Tczewskie osiedla

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie osiedla

#11

Post autor: LukaszB »

Mapka prezentowana przy przystanku na ul. Konarskiego. Mamy osiedla, mamy granice 8-)
Załączniki
mapa.jpg
mapa.jpg (189.63 KiB) Przejrzano 4542 razy
mapa.jpg
mapa.jpg (189.63 KiB) Przejrzano 4542 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie osiedla

#12

Post autor: LukaszB »

Aktualna mapa urzędowa miasta z podziałem na osiedla ;)
Załączniki
mapa.jpg
mapa.jpg (432.57 KiB) Przejrzano 4506 razy
mapa.jpg
mapa.jpg (432.57 KiB) Przejrzano 4506 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie osiedla

#13

Post autor: Jadzia »

Jakaś niewyraźna ta mapa ;)
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie osiedla

#14

Post autor: be-good »

LukaszB pisze:Aktualna mapa urzędowa miasta z podziałem na osiedla ;)

:pilot Uderza (nie jestem zszokowany, raczej zadziwiony :scratch ) użycie na planie miasta dawnych pojęć Przedmieście Berlińskie i Przedmieście Królewieckie :o :) ...

Obrazek
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie osiedla

#15

Post autor: LukaszB »

be-good pisze:
LukaszB pisze:Aktualna mapa urzędowa miasta z podziałem na osiedla ;)

:pilot Uderza (nie jestem zszokowany, raczej zadziwiony :scratch ) użycie na planie miasta dawnych pojęć Przedmieście Berlińskie i Przedmieście Królewieckie :o :) ...
Mi bardziej podoba się oznaczenie cegielni przy ul. Czatkowskiej ;)
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie osiedla

#16

Post autor: LukaszB »

Jeżeli chcielibyście poczytać o tczewskich osiedlach bardzo fajne opracowanie jest dostępne w dokumentach rewitalizacyjnych http://miasto.wrotatczewa.pl/rewitalizacja
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Cez
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 490
Rejestracja: 8 sie 2012, o 21:11
Lokalizacja: Tczew Suchostrzygi
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 95 razy
Kontakt:

Re: Tczewskie osiedla

#17

Post autor: Cez »

Historia osiedli to jedno, ale ciekawa jest i przyszłość ;) Dla potomnych przygotowałem materiał w TV Tetka na temat nowych osiedli, które powstają w XXI wieku. Pytanie, czy Rada Miejska nada im wreszcie oficjalne nazwy?



Jako bonus załączam mój poprzedni materiał z rozwinięciem wątku przyszłości sadów bałdowskich:

Za ten post autor Cez otrzymał podziękowanie:
riot (30 mar 2023, o 11:31)
Ocena: 12.5%

Wałasz
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 271
Rejestracja: 15 lis 2012, o 08:51
Podziękował;: 249 razy
Otrzymał podziękowań: 322 razy
Kontakt:

Re: Tczewskie osiedla

#18

Post autor: Wałasz »

LukaszB pisze: 2 lis 2015, o 20:59 Jeżeli chcielibyście poczytać o tczewskich osiedlach bardzo fajne opracowanie jest dostępne w dokumentach rewitalizacyjnych http://miasto.wrotatczewa.pl/rewitalizacja
Strona niedostępna, ale dokumenty można pobrać z archiwalnej: https://web.archive.org/web/20170906163 ... italizacja
Cez pisze: 29 mar 2023, o 19:14 Historia osiedli to jedno, ale ciekawa jest i przyszłość ;) Dla potomnych przygotowałem materiał w TV Tetka na temat nowych osiedli, które powstają w XXI wieku. Pytanie, czy Rada Miejska nada im wreszcie oficjalne nazwy?
Cez, bardzo profesjonalnie zrobiony materiał, który ładnie podsumowuje stan rzeczy. Zastanawia mnie natomiast co innego, a mianowicie czy masowe nadawanie kolejnych urzędowych nazw osiedli ma sens w sytuacji, gdy:
1. Nie będą to i tak ściśle wytyczone jednostki administracyjne.
2. Granice już istniejących osiedli - o czym była mowa na Forum i w materiałach filmowych - są umowne, a przez to niejasne i czasem nawet nie do końca wiadomo, co jest czym. Modelowym przykładem będzie tu osiedle Bema i Szklane Domy. Te drugie urząd traktuje jako część osiedla Bema, tymczasem jeśliby spytać przeciętnego mieszkańca Tczewa, to prędzej skojarzy Szklane Domy niż osiedle Bema. Na jednej z mapek nawet teren os. Bema był zaznaczony nazwą Szklane Domy (w jednym z dokumentów rewitalizacji określono os. Bema jako... byłe Szklane Domy). Poplątanie z pomieszaniem.:(

