Miejsca z naszej młodości

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

riot
Administrator
Administrator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 1045
Rejestracja: 18 sty 2011, o 08:36
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 432 razy
Otrzymał podziękowań: 31 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Miejsca z naszej młodości

#161

Post autor: riot »

LukaszB pisze: 3 mar 2016, o 21:18
be-good pisze:Rok 1976 przy plaży na Czyżykowie (młodsi nie wiedzą o co chodzi :) ) :
Plaża nieco wcześniej

Obrazek
Bracia, siostra i Czika 8-)
Za ten post autor riot otrzymał podziękowania (total 3):
LukaszB (20 mar 2017, o 22:21) • niespokojna66 (20 mar 2017, o 22:50) • be-good (22 kwie 2017, o 22:32)
Ocena: 37.5%
Awatar użytkownika

Big Zbig
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 681
Rejestracja: 30 sty 2011, o 23:08
Znajomość języków obcych: rosyjski i niemnożko niemiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Miejsca z naszej młodości

#162

Post autor: Big Zbig »

Od września 1963 rozpocząłem naukę w Technikum Mechanicznym . Codziennie dojeżdżałem ze Smętowa do Tczewa ciuchcią (zwaną "Szkółką"). Składała się ona z wagonów typu Boczniak , pamiętających jeszcze czasy pruskie. W wyniku trwającej elektryfikacji magistrali węglowej (1965-1969) wagony te wycofano z eksploatacji. Pojedyncze egzemplarze można oglądać już tylko w Skansenach Taboru Kolejowego (np.Chabówka , Wolsztyn). Wagony te charakteryzowały się tym,że konduktor z przedziału do przedziału musiał przechodzić po zewnętrznym stopniu. W wagonach tych można było przygotować się do lekcji lub grać w Baśkę.Fanatykami tej gry byli głównie uczniowie i pracownicy dojeżdżający z Pelplina do Tczew lub Gdańska. Po zajęciu miejsca, w przedziałach tworzyły się natychmiast czwórki graczy , którzy za stolik wykorzystywali teczkę jednego z nich. Okrzyki : Wesele , Zollo , Zollo Doux, rozbrzmiewały w całym wagonie. Bywały przypadki,że gracze wyskakiwali z wagonów dopiero gdy pociąg w Tczewie ruszał z peronu w kierunku Gdańska (trzeba było zakończyć rozdanie). Mimo tego,że podróż tym pociągiem trwała o wiele dłużej niż elektrycznym, z rozrzewnieniem wspominam tamte czasy.
Załączniki
Wagon typu Boczniak
Wagon typu Boczniak
Za ten post autor Big Zbig otrzymał podziękowania (total 2):
joola (19 lip 2018, o 12:52) • LukaszB (20 lip 2018, o 08:56)
Ocena: 25%
Awatar użytkownika

joola
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 328
Rejestracja: 1 lip 2011, o 21:03
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy
Kontakt:

Re: Miejsca z naszej młodości

#163

Post autor: joola »

W "Baśkę" grano jeszcze masowo w latach siedemdziesiątych w pociągach do Gdańska. Jeździłam na studia, wagony były pełne stoczniowców jeżdżących do "Lenina". Teczka, karty, okrzyki jw i jeszcze moje ulubione "duże chłopcy", "małe chłopcy"- uwielbiałam się przyglądać :) Dodam, że gra odbywała się też na stojąco, panowie jakoś tak się umieli ciasno ustawić w korytarzu, że teczkę mieli między brzuchami, jak stolik ;)
Awatar użytkownika

riot
Administrator
Administrator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 1045
Rejestracja: 18 sty 2011, o 08:36
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 432 razy
Otrzymał podziękowań: 31 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Miejsca z naszej młodości

#164

Post autor: riot »

Przypomniała mi się scena z filmu "Dzień świra" :)

Awatar użytkownika

Big Zbig
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 681
Rejestracja: 30 sty 2011, o 23:08
Znajomość języków obcych: rosyjski i niemnożko niemiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Miejsca z naszej młodości

