nazwa Abisynia prawdopodobnie jest związana ze studniami jakie kopano na tym terenie były one płytkie a wzór wzięto z afrykańskiej Abisynii gdzie były bardzo rozpowszechnione.
Słyszałem 3 wersje pochodzenia nazwy Abisynia:
- wspomniane studnie
- powstanie osiedla w czasie włoskiego ataku na cesarstwo Abisynii
- pierwotnie osiedle było bardzo ubogie w zieleń. Latem wiatr pędził tumany piasku co kojarzyło się ze znaną z ówczesnych gazet pustynną Abisynią.
Wydaje się, ze wszystko mogło wpłynąć na nadanie tej nazwy osiedlu Staszica.

Ktoś wie skąd wzięła się nazwa Małpi Gaj dla terenu w pobliżu Szpitala Rehabilitacyjnego przy Wyszyńskiego /1go Maja?
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