Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół"

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół"

#1

Post autor: be-good »

Kilkoro Forumowiczów zna to zdjęcie "z widzenia" z tegorocznego Jarmarku Dominikańskiego, ale tylko jeden zdecydował się na jego zakup (zaznaczam - nie ja! :nea ).

Aby nie naruszyć dóbr właściciela zakupionej fotografii - jestem zmuszony trochę je "podrasować" kolorowymi esami-floresami.

Któż może określić, jaką masową imprezę widzimy na tej fotografii ??
Miejsce - na północ od tzw "Białego Domku" - oryginalnie to Dom Czeladzi Katolickiej na 30 Stycznia, przemarsz na obecnym południowym krańcu działki LO nr 1.
NichtSo.JPG
NichtSo.JPG (456.69 KiB) Przejrzano 2361 razy
NichtSo.JPG
NichtSo.JPG (456.69 KiB) Przejrzano 2361 razy
Ten gimnastyczny gest w historycznej tczewskiej scenerii jest nam z tego Forum znany :nose :

Obrazek

PATRZ: http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 366#p28366

KTO NAPISZE W TEMACIE COŚ KONKRETNEGO ?? :scratch
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół"

#2

Post autor: zet48 »

Kupiec z Jarmarku chciał przekonać nas (mnie i Chrisa) że to polska uroczystość - bez przekonania. Miał tam też inne zdjęcia z tej uroczystości ...np. fotkę z mównicą, która stała przy "Białym Domku", przemawiał na niej (chyba - bo tak twierdził kupiec) burmistrz. Przy mównicy stały poczty sztandarowe - niestety nie potrafiłem rozpoznać mundurów. Za mównicą pamiętam że stał Krzyż ozdobiony kwiatami.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół"

#3

Post autor: be-good »

zet48 pisze:Kupiec z Jarmarku chciał przekonać nas (mnie i Chrisa) że to polska uroczystość - bez przekonania....
Bardzo ciekawe... :hyhy :twiddle

Poważnie, Zet :ok

Potem uzasadnię...

KTÓŻ JESZCZE COŚ WIE ??
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół"

#4

Post autor: zet48 »

Przekonywał nas, że ten gest ręki był tez polskim pozdrowieniem - lub fotograf uchwycił idealnie moment jakiegoś innego gestu ręką.
Wydaje mi się, że kupiec z Jarmarku wspominając o przemawiającym na mównicy gościu, wspomniał nazwisko burmistrza Wojczyńskiego - ale tego nie jestem pewien.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół"

#5

Post autor: be-good »

zet48 pisze:Przekonywał nas, że ten gest ręki był tez polskim pozdrowieniem .... wspomniał nazwisko burmistrza Wojczyńskiego - ale tego nie jestem pewien.
Dobrze poinformowany był... :whistle
Choć nie jestem pewien, czy w okresie, o którym myślę (po zbudowaniu Domu Czeladzi) Wojczyński był jeszcze burmistrzem :scratch .

A co do polskiego machania łapkami... :nose :

[BBvideo 425,350][/BBvideo]

P.S. Cytowane przeze mnie powyżej treści MOCNO nie układają się z moimi poglądami :nea ...

Obrazek

viewtopic.php?p=34442#p34442
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół"

#6

Post autor: zet48 »

Dom Czeledzi Katolickiej zbudowano w latach 20-tych, zdjęcie więc musi pochodzić z okresu międzywojennego - Stefan Wojczyński był burmistrzem na 100% w roku 1932, świadczą o tym dokumenty bankowe. Wojczyński mógł być burmistrzem do roku 1936 ...wtedy to 26 maja 1936 roku na burmistrza Tczewa wybrano Wiktora Jagalskiego.