#165

Post autor: Big Zbig »

Wśród wielu fotografii, które udostępniła mi Pani Mierzwińska, znalazłem jedną z roku 1966 , gdzie na drewnianej trybunie stadionu przy ulicy Bałdowskiej , podczas międzyszkolnych zawodów lekkoatletycznych siedzą: na pierwszym planie : nasz wychowawca mgr. Franciszek Mierzwiński (po prawej) i mgr. Sawrycki. Wyżej usadowili się ,nieco znużeni, moi koledzy z klasy. Od lewej : Franciszek Niedźwiecki, Władysław Nalborski i Jerzy Łącki. Chciałbym w tym miejscu dodać,że na tych zawodach brałem udział jako zawodnik ,w konkurencjach technicznych : pchnięcie kulą, rzut dyskiem , rzut oszczepem. Na tle zawodników z innych szkół średnich wypadałem nieźle, zwłaszcza w pchnięciu kulą ( mój rekord 13,90 m).
Załączniki
Trybuna na stadionie przy ul. Bałdowskiej w roku 1966.
Trybuna na stadionie przy ul. Bałdowskiej w roku 1966.
Za ten post autor Big Zbig otrzymał podziękowanie:
joola (27 sie 2018, o 22:57)
Ocena: 12.5%

AnnaK
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 83
Rejestracja: 26 mar 2011, o 15:19
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 35 razy
Kontakt:

Re: Miejsca z naszej młodości

#166

Post autor: AnnaK »

Ten nauczyciel z lewej to pan Bliźniuk, imienia nie pamiętam.
Awatar użytkownika

Big Zbig
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 681
Rejestracja: 30 sty 2011, o 23:08
Znajomość języków obcych: rosyjski i niemnożko niemiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Miejsca z naszej młodości

#167

Post autor: Big Zbig »

Maz rację, ten Pan po lewej, to Władysław Bliźniuk. Moja pomyłka bierze się stąd, że od momentu wykonania fotografii minęły już 52 lata. Poza tym nasza klasa nie miała styczności z tym wykładowcą. Coraz trudniej jest mi rozpoznawać osoby sprzed ponad pół wieku.
Awatar użytkownika

Big Zbig
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 681
Rejestracja: 30 sty 2011, o 23:08
Znajomość języków obcych: rosyjski i niemnożko niemiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Miejsca z naszej młodości

#168

Post autor: Big Zbig »

Na fotografii udostępnionej przez Panią Mierzwińską , wykonanej podczas studniówki mojej klasy w styczniu 1968 roku, pozują : od lewej (stojąc), Roman Wasielewski, Marek Knitter, Andrzej Wasielewski, Zbigniew Murawski, Ryszard Runowski. Siedzą (od lewej): osoba zaproszona (?), Bogumiła Kacprzyk , wychowawca klasy Fr. Mierzwiński , Rita Znaniecka, osoba zaproszona (?). Załącznikiem do jednego z wcześniejszych postów jest inna fotografia z tej samej studniówki.
Studniówka A.D. 1968.
Studniówka A.D. 1968.
Za ten post autor Big Zbig otrzymał podziękowanie:
mirza3 (9 wrz 2018, o 20:29)
Ocena: 12.5%

AnnaK
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 83
Rejestracja: 26 mar 2011, o 15:19
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 35 razy
Kontakt:

Re: Miejsca z naszej młodości

#169

Post autor: AnnaK »

Pierwsza z lewej to Ewa z męża Wasialewska,żona Romana Wasielewskiego.Niestety Romana nie ma już wśród nas.

AnnaK
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 83
Rejestracja: 26 mar 2011, o 15:19
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 35 razy
Kontakt:

Re: Miejsca z naszej młodości

#170

Post autor: AnnaK »

Czwarta osoba stojąca od lewej to siostra Marka Knittera.
ODPOWIEDZ