Może trochę off-topic, ale w związku z 115. rocznicą włączenia Czyżykowa do Tczewa warto zwrócić uwagę na pewien dość istotny szczegół. Otóż żonglowanie rozmaitymi nazwami osiedli, zwłaszcza nienawiązującymi do pierwowzoru, powoduje, iż rozmywa się tożsamość obszaru i jego integralność terytorialna. Osiedle za Parkiem, osiedle Bema i Szklane Domy, projektowane teraz osiedla z obu stron ul. Bałdowskiej, a także Wybudowanie i wschodnia część Górek Przemysłowych - to jest wszystko tak naprawdę dawne Czyżykowo czy raczej Czyżykowy. Starsi mieszkańcy jeszcze to pamiętali, obecni to już chyba w ogóle. Nawet co do odcinka Czyżykowskiej od dworku drewnianego w górę do szkoły są wątpliwości.

Tymczasem przypatrzmy się Suchostrzygom - czy tam, poza terenem dawnej osady Malinowo (Amalienhof było de facto kolonią stanowiącą część ówczesnej wsi Lunau), istnieją jakieś obszary nazywające się odmiennie? Wiem, że są osiedla Suchostrzygi I, II i III. Dzięki temu dawna wieś utrzymała swoją tożsamość, a nawet paradoksalnie rozszerzyła terytorium (niektórzy przypisują do niej Piotrowo i Prątnicę). Idąc dalej - toczy się dyskusja na temat włączenia Rokitek do Tczewa. Ja postawiłbym pytanie w inny sposób - nie tylko, czy włączyć czy nie włączyć, ale - na jakich zasadach ma się to odbyć? Czy tak jak na Czyżykowie, gdzie powstanie multum osiedli różnych nazw i z czasem zapomni się, gdzie tereny dawnej wsi sięgają, czy może przez zapewnienie autonomii temu obszarowi. Jeżeli miastu zależy na rozpłynięciu tej tożsamości, to nie ma o czym mówić. Jeżeli jednak chcemy te minimum integralności zachować, możliwe są dwa rozwiązania:

A. Tereny włączane do Tczewa otrzymują status dzielnicy lub innej wyodrębnionej jednostki. Warto dodać, że władze rejencji gdańskiej w 1908 r. nie zgodziły się na zachowanie nazwy Zeisgendorf, poprzestając na inicjatywie magistraty odnośnie nazwania głównej ulicy Czyżykowską. Skutki niezachowania nazwy są widoczne do dziś, choć oczywiście dla osób i instytucji nieprzejmujących się historią, to nie jest szczególny problem.

B. W miejscowym planie zagospodarowania / uchwale RM wprowadza się rozwiązanie obligujące stosowanie nazw nawiązujących do historycznego obszaru. Czyli jeżeli przykładowo Rokitki zdecydowałyby się na przyłączenie, to osiedla mogłyby się nazywać Rokitki I, Rokitki II etc., ale równie dobrze Rokitki-Północ, Rokitki Różane etc. Gdyby to odnieść np. do Czyżykowa - zamiast osiedla Jaśminowego czy Jabłoniowego, byłoby Czyżykowo Jaśminowe lub Czyżykowo Jabłoniowe; Czyżykowo za Parkiem, Czyżykowo - Szklane Domy etc.
Cez pisze: 29 mar 2023, o 19:14 Jako bonus załączam mój poprzedni materiał z rozwinięciem wątku przyszłości sadów bałdowskich:
Sady czyżykowskie, nie sady Bałdowa. ;) Wiem, że to ostatnie określenie padło z ust przedstawiciela Pomorskiej Strefy Ekonomicznej, ale w kontekście tego, o czym pisałem, to kolejny przykład utraty świadomości. Jeszcze w czasach PRL to był PGR Czyżykowo, nawet jeśli bodajże w latach 70. przestał być samodzielny i stał się bazą gospodarstwa ogrodniczego w Gorzędzieju.

Konkluzja - skoro deweloperzy, wzglednie RM, nie podjęli jeszcze żadnej decyzji i jest otwartość na propozycje, może po prostu nawiązać do historii i przyjąć dla tych osiedli i terenów adekwatną nazwę, łącząc przeszłość z przyszłością. Czyli dla obszarów południowych jednym z członów będzie "Czyżykowo" lub "Czyżykowski/-ie". Przykładowo: Czyżykowskie Łąki po wschodniej stronie Bałdowskiej (w nawiązaniu do terenów łąk nad Drybokiem) i Sady Czyżykowskie pod zachodniej stronie tej ulicy. Nota bene "Sady" czy "Łąki" to popularne nazwy osiedli w różnych miastach, zwykle nadane dla obszarów, gdzie przedtem rosły drzewa owocowe lub znajdowały się łąki/pastwiska. Takie luźne refleksje.
Za ten post autor Wałasz otrzymał podziękowanie:
LukaszB (30 mar 2023, o 21:27)
Ocena: 12.5%
ODPOWIEDZ