Obrazek
Obrazek
viewtopic.php?p=38689#p38689
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół"

#7

Post autor: LukaszB »

be-good pisze:A co do polskiego machania łapkami... :nose :
.. było dosyć popularne (zdj. forum IOH). Wita się tak krakowska Wisła i do flagi hołd oddawali harcerze
1204739642_pu.i.wp.pl.jpg
1204739642_pu.i.wp.pl.jpg (143.59 KiB) Przejrzano 2340 razy
1204739642_pu.i.wp.pl.jpg
1204739642_pu.i.wp.pl.jpg (143.59 KiB) Przejrzano 2340 razy
1204739726_pu.i.wp.pl_1.jpg
1204739726_pu.i.wp.pl_1.jpg (104.92 KiB) Przejrzano 2340 razy
1204739726_pu.i.wp.pl_1.jpg
1204739726_pu.i.wp.pl_1.jpg (104.92 KiB) Przejrzano 2340 razy
Skoro na uroczystości mamy oficjeli nie była to żadna organizacja niepopularna w kołach rządowych.
PS. Niech ktoś to rozkmini http://books.google.pl/books?id=-uCImwE ... o+Narodowe+(1928-1947+;+Tczew.%22&hl=pl&sa=X&ei=BgIhUpLJEueN7QbNrYHICw&ved=0CDMQ6wEwAA
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół"

#8

Post autor: be-good »

LukaszB pisze:...i do flagi hołd oddawali harcerze...
Łukasz, to akurat jest najzwyklejsza przysięga (ślubowanie), którą być może i Ty sam przechodziłeś, ja - ma się rozumieć też.
Wtedy jako nastolatkowie w milczeniu krzywiliśmy pyski, kiedy oficjele przez mikrofony dyktowali do powtórzenia klauzulę o utrzymywaniu sojuszy z ZSRR :oops: To trochę inna rzecz niż przemarsze z podniesioną łapką.

Dom Czeladzi Katolickiej możemy datować precyzyjniej:

Obrazek

(Z Akt Nadzoru Budowlanego...)
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół"

#9

Post autor: LukaszB »

BG pisałem, ze gest był powszechny. Przemarsz z wietrzeniem pachy to inna sprawa, może to spotkanie Stronnictwa Narodowego, albo - co bardziej prawdopodobne - jakieś jego młodzieżówki?
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 395
Rejestracja: 4 lut 2011, o 15:33
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Kontakt:

Re: Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół"

#10

Post autor: Michał »

Przyglądając się zdjęciu to bym zaryzykował, że jest to jednak druga połowa lat trzydziestych. Bez wątpienia to polska uroczystość, widać wyraźnie polskie "szczupłe" orły na sztandarach (notabene za dużo tych sztandarów i w innym kroju, niżby to było w czasach wojny) oraz trzech ludzi w mundurach, z których jeden salutuje dwoma palcami. I te mundury mogą dać wskazówkę. Otóż dwóch ludzi stojących nad trzecim od lewej "sportowcem", w pierwszym rzędzie, ma na głowach rogatywki. Przyglądając się nim widzę dużą zbieżność z rogatywką polową wz. 37. Jednak trzeci z nich, stojący za nimi pod oknem ma raczej rogatywkę polową w stylu "Powstańców i Wojaków", czyli wg. wzoru używanego w okresie 1918-1920. One miały wyższy otok, sztywniejsze denko i inny fason.

Niestety zdjęcie jest niewyraźne i o ile jestem pewien, że wszyscy trzej mają rogatywki, to już za ich model głowy nie dam.

Zaś co do gestów to ja bym zachował tutaj daleko idący spokój. "Salut rzymski" nabrał pejoratywnego znaczenia w skali globalnej w czasie II wojny światowej dzięki światowej aktywności pewnego wodza rodem z Austrii. W żaden sposób to nie może deprecjonować osób i organizacji, które PRZED światową karierą NSDAP, która miała miejsce w czasie wojny, używali tego gestu. Choć jednocześnie, jak dla mnie, wybitnym idiotyzmem jest pomijanie tego skojarzenia w wszelkich sytuacjach mających miejsce po 1945 roku. Każda osoba, może poza rekonstruktorem rzymskich legionistów, używająca dziś tego gestu, choćby nie wiem jak się tłumaczyła, szerzy i kontynuuje symbolikę nazistowską. Pytanie ewentualnie, czy świadomie, czy nie.

Analogiczna sytuacja jest także z używaniem swastyki, przed wojną niezwykle popularnej m.in. na Podhalu. Do 1939 roku pewnie większości Polaków w ogóle nie kojarzącej się z Niemcami i Hitlerem. Po 1945 roku wypartej z jakiegokolwiek użytku, bo jednoznacznie kojarzonej z III Rzeszą.
ODPOWIEDZ