O Żuławach Gdańskich w "Tekach Kociewskich"

Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 146 razy
Płeć:
Kontakt:

O Żuławach Gdańskich w "Tekach Kociewskich"

#1

Post autor: be-good »

(Za tcz.pl).
Staraniem oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie ukazał się kolejny, dziesiąty już zeszyt „Tek Kociewskich”. W roczniku znaleźć materiały, które przybliżają dzieje ziemi pomorskiej Borów Tucholskich, Kociewia, Kaszub czy Żuław. Są również teksty które powinien zainteresować miłośników historii powiatu gdańskiego. To artykuły Aleksandry Paprot pt. „Co o Żuławach każdy wiedzieć powinien?”. Czy Tomasza Jagielskiego, na co dzień nauczyciela w Zespole Szkół w Suchym Dębie, który zaprezentował „Opowieści historyka z żuławskiej krainy”.

Autor przedstawił dzieje domu podcieniowego w Koszwałach, który znalazł się na gdańskim banknocie oraz opisał pobyt polskiego króla Stanisława Leszczyńskiego w Kiezmarku.

- Dzieje wsi położonej nad Wisłą Kiezmark przez pobyt polskiego króla znalazły się w wirze europejskiej historii. Jednocześnie dodaje, że materiał w „Tekach Kociewskich” stanowi fragment monografii osady Leszkowy, która być może niedługo ujrzy światło dzienne - powiedział autor.

Jerzy Kornacki w tekście „Daniel Ernst Jabloński - teolog i naukowiec rodem z Mokrego Dworu” przypomina życie i działalność tej mało znanej postaci związanej z Żuławami Gdańskimi.

Dziesiąty zeszyt „Tek Kociewskich”, podobnie jak wcześniejsze, dostępny jest w internecie na stronie Skarbnicy Kociewskiej lub oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie ;

https://issuu.com/skarbnicakociewska/do ... 2016_z._10

Jednocześnie zapraszamy w najbliższy piątek do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie przy ulicy Jarosława Dąbrowskiego 6 na godzinę 18.00. Odbędzie się prezentacja nowego numeru „Tek Kociewskich”, a każdy przybyły czytelnik otrzyma bezpłatny egzemplarz.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 8002
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 699 razy
Otrzymał podziękowań: 570 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: O Żuławach Gdańskich w "Tekach Kociewskich"

#2

Post autor: LukaszB »

Wydarzenie jest częścią viewtopic.php?f=20&t=2780
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