Zespół Kamyki

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Zespół Kamyki

#1

Post autor: LukaszB »

Czy wiemy więcej o intrumantalno- wokalnym zespole "Kamyki"? W kronice Polmo natrafiłem na notatkę prasową z marca 1970 r.
Załączniki
kamyki głos wybrzeża marzec 1970.jpg
kamyki głos wybrzeża marzec 1970.jpg (66.97 KiB) Przejrzano 4009 razy
kamyki głos wybrzeża marzec 1970.jpg
kamyki głos wybrzeża marzec 1970.jpg (66.97 KiB) Przejrzano 4009 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zunia
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 625
Rejestracja: 16 mar 2011, o 20:55
Lokalizacja: Tczew:Bajkowe
Podziękował;: 63 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Zespół Kamyki

#2

Post autor: zunia »

W latach 1963–1975 Zespół Muzyczno-Wokalny Kamyki nadawał ton sztuce muzycznej, i to nie tylko Tczewa. Jego założycielem i szefem był Jerzy Kamień, niewątpliwie postać godna szerszego spopularyzowania. Kamyki odniosły wiele sukcesów artystycznych na wojewódzkich i krajowych przeglądach zespołów muzycznych w latach 60. ubiegłego wieku. Przykładowo w 1969 r. zespół Kamyki zdobył główną nagrodę ministra kultury i sztuki na Festiwalu Amatorskich Zespołów Muzycznych w Jeleniej Górze. W ówczesnej prasie pisano, że „Kamyki to jeden z najlepszych amatorskich zespołów gitarowych w Polsce”. Tadeusz Abt współpracował z zespołem Kamyki, grał w nim na pianinie, miał też swój udział w oprawie muzycznej utworu Chaczaturiana pt. Taniec z szablami. Należy zauważyć, że repertuar Kamyków to nie tylko interesująca i pociągająca muzyka rockowa. Zespół ten pod przewodnictwem znakomitego muzyka Jerzego Kamienia dokonywał oryginalnych i bardzo interesujących transkrypcji utworów klasyki muzycznej (np. Chopina, Moniuszki). Na przeglądach, konkursach, festiwalach nagradzano i wyróżniano Kamyki z Tczewa właśnie za bogactwo repertuarowe i profesjonalną muzykę. A wszystko to wtedy działo się w formule występów amatorskich zespołów muzycznych.

J. Kulas:Rodowity tczewianin Tadeusz Abt(...) "Teki Kociewskie" nr 8

Członkami zespołu byli także Adam Przybyłowski i Wojciech Galiński ("Panorama Miasta" z grudnia 2009 https://www.yumpu.com/pl/document/view/ ... d-miasta/6 )
I jeszcze informacja z wywiadu z Marią Makowską-Franceson :

W liceum byłam konferansjerką w zespole "Kamyki". Mam więc zrozumiały sentyment do tej sceny

http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/107253,druk.html
ODPOWIEDZ